Trpělivost
Ve jménu Alláha [1], Milosrdného, Slitovného. Všechny modlitby a požehnání Boží ať jsou s našim učitelem, ctnostným Prorokem Muhammadem. Chválíme Boha, děkujeme Mu a hledáme Jeho pomoc, vedení a odpuštění. Hledáme ochranu u Alláha před zlem v našich duších a hříšností našich skutků. ,,Ten, koho Bůh vede, ten po správné cestě kráčí; avšak pro toho, komu Bůh dal zbloudit, nenajdeš ochránce ani průvodce žádného."(PSK, 18:17)[2]
Dnes se budeme zabývat jedním z nejzákladnějších způsobů chování, jaké nám naše náboženství nařizuje, a tím je trpělivost. Často za mnou přichází mladí muži, kteří si stěžují, že nejsou schopni klopit svůj zrak. Vždycky jim radím, aby byli trpěliví, ale oni si bohužel myslí, že to říkám jen abych rychle ukončil náš rozhovor a tak tuto radu nikdy neberou vážně.
Někteří z nich říkají, že se každé ráno snaží vstát a modlit se fadžr (ranní modlitbu) a v noci qiyam (dobrovolnou noční modlitbu). Těmto mužům také říkám, aby byli trpěliví a aby v tom vytrvali. Bohužel, většina z nás si myslí, že vytrvalost při konání těchto modliteb není praktickým způsobem života. Avšak už samotné slovo - vytrvalost - je neuvěřitelně versatilní. Lidé zapomínají, že vytrvalost je jedním ze základních nosných kamenů, na nichž spočívá soustava nebe i země. Netýká se to jen lidstva, ale také vesmírných zákonů; celý vesmír je založen na vytrvalosti. Zamysleme se například nad plodem v děloze matky a jednotlivými po sobě následujícími fázemi jeho vývoje. Nebo nad tím, jak stárneme, den po dni. Přemýšlejme nad rostlinama a tím jak rostou; nevyrostou ze dne na den. Všechno, co je ve vesmíru, je založeno na pricipu pomalého ale vytrvalého, neustálého postupu. Dokonce i Alláh (SWT)[3] stvořil nebesa a zemi za šest dní i přesto, že je mohl stvořit za jediný den nebo během pouhého oka mžiknutí. To by nás ale připravilo o možnost poučit se z této moudrosti.
Tím, že nebesa a země byly stvořeny za šest dnů nám Bůh ukazuje, že trpělivost a vytrvalost není pouze výhradou lidstva, ale že vlastně všechno ve vesmíru je založeno na principu trpělivosti a vytrvalosti. Bez vytrvalosti nedokážeme vůbec nic. Pokud toužíte po kariéře, musíte napřed projít dlouholetým studiem. Abyste se přiblížili Bohu, musíte trpělivě vykonávat dobré skutky. Také pro to, aby se člověk dokázal zbavit svých zlozvyků a hříchů z nich vyplývajících (např. kouření), je zapotřebí mít trpělivost, pevnou vůli a sebekázeň.
Z tohoto důvodu učenci hlásají, že míra dokonalosti v životě a ve víře člověka je přímo úměrná výši jeho trpělivosti a vytrvalosti.
Hrdinství, kupříkladu, nemůže být rysem netrpělivé osoby. Výstavba kanálů a hrází nemůže být zrealizována bez trpělivé a vytrvalé práce, natož pak budování celých zemí! Realizace ekonomických plánů rozvoje závisí na trpělivosti a vytrvalosti. Také poslušnost vůči rodičům, bez ohledu na to, co po člověku chtějí, je také určitým druhem trpělivosti. Pokud si například přejí, abychom udělali něco, do čeho se nám moc nechce, je zapotřebí trpělivosti. Nápodobně, nedostatky ve víře vznikají z nedostatku trpělivosti. Lidé se stávají cizoložníky z nedočkavosti, jsou netrpěliví ve svém celibátu.
Kdyby uživatelé drog byli trpělivější, nehledali by tuto cestu k útěku ze svých problémů.
Říká se, že duše je koněm, na kterém člověk jede buď do Ráje (džannah) anebo do Pekla (džahannam); a trpělivost je jeho otěží. Trpělivost je otěží vaší duše; mějte na paměti, že když jí dáte volnou ruku, povede vaši duši kam se jí zachce. Doslovným významem trpělivosti je sebeovládání. Být trpělivý tedy znamená, že se člověk dokáže kontrolovat tak, aby byl schopen vykonávat dobré skutky, odolávat hříchu a přestát období Božích zkoušek (problémy, těžkosti, nemoci atd.) a bez neustálého stěžování a pocitu zmaru.
Trpělivost a vytrvalost v Koránu
O trpělivosti se v Koránu píše více než 90x. Žádná jiná morální hodnota není tolikrát opakována, dokonce ani upřímnost či pravdomluvnost. Když Bůh v Koránu hovoří o trpělivosti, používá rozkazovacího způsobu. Například: "Hledejte pomoc v trpělivosti a v modlitbě!" (PSK 2:45).
Pokud si přejete být Bohu blízko, buďte trpěliví. A když docílíte této blízkosti, budete mít pramalý důvod k obavám, že byste se dopustili hříchu. Alláh říká: "Budeme vás zkoušet trochu strachem a hladem a ztrátou na majetku i lidech a plodech - avšak oznam zvěst radostnou trpělivým." (PSK, 2:155) Je to Alláh (SWT), kdo nám oznamuje zvěst radostnou. Tento verš mě nabádá k přemýšlení nad tím, jak úžasná musí být odměna, kterou Alláh slíbil trpělivým.
Alláh (SWT) říká: Rci: "Služebníci Moji, kteří jste uvěřili, bojte se Pána svého! Těm, kdož na tomto světě konali dobré, dostane se dobrého. A země Boží je rozlehlá a trpělivým bude dána jejich odměna v míře plné, bez počítání." (PSK, 39:10) Učenci znalí výkladu Koránu říkají, že bez počítání znamená, že odměna bude neustále a bez přerušení jakoby nalévána na stranu dobra na vahách věřícího (váhy dobra a zla v Den Soudu). A to proto, že si trpěliví veřící nikdy nestěžovali na težkosti, jimiž procházeli. Bůh se jim bohatě odmění za to, že nikdy neřekli: ,,Ó Pane náš! Proč jsi nám to udělal?" A právě proto, že nepátrali po tom, proč se jim stalo to či ono a nepídili se po objasnění důvodů pro svůj osud, Bůh od nich naoplátku nebude požadovat vysvětlení jejich činů. Znamená to, že spokojenost s osudem, který nám Alláh (SWT) předurčil je způsob, jak si zajistit Boží uspokojení v životě příštím.
Trpělivost je jediná věc, jejíž odměna je nekonečná. Všichni víme, že odměna za jeden dobrý skutek je znásobena desetkrát (jakoby člověk vykonal 10 skutků) a že za charitu může být odměna znásobena až 700x. Ale jen Alláh (SWT) ví, kolikrát bude znásobena odměna za trpělivost.
Alláh (SWT) také říká: "A Bůh miluje vytrvalé." (PSK, 3:146) Pouhé uvědomění si tohoto faktu by mělo člověka podpořit v trpělivém překonávání těžkostí i útrap. Budete-li mít na paměti tento verš, dodá vám to sílu k tomu, abyste skoncovali s kouřením, poslouchali rodiče, obnovili příbuzenské svazky a odolávali pohledu na zakázané věci.
