JE PO RAMADÁNU…. A CO DÁL?
ANEB JAK SI UDRŽET DUCHA RAMADÁNU
Už je to deset dnů, co jsme se rozloučili s Ramadánem a mnozí z nás se snaží udržet si ,,ducha Ramadánu’’ co nejdéle - to bližší spojení s Bohem, lepší vztah ke Koránu i k modlitbě, pocit, že jsme v uctívání aktivní, dobré skutky a tu radost, kterou přináší nám i druhým a také pozitivní návyky, které jsme si během Ramadánu vytvořili a ty špatné, kterých jsme se zbavili - zkrátka to vše, co patří neodmyslitelně k Ramadánu, se po jeho skončení najednou jakoby vyfouklo. A co teď?
Vzhledem k tomu, že průběhu každého Ramadánu se má Muslim nějak zlepšit a do dalšího Ramadánu si nový návyk udržet (vylepšuje se tedy celý život), máme pro vás 5 nápadů, jak na to.
1) Držte půst
Půst je jedinečný v tom, že je čistě pro Boha. Zatímco třeba modlitba je výhodná i pro člověka - ať už z psychologického hlediska, tak i fyzického - je to malé cvičení a také samozřejmě žádání Boha o to, co člověk potřebuje - půst žádné tyto pozemské výhody nemá, půst je čistě pro Boha, pro Jeho odměnu.
Po měsíci Ramadánu následuje měsíc Šauvál (v angličtině shawwal) a člověk, který se odpostí v tomto měsíci 6 dnů, je to jako by se postil po celý rok. Této praktice se říká Sábirín - sábir znamená trpělivost nebo vytrvalost - a je široce praktikována v celém islámském světě.
Půst v pondělí a ve čtvrtek každý týden je součástí sunny, tedy zvyků Proroka Mohameda (mír a požehnání ať je s ním). Mnoho Muslimů se tedy postí 2x každý týden, ale je možno se postit jen občas, třeba jen první pondělí každý měsíc. I to bude patřit k následování Sunny, pokud je to naším záměrem.
2) Věnujme se modlitbě tak, jak si zaslouží
Každá denní modlitba z pěti denních modliteb je časem, který si člověk vyhradí ve svém denním nabitém programu pro spojení se s Bohem a udržování kontaktu. Modlitbě předchází rituální omytí, které je také součástí uctívání Boha.
I teď po skončení Ramadánu se snažte modlit své modlitby načas a pokud to nejde, třeba kvůli práci, tak se je domodlit, hned jak to jde.
Nebojte se vstát na Fadžr před úsvitem a modlete se ho načas, namísto modlení se až ráno.
Pokud se modlíte sporadicky nebo vůbec, stanovte si realistický cíl, jak se začít modlit.
Pokud se modlíte jen občas, začněte se modlit každý den. Stanovte si cíl - třeba všech 5 modliteb načas za 3 měsíce, a rozvrhněte si pokrok rovnoměrně do 3 měsíců.
Pokud se nemodlíte vůbec, začněte s jednou modlitbou denně, třeba Maghrebem - to je modlitba při západu slunce - to je člověk většinou doma a je jednoduché ji vykonat. Přidávejte postupně další modlitby. Mějte v hlavě jasný úmysl se dopracovat k pěti denním modlitbám načas a po celý rok a stanovte si plán.
Modlitba je druhým pilířem Islámu, je proto velmi důležitá a odměna za ní - obvzláště v našich zeměpisných šířkách, kde pro ni nejsou příliš vhodné podmínky - bude nepochybně obrovská a jistě větší, než v arabských zemích, kde je mešita na každém rohu a zaměstnavatel vás tam pustí přes oběd - ba dokonce půjde s vámi!
3) Čtěte Korán každý den
V měsíci Ramadánu jsme více četli ze svatého Koránu, protože je za to v tomto měsíci větší odměna.
Čtení Koránu je však výhodné po celý rok, nezahazujme tedy tento dobrý návyk a pokračujme v denním čtení. Ať je to deset minut denně, vyhraďte si čas na Korán každý den. Udržujte si svůj vztah ke Koránu a Korán vám pomůže udržovat dobrý duchovní pocit po celý rok.
4) Přispívejte na charitu
V měsíci Ramadánu Muslimové globálně darují milióny dolarů na dobročinné účely, opět protože nám Bůh přislíbil velikou odměnu.
Přispívání na charitu je však pochopitelně dobrým skutkem i mimo Ramadán a výhodou tohoto skutku je mimojiné to, že darování peněz eliminuje lidské prohřešky tak, jako voda hasí oheň.
V dnešní době je přispívání na charitu organizováno a je to jeden ze skutků, který je pro nás velmi jednoduchý na zařízení ale jeho impakt je obrovský; tady na Zemi pro příjemce a pro nás na váze dobrých skutků. Zařiďte si tedy u nějaké organizace pravidelné darování jakéhokoliv obnosu průběžně po celý rok.
5) Tři vlastní cíle
Každý z nás ví, jaké dobré návyky si během Ramadánu osvojil a jaký byl jeho duchovní pokrok. Napište si seznam všeho, co jste během Ramadánu dělali a co normálně neděláte. Kolik stránek Koránu jste přečetli každý den? Změnil se k lepšímu váš vztah s někým z rodiny? Jedli jste zdravěji? Pomáhali jste více v domácnosti či jste chodili nakupovat? Věnovali jste se více svým dětem či navštěvovali častěji vaši starou babičku? Pomáhali jste sousedům a dali 2x peníze na Ukrajinu či do Klokánku?
Sepište si seznam všeho dobrého, co jste v Ramadánu vykonali a vyberte 3 z těchto návyků, ve kterých jste ochotni pravidelně pokračovat po celý rok. Nemusí to být nic složitého, zvolte to, co je pro vás nejjednodušší.
Tento seznam si dejte na ledničku, ať ho vidíte, nebo si nastavte pravidelné připomenutí k jednotlivým činům na telefonu, ať na to nezapomenete.
Pamatujme, že dobré návyky jsou dobré v každém čase. Pokračujte i nadále ve svých dobrých činech a při všem, co děláte, nezapomeňte na čistý úmysl, tedy jasný záměr, že vše, co děláme, je pro to, abychom se zalíbili Bohu a není třeba od nikoho díků ani vděku a ani není třeba, aby to někdo viděl a ocenil, či aby nám poklepal na rameno. Bůh sám všechny dobré skutky odmění mnohem, mnohem víc a dobro, které budeme pravidelně vykonávat, se také pozitivně odrazí na naší psychice a radosti ze života.
TI, KDOŽ UVĚŘILI, ZBOŽNÉ SKUTKY KONALI, MODLITBU DODRŽOVALI A ALMUŽNU DÁVALI, DOSTANOU ODMĚNU OD PÁNA SVÉHO A NEMUSÍ MÍT STRACH A NEBUDOU ZARMOUCENI. (2:227)
JESTLIŽE DÁVÁTE ALMUŽNY VEŘEJNĚ, JE TO KRÁSNÉ, JESTLIŽE VŠAK TO ČINÍTE SKRYTĚ A DÁVÁTE CHUDÝM, JE TO PRO VÁS LEPŠÍ… (2:271)