Bůh také říká: "A z nich pak učinili jsme vedoucí, aby podle rozkazu Našeho vedli za to, že byli neochvějní a o znameních Našich přesvědčení." (PSK, 32:24) Tento verš hovoří o Židech v období, ve kterém jednali podle úmluvy. Alláh (SWT) v tomto verši říká, že vůdčí postavení a nadřazenost lidí závisí na dvou faktorech; a sice na trpělivosti a na víře v to, že pokud člověk věří v Boha, takže všechno dobře dopadne. Pouze s trpělivostí a vytrvalostí může naše roztříštěná Ummah (celosvětový národ Muslimů) získat ostatní národy.
Dobrou ukázkou lidské trpělivosti a vytrvalosti je každodenní vykonávání různorodých náboženských úkonů, ale nejen to. Vytrvalost se projevuje také při sebezdokonalování, kdy se člověk snaží zlepšovat sám sebe, lépe zvládat své povinnosti, přičemž se samozřejmě snaží vyhýbat se hříchu, zvládat krize a mít neochvějnou víru v Boha.
Alláh (SWT) dále říká, v překladu: "A věru ten, kdo trpelivý je a odpouští . . . a vskutku to patří k podstatě věci." (PSK, 42:43) Odpustit křivdu a mít trpělivost s těmi, kteří nám ublížili, vyžaduje skutečnou odhodlanost.
Alláh (SWT) nabádá věřící a posly k trpělivosti. Prorokovi řekl, v překladu: "Buď trpělivý, jako byli trpěliví ti z poslů, kteří byli nadaní rozhodností pevnou." (PSK, 46:35) Pojem trpělivosti se zde mění z pouhé teorie do zjevné praxe a měli bychom se jí řídit.
Alláh (SWT) zdůrazňuje význam vytrvalosti, když radí ve Svatém Koránu našemu Prorokovi Muhammadovi (SAWS)[4] a jeho národu: "Vy, kteří věříte! Buďte neochvějní a povzbuzujte se k neochvějnosti! Buďte pevní a bojte se Boha - snad budete blažení!" (PSK, 3:200).
Svatý Korán poukazuje na to, že do věcí, které Alláh nemá rád, patří nedostatek trpělivosti. Existují například sestry, které když se rozhodnou, že si nasadí hidžáb [5], to udělají s přesvědčením, že to nebude napořád a že až je to omrzí, hidžáb si sundají. Tento způsob myšlení je v Islámu nepřijatelný; Islám člověka povzbuzuje k odhodlanosti a vytrvalosti. Alláh (SWT) hovoří o pevné vůli takto: "A již předtím jsme úmluvu s Adamem uzavřeli, avšak zapomněl na ni a pevnou vůli jsme v něm nenalezli." (PSK, 20:115) Pro člověka je nesmírně důležité, aby měl silné odhodlání.
Oslovujíce Proroka Muhammada (SAWS) Bůh řekl: "Trpělivě tedy vyčkávej rozsudek Pána svého a nebuď jako onen s rybou, jenž o pomoc volal, když cítil úzkost tísnivou. A kdyby ho nebylo dostihlo Pána jeho dobrodiní, na holou zemi býval by byl vyvržen pln zahanbení." (PSK, 68:48-49).
Kapitoly z Koránu (súry), které popisují příběhy ze životů jednotlivých proroků, jsou vždy zakončeny mravním ponaučením, které z těchto příběhů vyplývá. Například súra Josef a súra Hud obsahují ponaučení hned několik. V súře Hud Alláh mimo jiné říká: "Buď tedy trpělivý, vždyť bohabojným patří konec šťastný!" (PSK, 11:49) Pomocí tohoto příběhu Alláh (SWT) radí Prorokovi Muhammadovi (SAWS), aby se poučil ze životů těch, kteří byli trpěliví v dřívějších dobách a jejich konec bude dozajista šťastný.
Je také dobré vědět, že Muslimové nikdy nezvítězí, dokud nebudou vytrvalí na spravné cestě a budou se opravdu snažit. V súře Kráva Alláh (SWT) popisuje střetnutí Goliáše a armády nevěřících se Saulem a věřícími. "Avšak ti, kdož pevně byli přesvědčeni o setkání svém s Bohem, vykřikli: "Kolikrát již nepočetné oddíly zvítězily nad početnějšími z dovolení Božího, vždyť Bůh je věru na straně trpělivých!" (PSK, 2:249). V dalším verši Bůh říká, v překladu: "A zahnali je na útěk z dovolení Božího." (PSK, 2:251)
V súře al-Anfal (Kořist) Alláh (SWT) dále říká: "Bude-li mezi vámi dvacet vytrvalých mužů, porazí dvě stě..." (PSK, 8:65) Tento verš znamená, že vítězství je přímo závislé na vytrvalosti. Jestliže je člověk vytrvalý ve vyvarování se hříchů, uctívání a modlitbách, při svém studiu a práci a chová se dobře k rodičům, pak si může být jist, že uspěje ve všem, o co usiluje. Také se nesmí vymlouvat na zlozvyky; ale musí se snažit překonávat sám sebe a být vytrvalý. Trpělivost se musí trénovat!
"Kolik proroků bojovalo, majíc na své straně zástupy početné? A přece neochabli na cestě Boží kvůli tomu, co je postihlo z neštěstí, ani nezeslábli a neustoupili. A Bůh miluje vytrvalé." (PSK, 3:146)
Aby náboženství mohlo zvítězit a vstoupit do srdcí dalších lidí, vytrvalost je také nezbytná.
O trpělivosti a vytrvalosti také pojednává spousta Prorokových hadísů (co Prorok SAWS řekl). Jedním z nich je i tento: "Trpělivost je světlem." [6] Prorok (SAWS) zde netvrdí, že trpělivost něco dokazuje, nebo že se rovná síle či odhodlání člověka. Nesnáze jsou v podstatě temnotou. Kupříkladu ztráta milovaného člověka nebo těžká choroba dokáže zatemnit člověku pohled na svět. Dále Prorok (SAWS) řekl: "Nikomu se nemůže dostat lepšího a většího požehnání, než je trpělivost." [7] Znamená to, že nic z toho, čeho v životě dosáhnete, ať už by to bylo významné pracovní místo nebo třeba drahý vůz, nemá větší cenu, než trpělivost.
Prorok také prohlásil: "Záležitosti věřícího jsou vskutku ohromující! Všechno je pro jeho dobro, ale platí to výhradně pro věřící. Když ho postihne neštěstí, vytrvá; a to je pro něho nejlepší. A když mu je dán lehký život, je vděčný, a to je pro něho nejlepší."[8] Toto je výsada pro ty věřící, kteří jsou vždy a bez výhrad vděčni Bohu. Alláhovo nejkrásnější jméno, Nejtrpělivější, by nám mělo stačit k tomu, abychom byli pyšní na naši trpělivost, ikdyby za ni nebyla žádná jiná odměna. Bůh si pro své jméno zvolil tento výraz, protože vyjadřuje nepřetržitou a bezpodmínečnou trpělivost. Mohl se také nazvat trpělivým, nebo trpělivostí samotnou, ale to by pak mohlo být vykládáno různě. Boží trpělivost přesahuje hranice lidského chápání.
Prorok (SAWS) řekl: "Nikdo není trpělivější ohledně urážlivých slov (které slyší) než Alláh. Připisují Mu syna a On jim zatím dává (co potřebují) a poskytuje obživu."[9] Vskutku, není jiného boha kromě Nejtrpělivějšího. Jsou ženy, které si stěžují na tchýni a tchána, že s ní nejednají hezky. Přitom zapomínají, jakou trpělivost má Alláh (SWT) se svým stvořením (navzdory všem chybám). Vskutku, Bůh je Věčným Pánem Nadvlády, Vysoko Vyzdvižený a On je tím, který když něco předurčí pouze řekne ,,Buď!" a stane se.
Lidská populace na zemi dosahuje 6,5 miliardy. Ačkoliv existuje spousta lidí, kteří Jej neuctívají, Alláh, Nejtrpělivější a Shovívavý se jim za to nemstí.
Navzdory tomu, že jsou večery i noci, kdy každý člověk hodně hřeší, Bůh - než by ho potrestal - je k němu shovívavý a má s ním trpělivost.
Ostatní stvoření kromě člověka znechuceně sledují, co se děje na zemi a stěžují si Bohu. Neuplyne ani den, kdy by si moře nestěžovalo svému Pánu, říkajíc: ,,Ó, Pane můj! Dovol mi utopit děti Adamovy; neb jedí z toho, co jsi jim poskytl, ale přitom uctívají jiného namísto Tebe." Také hory říkají: ,,Ó Pane náš! Dovol nám, abychom mohly zavalit děti Adamovy, neb jedí z toho, co jsi jim poskytl, ale přitom uctívají jiného namísto Tebe." A země říká: ,,Ó Pane můj! Dovol, abych mohla spolknout děti Adamovy, neb jedí z toho, co jsi jim poskytl, ale přitom uctívají jiného namísto Tebe.'' Ale Alláh (SWT) jim odpoví: ,,Mějte s nimi strpení. Kdybyste je stvořili vy, také byste k nim byli trpěliví." Alláh (SWT) také říká, v překladu: ,,Bůh věru pevně třímá nebesa a zemi, aby se nesesuly; kdyby se sesuly, pak by je po Něm nikdo jiný nemohl udržet, a on soucitný je a odpoustějící." (PSK, 35:41) Prorok (SAWS) měl naprostou pravdu, když řekl: ,,Nikdo není trpělivější ohledně urážlivých slov (které slyší) než Alláh.'' Doufám, že si všichni uvědomujeme, jak skvělé vlastnosti Bůh má. (viz 99 Božích jmen).
Učenci tvrdí, že trpělivost se rovná polovině víry. Víra není ničím jiným než vytrvalostí v konaní dobrých skutků a vyvarování se hříchů. Život samotný je směsicí požehnání a utrpení; a za všechno je člověk vděčný Alláhovi.
Druhou polovinu víry tvoří vděčnost. Když Bůh lidem požehná, jsou vděční a poddajní, a toto je součástí uctívání Boha. Když je Bůh trestá a oni to trpělivě snáší, pak je to také součástí uctívání Boha. Člověk bude úspěšný v uctívání Boha jen tehdy, když se Ho naučí uctívat v časech dobrých i zlých. Nasledující verš pojednává právě o těchto lidech: ,,A věru jsou v tom znamení pro každého člověka trpělivého a vděčného." (PSK, 14:5)
Víra je jako tělo a trpělivost jeho hlavou. Jestliže by hlava chyběla, tělo by bylo mrtvé. Jestliže nemáte dostatek trpělivosti na to, abyste se pomodlili a místo toho raději děláte, co vás zrovna napadne, pak je vlastně jedno, co děláte. Chováte se bezhlavě a stav vaší víry tomu odpovídá.
,,Neochvějný buď a pěkně jen vytrvej!" (PSK, 70:5); ,,...leč trpělivost je překrásná..." (PSK, 12:18) Bůh po nás chce, abychom se naučili trpělivosti a nedoprovázeli ji mrzutostmi, obavami, nudou či stížnostmi. Trpělivosti, která není poskvrněná ani tím nejmenším povzdechem či gestem. Ve tváři trpělivého člověka by nemělo být vidět nic jiného než naprostá spokojenost, ikdyž srdce bolí a oči jsou zaplaveny slzami. Jsme jen lidé a nedokážeme vždy ukrýt svůj žal, ale můžeme aspoň uchovat své srdce trpělivým.
Tento druh trpělivosti je velmi pozitivní. Například mladý muž, který nemá dost prostředků na to, aby se mohl oženit, ale je vytrvalý, nezírá na ženy a snaží se se svou situací něco udělat (vydělat peníze, získat lepší práci, vzdělání atd), pak ukazuje právě tento druh překrásné trpělivosti. Je nutné si uvědomit, že pokud by se tento muž nesnažil svou situaci zlepšit, pak by také patřil mezi trpělivé, ale jeho trpělivost by byla nedostačující. Člověk se musí snažit o zlepšení své situace sám, nesmí jen sedět a čekat až zahřmí.
Existují tři typy trpělivosti a vytrvalosti:
a) Trpělivost ve vyvarování se hříchů
b) Trpělivost a vytrvalost při vykonávání dobrých skutků
c) Trpělivost v nesnázích
Člověk, který ma všechny 3 typy, je skutečně trpělivý. Jsou totiž lidé, kteří dokážou trpělivě překonat období problémů, ale nejsou dostatecně silní na to, aby se vyvarovali hříchu. Jiní zase vytrvale vykonávájí noční modlitbu a dobrovolně se postí, ale pak následují každý svůj rozmar a to je vede ke hříchu. A pak jsou tu také ti, kteří jsou trpěliví v nesnázích i požehnání a vytrvalí ve vyvarování se hříchu, ale nemají trpělivost na to, aby se modlili a uctívali Boha. Pouze ten, kdo dokáže odolat hříchu, modlí se a uctívá Alláha (SWT) a je Mu vždycky vděčný, může dosáhnout dokonalé trpělivosti a následně poloviny víry. Alláh (SWT) říká, v překladu: ,,...a trpělivým bude dána jejich odměna v míře plné, bez počítání." (PSK, 39:10)
Lidé se mylně domnívají, že mít trpělivost v nesnázích je mnohem těžší, než být trpělivý v časech dobrých. Avšak uvědomme si, ze trpělivost v nesnázích je nevyhnutelná; zatímco trpělivost v době, když je člověk spokojen, je volitelná.
Vezměme si například příběh proroka Josefa (AS). Raději se nechal uvěznit, než by se podvolil hříchu. Sám se tak rozhodl, ikdyž podvolení se hříchu by bylo určitě jednodušší. Trpělivost, se kterou snášel své utrpení ve vězení, musela být obrovská, když věděl, že to tak být nemuselo. Oproti tomu prorok Ayyub (AS), který trpěl tím, ze přišel o děti, o zdraví a také o peníze, neměl na vybranou a nezbývalo mu nic jiného, než být trpělivý a vytrvat. Trpělivost proroka Josefa (AS) byla větší a dokonalejší než trpělivost proroka Ayyuba (AS).
Znamená to tedy, že vytrvalost v modlení a uctívání Boha a vyvarování se hříchu je vznešenější, než pouhé snášení nesnází. Jsou pro to dva důvody:
1- Naším smyslem bytí je uctívání a poznávání Boha; modlitbou, čtením Koránu atd.
2- Každý dobrý skutek je počítán jakoby člověk vykonal deset dobrých skutků. Každý špatný skutek je však počítán vždy jako jeden. Alláh jistě miluje dobré skutky, a proto za ně dává tak velikou odměnu. Kdyby se množství dobrých skutků rovnalo množství špatných skutků, pak by měl člověk stejnou šanci skončit v Ráji i v Pekle. Nicméně Alláh (SWT) říká ústy svého Proroka (SAWS) v hadísu Qudsi[10]: "Vskutku má milost přesahuje můj hněv."[11] Tento hadís nám dává naději v Alláhovu milost, ale nesmí nám zadat důvod k lehkomyslnému hřešení.
Stupně trpělivosti (vytrvalosti) jsou tedy v následujícím pořadí:
1. Vytrvalost při vykonávání dobrých skutků
2. Trpělivost při vyvarování se hříchu
3. Trpělivost v nesnázích či v neštěstí
Trpělivost v neštěstí a předurčených záležitostech
Do nesnází a utrpení můžeme zahrnout ztrátu blízkých, nemoci, špatné zacházení ze strany druhých, chudobu, problémy s dětmi a manželské neshody. Úmrtí blízkého člověka je z této kategorie to nejtěžší, obvzláště pro ženy, které jsou přirozeně zranitelnější než muži. Následující hadísy poslouží jako zdroj inspirace těm, kteří ztratili své milované.
Prorok (SAWS) řekl: "Každá žena, která obětuje své tři děti (umřou dříve, než ona); tyto děti se pro ni stanou zábranou mezi ní a Ohněm pekelným. Jedna žena se zeptala: "Ó Posle Alláhův! Co když obětuje jen dvě? Bude také zachráněna?" Odvětil: "Ano, bude."[12]
Boží Posel (SAWS) řekl: " Když někomu zemře syn, Alláh se zeptá andělů: 'Vzali jste život synovi jednoho z mých věřících?' Andělé odvětí: 'Ano.' Dále se zeptá: 'Odňali jste z jeho života radost?' "Oni odvětí: 'Ó Pane náš. Ano.' Poté On řekne: 'Jaká byla reakce Mého služebníka?' Oni řeknou: 'Ó Pane náš! Velebil Tě a řekl, 'Alláhovi patříme a k Němu se navrátíme.' Poté jim Alláh (SWT) řekne: 'Postavte pro něho dům v Ráji a nazvěte ho domem al-Hamd (Velebení, Chvály).' "[13]
Každý, komu umřel otec, matka, sourozenec či přítel, jistě najde útěchu v následujícím hadísu Qudsi, v němž Alláh (SWT) říká: "Odměním každého svého služebníka, kterému zemřel nejlepší přítel a on to snášel trpělivě, jedině Rájem."[15] Takže člověk, který je trpělivý navzdory svému smutku nad ztrátou milovaného člověka, se může dostat do Ráje. Domy v Ráji mohou být postaveny díky trpělivosti člověka.
V Soudný Den řeknou lidé, kteří zemřeli jako děti toto: "Ó Pane náš. Nevstoupíme tam (do Ráje) bez rodičů." Alláh (SWT) poté odvětí: "Vemte své rodiče za ruku a vstupte do Ráje společně." Měli bychom se tedy znovu zamyslet nad tím, co vlastně utrpení a smutek pro člověka ve skutečnosti znamenaji a uvědomit si, že trpělivost vede přímou čarou do Ráje!
Snášení nemoci zahrnuje všechny druhy onemocnění od těch nejlehčích až po ty nejzávažnější. Ataa' Ibn-Aby-Rabah vyprávěl, že Ibn-'Abbas se ho jednou zeptal: "Mám ti ukázat ženu, která patří mezi lidi Ráje?" Řekl jsem: "Ano." On řekl: "Tady tahle černoška. Jednou totiž přišla k Prorokovi (SAWS) a řekla: 'Mám záchvaty epilepsie a mé tělo se při nich vždy odhalí; prosím vzývej pro mně Alláha.' Prorok (SAWS) jí řekl: 'Jestli chceš, buď trpělivá a vstoupíš do Ráje; a jestli ne, poprosím Alláha o to, aby tě vyléčil.' Odpověděla: 'Budu trpělivá' a poté dodala 'ale při záchvatu se často odhalím, popros proto Alláha, abych se neodhalovala.' A on tak udělal."[14] Vidíte, jak moc jí šlo o to, aby její tělo zůstalo zahaleno? A kolik žen v dnešní době schválně odkrývá svá těla! Ale tato žena získala Ráj.
Alláh (SWT) říká ústy svého Proroka v hadísu Qudsi: "Jestliže postihnu některého z mých služebníků na jeho dvou milovaných věcech (jedná se o oči, tedy oslepne) a on zůstane trpělivý, Mou odměnou za to nebude nic jiného než Ráj."[15] Prorok (SAWS) také řekl: "Je možné, že Alláh odpustí všechny hříchy svému věřícímu díky jediné noci, kterou přečká v horečkách." Je tedy možné, že budete některou noc trpět např. křečemi břicha a pak se na druhý den probudíte a všechny vaše hříchy vám budou odpuštěny. Všechny tyto hadísy jsou pro nás důvodem k tomu, abychom ocenili bolest, kterou procházíme a také ji trpělivě snášeli. Trpělivost nás přibližuje Ráji.
Ibn-Masoud (RA) jednou zmátl své posluchače tím, když řekl: ,,Nikdo není odměněn za utrpení, kterým prochází," avšak pak dodal - ,,utrpení doslova vymazává hříchy!"
Yazeed Ibn-Maysara, syn jednoho z Prorokových společníků, jednou řekl: Když člověk, který zbožností neoplývá, onemocní a jeho bolest ho dovede zpátky k Alláhovi; je možné, že až se mu oči zalijí slzami, když prosí o Alláhovu milost, Alláh ho očistí od všech jeho zlých skutků." Jediné, co vám tímto chci říct, je to, že bychom měli změnit pohled, jakým se díváme na bolest a onemocnění.
Prorok Muhammad (SAWS) jednou utržil během bitvy hluboký řez do prstu. Podíval se na něj a řekl: "Nejsi jen prstem, který krvácí a to, co se ti stalo, je pro věc Alláhovu?"[16]
Našemu Prorokovi (SAWS) se ulevilo při myšlence, že to všechno je pro věc Alláhovu. Je jasné, že pohled na krev člověka rozruší, ale je třeba si uvědomit, že to je milost a požehnání v přestrojení. Proto se Prorok (SAWS) modlíval za nemocné říkajíc: ,,Je to očištěním, když Bůh dá." [19] Tzn. Nechť vás Alláh očistí od hříchů, za tuhle bolest. Je tedy sunnou (Prorokovou tradicí) vyslovit tuto větu, když navštěvujeme nemocné.
Dalším typem trpělivosti je tolerance a trpělivé snášení špatného chování ze strany druhých. Jedná se například o hubatého souseda, nepříjemnou tchýni, rodiče nebo partnera, který vždycky vidí jen chyby, anebo třeba nesnesitelnou obchodní konkurenci. Následující věty poukazují na cenu trpělivosti při snášení podobných problémů:
Když Alláh (SWT) v Den Soudu shromáždí všechna svá stvoření, vyvolávač řekne: ,,Nechť povstanou lidé hodni zásluhy." Bude jich málo, vstanou a budou pospíchat k Ráji. Andělé je zastaví a zeptají se: "Kdo jste?" Oni odpovědí: "My jsme lidé hodni zásluhy." Andělé se zeptají: "Co bylo vaší zásluhou?" Oni řeknou: "Když jsme byli utlačováni, přešli jsme to trpělivě, když nám bylo ublíženo, odpustili jsme a když nás někdo urazil, byli jsme trpěliví." Andělé potom řeknou: "Vstupte do Ráje, nejlepší odměna je pro ty, kteří konali dobré skutky."
Svatý Korán nás nabádá, že je lepší se přes urážky přenést, než abychom začali také nadávat. Alláh říká, v překladu: "A věru ten, kdo trpělivý je a odpouští . . . a vskutku to patří k podstatě věci." (PSK, 42:43)
Jednou, když Prorok (SAWS) rozděloval kořist, k němu přistoupil jeden muž a řekl: "Buď spravedlivý, Muhammade. Toto není dělení pro Alláha (spravedlivé dělení)." Prorok (SAWS) na to řekl: "Nechť Alláh daruje Své milosrdenství mému bratru Mojžíšovi, neboť on trpěl mnohem více a unesl to."
Alláh také říká: ,,...A učinili jsme jedny z vás pokušením pro jiné, abychom zjistili, zda neochvějní budete. A Pán tvůj vše bystře pozoruje." (PSK, 25:20)
Trpělivost je nutná v každé životní situaci. V této chvíli se zabýváme trpělivou tolerancí při problémech, ale trpělivosti je třeba při celé škále dalších životních situací. I sebemenší ukázka trpělivosti, např. u studenta, který je otrávený tím, že mu rodiče zakázali počítač a místo toho se musí učit, patří také do této kategorie. Prorok (SAWS) řekl: ,,Za každé strádání, které muslima postihne; těžkosti, nemoci, smutek, obavy, ublížení či deprese - i třeba jen píchnutí trnu - mu Alláh vymaže některé jeho hříchy." [17]
Prorok(SAWS) také řekl: "Věřící může být neustále postihován na těle, majetku či na své rodině, dokud se nesetká s Alláhem naprosto bez hříchů." [18] (Alláh mu odpustí).
Uvědomujete si, co to znamená? Uvědomujete si cenu takové odměny? Alláh (SWT) zkouší pouze své milované, nevěřící ne. Ba naopak, nevěřícím daruje krásný život a pak už neuniknou Jeho hněvu. V tomto ohledu Alláh říká: ,,A když zapomněli na to, co bylo jim připomenuto, otevřeli jsme jim brány k radostem všem. A když se potom radovali z toho, čeho se jim dostalo, uchvátili jsme je znenadání a octli se v beznaději." (PSK, 6:44)
Když byl Prorok (SAWS) jednou otázán na lidi, kteří jsou nejvíce postiženi utrpením, řekl: "Největší utrpení mezi lidmi mají proroci, poté ti nejlepší z ostatních lidí, pak druzí nejlepší. Každý je postihnut v souladu se svou vírou. Jestliže je jeho víra pevná, jeho utrpení je veliké; a je-li jeho víra slabá, jeho utrpení je malé. Vskutku, člověk je vystaven nepřízni osudu tak dlouho, dokud se neprochází mezi lidmi naprosto bez hříchu." [19]
Výhody, které vyplývají z nepříjemností a utrpení
1) Povýšení člověka na vyšší stupeň v Ráji; což může být odvozeno z výše uvedeného hadísu. Člověk nemůže očekávat, že jeho dobrých skutků je v jeho životě víc než Alláhova požehnání, nebo že tyto skutky dostatečně kompenzují za jeho hříchy. Nicméně pokud člověka postihne nějaké velké utrpení, je možné, že se díky tomuto utrpení dostane v Ráji výše, než kam by se dostal, kdyby se braly v potaz pouze jeho dobré skutky.
2) Oddělení lidí z praktického hlediska. Různí lidé se dostanou na různá místa v příštím životě. Někteří do Ráje a Ráj má několik stupňů a někteří do Pekla. Ikdyž Alláh má prvotní vědomost o tom, jak se každý z nás bude chovat a kam se dostane, je povznesen nad to, aby nás soudil pouze podle Své znalosti. V Jeho neomezené milosti nás bude soudit podle našich skutků. Protože jsme je sami vykonali a tedy je dosvědčíme, snáze pak přijmeme své místo v příštím životě. Utrpení z tohoto důvodu poukazuje na rozdíl mezi dobrými lidmi a podvodníky. Alláh říká: ,,Domníváte se snad, že vejdete do ráje, dříve než Bůh rozpozná mezi vámi ty, kdož usilovně se snažili v boji, a dříve než rozpozná neochvějné?" (PSK, 3:142) A také říká: ,,A Bůh není takový, aby ponechal věřící v tom stavu, v jakém jste, až do doby, kdy rozdělí špatného od dobrého. A Bůh nehodlá vás seznámit s nepoznatelným,..." (PSK, 3:179)
3) Problémy chrání lidi před ješitností a domýšlivostí, která by se mohla vloudit do jejich podvědomí, kdyby nikdy nemuseli čelit překážkám, které jim ukážou jejich absolutní závislost na Bohu. Podíváme-li se na nesnáze z tohoto úhlu, zjistíme, že jsou vlastně znamením Boží milosti. Když člověk skloní hlavu v překrásné pokoře před svým Stvořitelem a žádá Ho o ulehčení svých útrap, je na jisté cestě zpátky k Němu.
4) Problémy a útrapy nás naplňují touhou po Ráji, protože nás přimějí přemýšlet o bezproblémovém životě plném rozkoší, který nám byl přislíben.
5) V problémech si vzpomeneme na Boha a Jeho nekonečná požehnání. Máme totiž příležitost si připomenout, jak nám bylo, když jsme problémy a útrapy neměli a uvědomíme si, jak úžasný život nám Alláh (SWT) dal a děkujeme Mu za něj.
6) Problémy nám umožní podrobit se vůli Alláhově a akceptovat ji, a Alláh (SWT) miluje ty, kteří se Mu podrobují.
7) Útrapy nám ukážou Majestátnost Boha, když nám postupně ukazuje cestu, jak z nich ven a jak pokračovat dál v našich životech. Situace, kdy nám Bůh poskytne úlevu od utrpení, jsou jasnou ukázkou Jeho vlastností, jak vyplývá z Jeho některých nejkrásnějších jmen, např. Nejmilosrdnější, Milující a Nejsilnější.
Zde je pár příkladů lidí, kteří trpělivě snášeli své útrapy a svůj úděl:
Prorok Job (AS) vedl blahobytný a bezstarostný život po 80 let. Měl 14 synů a dcer a byl mezi lidmi milován. A pak během krátké doby mu všechny děti zemřely, přišel o majetek a byl postižen těžkou kožní nemocí, kvůli které nemohl vycházet z domu. Lidé se mu vyhýbali z obavy, aby se od něho nenakazili. Po jeho boku zůstala jen jeho oddaná žena. Po 18 letech trpělivého čekání bez zloby a s vděkem, prorok Job (AS) utratil všechny peníze. Jeho žena musela začít pracovat jako služebná, a tak ho vyzvala, aby se pomodlil k Alláhovi (SWT) za vysvobození od tohoto utrpení. Job (AS) řekl: ,,Alláh (SWT) mi dal 80 let plných požehnání. Nemůžu po Něm chtít, aby mě zbavil mých útrap dřív, než nestrávím dalších 80 let v trpělivosti a vděku." Tento prorok je vždy spojován s trpělivostí. Alláh (SWT) o něm říká: ,,...A shledali jsme jej trpělivým; služebníkem byl on výtečným, stále kajícným." (PSK, 38:44) Aby měli vůbec nějaké peníze, musela jeho žena prodat i svůj krásný pletený cop. Když na to Job (AS) přišel, modlil se k Bohu, aby mu ulevil: ,,A zmiň se o Jobovi, jenž volal k Pánu svému: 'Postihlo mne neštěstí, však tys nejslitovnější ze slitovníků!" (PSK, 21:83) Neřekl, že už měl všeho dost, ani si nestěžoval. Alláh říká: ,,A vyslyšeli jsme jej a odvrátili od něho neštěstí, jež nesl.." (PSK, 21:84) Zatímco měl Job (AS) původně 14 dětí, později měl ještě dalších 28, jak můžeme vyčíst z následujícího verše, ve kterém Alláh (SWT) říká: ,,... a vrátili jsme mu jeho rodinu a přidali ještě jednou tolik s nimi jako milosrdenství své a jako připomenutí těm, kdož Nás uctívají." (PSK, 21:84) Alláh mu také vrátil zdraví a majetek. Když se zamyslíme nad tímto příběhem, jistě budeme žasnout sami nad sebou, když se někdy ptáme: ,,Proč, Bože? '', a to třeba i v situaci, kdy se nám akorát porouchalo auto.
Prorok Josef (AS) byl dalším člověkem známým svou trpělivostí a shovívavostí. Jeho bratři mu tak strašně záviděli, že ho ze samé zášti málem zabili. Hodili ho do hluboké studny uprostřed pustiny. Josef byl zachráněn a navzdory tomu, že je potomkem proroků, byl prodán do otroctví a pracoval u jednoho egyptského ministra. Josef (AS) zůstal v Egyptě 20 let a neměl tam žádné příbuzné a domů se vrátit nemohl, protože neznal cestu zpátky. Vyrostl v krásného muže a ministrova manželka ho chtěla svést. Byl uvržen do vězení na 9 let a byla to pro něj velká zkouška od Boha. Nakonec mu král daroval bohatství a vysokou pozici, a to byla pro něj také zkouška. Jeho otec se kvůli němu hodně trápil, neboť Josefa velmi miloval a těžce se vyrovnával s tím, že neví, kde je. Všimněte si, kolik zkoušek, ať už útrapami či dobrými věcmi, ve svém životě zažili tito muži.
Omran Ibn-Husayn (RA), společník Proroka Muhammada (SAWS), měl těžkou chorobu, kvůli které musel po mnoho let pobývat doma. Jeho přátelé pro něho plakali, zatímco on říkával: ,,Cokoliv těší Alláha, těší i mne."
Dalším příkladem je žena, vážně si pořezala ruku. Navzdory tomu se usmála a řekla, že pomyšlení na odměnu překoná veškerou bolest.
Dalším příkladem je Umm-Sulaim (RA). Měla s manželem pouze jediného syna. Jednoho dne onen chlapec onemocněl a zatímco jeho otec byl pryč do pozdní noci, chlapec zemřel. Pláč po celou noc by k ničemu nevedl a tak se Umm-Sulaim rozhodla, že manžela ušetří této špatné zprávy a bude se trápit jen ona sama a tajně. Když se její manžel vrátil domů, našel ji nastrojenou a upravenou. Zeptal se na syna a ona mu řekla, že je v klidu. Strávili spolu noc a ráno se ho Umm-Sulaim zeptala: Kdyby nás sousedi požádali, abychom jim vrátili něco, co nám v důvěře půjčili; vrátil bys jim to? Muž bez váhání odpověděl, že ano. "Ikdyby jsi tu věc měl po dlouhou dobu?" Manžel jí odvětil: "Tím větší by byl důvod ji vrátit zpět." Poté Umm-Sulaim řekla: "Alláh si vzal zpátky svůj majetek, tvého syna." Mohou všechny muslimské ženy být příkladem tak jedinečného trpělivého chování?
Podmínky trpělivosti
1) Člověk musí jednat trpělivě hned, jakmile je zasažen špatnou zprávou či nesnází. Prorok (SAWS) jednou procházel okolo ženy, která plakala u hrobu. Řekl jí, aby byla bohabojná a trpělivá. Řekla mu: "Jdi pryč, ty jsi nebyl zasažen takovou pohromou, jako já." Nepoznala ho. Když pak zjistila, že to byl Prorok, šla ho navštívit a řekla, že ho nepoznala. On jí na to odvětil: "Vskutku, trpělivost je při prvním doteku pohromy."[20]
2) Ve chvíli, kdy se člověk dozví něco špatného, by měl říct: ,,Vskutku Alláhovi patříme a jistě se k Němu navrátíme. Ó Bože, odškodni nás za naši ztrátu."
Když v bitvě u Badru padl manžel Umm-Salamy (RA), Prorok (SAWS) jí poradil právě tuto modlitbu. Uvažovala, jak by mohla být odškodněna (kdo by mohl být lepší než její manžel). Netušila totiž, že Alláh (SWT) ji dá za manžela Proroka Muhammada (SAWS).Tato modlitba je velmi důležitá a já jsem toho názoru, že by ji měl člověk pronášet v každé situaci, ikdyž třeba jen ztratí pero.
3) Když má člověk problémy, neměl by si stěžovat, ani být naštvaný. Samozřejmě, že můžeme někomu říct o našem smutku a podělit se o to, co se nám stalo, ale dejte si pozor, aby to nevyznělo tak, že si stěžujete na Alláha (SWT).
Musíme být trpěliví v každém okamžiku. Obvzláště muži by měli mít na paměti následující hadís, ve kterém se hovoří o manželkách. Prorok (SAWS) řekl: ,,Věřící (manžel) by si neměl zprotivit věřícího (manželku). Jestliže (na ni) vidí něco, co se mu nelíbí, určitě také uvidí něco, co se mu líbit bude."[21]
Běžným problémem je, že si muži stěžují na své ženy a někdy dokonce i uvažují, že se znovu ožení. Avšak když na ně zatlačíte a zeptáte se, co jim na jejich manželkách tak vadí, přiznají, že to vlastně nic konkrétního není a pak přednesou nějaké banální důvody. Alláh (SWT) říká: ,,...A země Boží je rozlehlá a trpělivým bude dána jejich odměna v míře plné, bez počítání." (PSK, 39:10) A také říká: ,,...Jestliže k nim cítíte odpor, je možné, že cítíte odpor k něčemu, do čeho Bůh vložil velké dobro." (PSK, 4:19) Proto by měli muži, když se jim něco na jejich manželkách nelíbí, o tom pohovořit otevřeně a jasně a pomoci tak svým ženám zbavit se nedostatků a předejít problematickému chování. Astejné platí pro ženy.
Nyní bych rád zdůraznil, jak důležitá je trpělivost při našich životních zdarech i nezdarech. Jeden ze společníků Proroka (SAWS) řekl: ,,Dokázali jsme být trpěliví, když jsme byli zkoušeni utrpením, ale nedařilo se nám to, když nám bylo požehnáno blahobytem." Toto se bohužel stává celé řadě z nás. V momentě, kdy člověk získá tolik peněz, že si může koupit co chce, hřešení se stane naprosto normální záležitostí.
Trpělivost, kterou se obrnil prorok Josef (AS), když pracoval jako ministr, byla mnohem větší a složitější než trpělivost, kterou musel prokázat jako vězeň; neboť zkouška, která je skryta pod rouškou požehnání, jako zkouška někdy ani nevypadá, kdežto zkouška neštěstím je naprosto zřejmá a trpělivost je namístě.
Trpělivost při vyvarování se hříchu
Tato část mé přednášky je zaměřena především k mladým lidem. Zde bych rád uvedl příklad naprosté zdrženlivosti tváří v tvář největšímu zdokumentovanému sexuálnímu pokušení, jaké se kdy událo. Jedná se opět o proroka Josefa (AS).
Josef (AS) měl polovinu krásy veškerého lidstva, byl mladý, zdravý a silný. A hlavně byl cizincem, což znamenalo, že žil sám bez rodiny, neměl tedy vůči nikomu zodpovědnost, nebyl vázán společenskými kodexy a jako otrok neměl zodpovědnost za nic, co ho jeho páni nutili dělat. Žena, která ho sváděla a pro jejíhož manžela on pracoval, byla krásná a urozená a snažila se ho svést ze všech sil. Alláh (SWT) říká: ,,A snažila se jej ta, v jejímž domě byl, svést a zavřela dveře všechny a řekla mu: "Pojď sem!"..." (PSK, 12:23) Také mu pohrozila vězením, jestliže ji neuposlechne.
Avšak všechny výhružky byly k ničemu. Josefovou odpovědí bylo: ,,Bůh mě ochraňuj!"; zatímco tolik mladých lidí v dnešní době hříchy přímo vyhledává.
Příběh Josefa (AS) nedává prostor žádným výmluvám. Ani ten nejoplzlejší televizní kanál není lákavější než krásná žena žijící pod jednou střechou a říkající: ,,Pojď sem!" (Všechno je připraveno. Vem si mě.) Odhodlaná odpoveď Josefa (AS) je popsána v následujícím verši; v překladu: ,,...Vskutku jsem jej sváděla, avšak on svodům odolal..." (PSK, 12:32)
Bezohledu na okolnosti, by člověk nikdy neměl ztratit sebekontrolu.
Alláh (SWT) říká: ,,Je okrášlena pro lidi láska vášnivá k ženám, k synům, k nahromaděným kintárům zlata a stříbra, k čistokrevným koním, ke stádu, i k polím obdělaným. To vše je však jen užívání života pozemského, zatímco u Boha je útočiště nejkrásnější. Rci: "Mám vás zpravit o tom, co lepší je než toto? Pro ty, kdož jsou bohabojní, u Pána jejich připraveny jsou zahrady, pod nimiž řeky tekou a v nichž nesmrtelní budou, a manželky čisté a zalíbení Boží. A Bůh jasně zří služebníky Své." (PSK, 3:14-15)
Neměla by nám nebesa oplývající řekami stačit k tomu, abychom byli trpěliví a vyvarovali se hříchu? Odstranění nešvaru jako je např. kouření, je oproti trpělivosti a vyvarování se hříchu procházka růžovým sadem!
Znám jednoho velmi váženého muže, který přestal kouřit v průběhu dvou týdnů po té, co kouřil 40 let. Doslechl se totiž o síle modliteb du'a (modlitba, kterou si člověk pronáší sám pro sebe; vzývání Boha). Žádal Boha o pomoc a Alláh (SWT) mu vyhověl.
Člověk by měl být trpělivý a přesvědčený o tom, že mu Bůh pomůže. Neměl by se přátelit s těmi, kteří na něj mohou mít špatný vliv a neměl by napodobovat ty, kteří se opovážlivě a vědomě dopouštějí hříchů.
Nějaká žena může například tak dlouho naléhat na manžela, aby jí koupil věci, které si nemůže dovolit, dokud se on, aby jí vyhověl, nedopustí hříchu. Alláh (SWT) říká: ,,A nevrhej zrak svůj žádostivě na to, co dali jsme některým párům z nich v užívání - to nádhera pomíjivá je života pozemského, abychom je tím uváděli v pokušení; vždyť štědrost Pána tvého lepší je i trvalejší." (PSK, 20:131)
Příběh Josefa (AS) je nejlepší ukázkou toho, jak se vyvarovat hříchu. Přečtěte si sami kapitolu (súru) Josef a věnujte zvláštní pozornost tomuto silnému verši: ,,Pane můj, vězení je mi milejší než to, k čemu mne vyzývají..." (PSK, 12:33) Tato súra jistě ulehčí těm, kteří jsou skleslí a nabádáni k hříchu.
Trpělivost a odhodlanost v poslušnosti vůči Bohu
Příběh Abraháma a Ismaela (AS) je dokonalým příkladem trpělivosti a poslušnosti k Bohu. Abrahám (AS) byl natolik odevzdán Bohu, že když mu bylo přikázáno, aby obětoval svého vlastního syna, vůbec nezaváhal. Přiložil ostří nože na jeho krk a Ismael řekl: ,,Otče můj, učiň, co ti bylo poručeno; a bude-li Bůh chtít, mne věru neochvějným shledáš. A když se oba do vůle Boží odevzdali a on položil ho čelem k zemi..." (PSK, 37:102-103) A když ukázali svou odhodlanost k vykonání tohoto činu, ostří nože neřezalo.
Jak si tedy může někdo stěžovat na to, že by měl vykonávat noční a nepovinné modlitby, když slyšel o tak jedinečném příkladu naprosté oddanosti vůči Bohu? Jde přece jen o modlitby a nikdo vás nevyzývá k zabíjení milovaných osob! Jsou dokonce i takoví lidé, kteří jsou příliš líní na to, aby se modlili načas 5 povinných modliteb!
Abrahám (AS) se nezdráhal obětovat vlastního syna, když mu to Alláh (SWT) přikázal. Také Ismael (AS) neváhal a nechal svého otce, aby vykonal Alláhův příkaz. Doslova řekl, v překladu: ,,...a bude-li Bůh chtít, mne věru neochvějným shledáš." (PSK, 37:102)
Zamysleme se nyní nad známým hadísem Proroka Muhammada (SAWS), ve kterém Prorok (SAWS) říká: ,,Alláh zastíní 7 lidí v Den, kdy nebude žádného stínu kromě Jeho. (Těmito sedmi osobami jsou:) Spravedlivý vládce, mladík, jenž byl vychován k uctívání Alláha (tzn. upřímně uctíval Alláha od dětství); muž, jehož srdce je nakloněno mešitám (tzn. modlil se povinné modlitby v mešitě); dva lidé, kteří se mají rádi kvůli Alláhovi a setkávají se a rozcházejí pouze kvůli Němu; muž, který odmítne výzvu půvabné ženy urozeného původu k nezákonnému pohlavnímu styku a řekne: ,,Bojím se Boha!"; muž, který dává charitativní dary v tajnosti tak, že jeho levá ruka neví o tom, co pravá ruka dala (tzn. nikdo neví, kolik dal na charitu) a člověk, který si připomíná Boha o samotě a jeho oči se přitom zalévají slzami. [22]
1) Spravedlivý vládce
- protože být spravedlivý je těžší, než být tyranem.
2) Mladík, který byl vychován v uctívání Alláha
- tzn. ten, kdo je poslušný Bohu od dětství; recituje Korán, modlí se, vykonává dhikr (vzpomínání Alláha) a prosí o odpouštění.
3) Muž, který dává charitativní dary potají, takže jeho levá ruka neví, co jeho pravá ruka dala, tzn. ten, kdo skrývá své dobré skutky, aby byl odměněn.
4) Dva lidé, kteří se mají rádi pro Boha
- pomáhají si a podporují se čistě z lásky k Bohu. (tedy čistě v naději, že se jim Bůh za to odmění. Né tedy proto, že z toho něco mají. Pomáhají si také kupříkladu i v době, kdy jsou rozhádaní nebo když jeden druhého nazlobil atd).
5) Člověk, který vzpomíná Alláha o samotě a jeho oči se pak zalévají slzami. Toto je člověk, který je dostatečně trpělivý na to, aby utajil tento okamžik a byl za něj plně odměněn v Soudný Den, ačkoliv měl možnost se s tím pochlubit.
Je poměrně jasné, že všechny výše uvedené příklady jsou ukázkami trpělivosti, oddanosti a poslušnosti vůči Bohu. Trpělivost se také může projevovat tím, že se člověk bude přátelit s oddanými věřícími. Alláh (SWT) říká, v překladu: ,,Buď neochvějný v duši své spolu s těmi, kdož Pána svého zrána i navečer vzývají po Jeho tváři toužíce! A neodvracej oči své od nich v žádosti po krásách života pozemského a neposlouchej toho, jehož srdce jsme učinili lhostejným k připomenutí Svému, ani toho, jenž jen vášně své následuje a jehož chování míru překračuje!" (PSK, 18:28)
A nakonec ještě pár příkladů trpělivé poslušnosti vůči Bohu...
Ve Svatém Koránu se píše, v překladu: ,,Přikaž rodině své modlitby konání a sám buď v ní vytrvalý!..." (PSK, 20:132) Člověk by měl trpělivě nabádat svou rodinu k dobru a podporovat její členy především co se týče vykonávání nepovinné noční modlitby (qiyam) (po tom, co zvládají povinné modlitby!!). Omar Ibnul-Khattab byl zvyklý se probouzet na qiyam půl hodiny před ranní modlitbou (fadžr). Pokaždé také vzbudil svou ženu a děti říkajíc: ,,Přikaž rodině své modlitby konání a sám buď v ní vytrvalý!..." (PSK, 20:132)
Salám alaikum příště!
AmrKhaled.net ©Všechna práva vyhrazena.
Tento článek může být publikován a reprodukován pro soukromé účely za podmínky, že je uveden původní pramen. Pro všechny ostatní účely musíte obdržet výslovný písemný souhlas od administrátorů těchto webových stránek.
---------------------------------------------------------------------------------------
[1] Slovo Alláh arabsky znamená Bůh. Ikdyž se toto slovo používá převážně v asociaci s Islámem, je také používáno arabskými křesťany a arabsky mluvícími židy, kteří ho také používají k označení jediného boha. Tento výraz v arabštině mnohem lépe než v češtině vystihuje Jedinečnost Alláha. Slovo Alláh v arabštině nemá množné číslo a v češtině ano; slovo Alláh v arabštině není mužského ani ženského rodu. Alláh je Bůh vyznávaný všemi proroky od Adama (AS), Noeho (AS), Abraháma (AS), Mojžíše (AS), Ježíše (AS) a Muhammada (SAWS).
[2] PSK= Překlad Svatého Koránu. Překlad je pouze pro porozumění textu Svatého Koránu (kapitola 18, verš 17). Čtení překladu Svatého Koránu nemůže nikdy nahradit čtení arabského originálu, ve kterém byl Svatý Korán zjeven.
[3] SWT=Subhanahu wa Ta'ala = On je Slávyplný a Povýšený.
[4] SAWS= sallahu alejhi wa salam – mír a požehnání Alláha ať jsou s ním.
[5] Hidžáb, doslova znamená přikrytí. V islámu znamená zakrytí těla ženy, za účelem skromnosti a úcty. Celkově toto slovo také zahrnuje souhrn pravidel a způsobů chování.
[6] Zapsal al Bukhari v Sahih al-Bukhari, č. 556. Vyprávěl Abu-Malik Al-Ashary.
[7] Zapsáno v Sahih Al-Bukhari, č. 1492, vyprávěl Abu-Said Al-Khudri.
[8] Zapsáno Muslimem v SAhih Muslim č. 7692, vyprávěl Suajb (RA - ať je s ním Alláh spokojen).
[9][9] Zapsáno Muslimem v Sahih Muslim, č. 7692. Vyprávěl Suajb.
[9] Zapsáno Al-Bukharim v Sahih al-Bukhari, č. 7467, vyprávěl Abu-Musa Al-Ashary (RA)
[10] Boží slova vyprávěna Prorokem Muhammadem (SAWS).
[11] Zapsáno al-Bukharim v SAhih al-Bukhari, č. 3230, vyprávěl Abu-Huraira (RA).
[12] Zapsáno al-Bukharim v Sahih al-Bukhari, č. 101, vyprávěl Abu-Said Al-Khudry (RA)
[13] Zapsáno al Bukharim v Sahih al-Bukhari, č. 1037, vyprávěl Abu-Musa Al-Ash'ary (RA)
[14] Zapsáno al-Bukharim v SAhih al-Bukhari, č. 6500, vyprávěl Abu-Huraira (RA)
[14] Zapsáno al-Bukharim v Sahih al-Bukhari, č. 5712, vyprávěl Ibn-Abbas (RA)
[15] Zapsáno al-Bukharim v Sahih al-Bukhari, č. 5714, vyprávěl Anas Ibn-Malik
[16] Zapsáno al-Bukharim v Sahih al-Bukhari, č. 3668, vyprávěl Dzundab al-Badzli. Dobrý věrohodný hadís.
[17] Zapsáno v Sahih al-Bukhari, č. 3659, vyprávěl Ibn-Abbas (RA).
[17] Zapsáno v Sahih al-Bukhari, č. 5701, vyprávěl Abu-Huraira (RA)
[18] Zapsáno v Sahih al-Bukhari, č. 7270, vyprávěl Abu-Huraira (RA)
[19] Zapsáno At-Tirmidhim v Sunan At-Tirmidhi, č. 2578, vyprávěl Abu-Mus'ad Ibn-Sad (RA)
[20] Zapsáno v Sahih al-Bukhari, č. 1295, vyprávěl Anas Ibn-Malik (RA)
[21] Zapsáno v Sahih Muslim, č. 3721, vyprávěl Abu-Huraira (RA)
[22] Zapsáno al-Bukharim v Sahih al-Bukhari, č. 663, vyprávěl Abu-Huraira (RA)