Zázrak v kroupě
,,COŽ JSI NEVIDĚL, JAK BŮH ŽENE OBLAKA, POTOM JE SPOJUJE A POSLÉZE Z NICH UČINÍ SHLUK? A PAK VIDÍŠ Z JEHO STŘEDU VYCHÁZET DÉŠŤ. A ON SESÍLÁ Z NEBE JAKOBY HORY, V NICHŽ JSOU KROUPY A ZASAHUJE JIMI, KOHO CHCE A ODVRACÍ JE, OD KOHO CHCE. A ZABLESKNUTÍ MÁLEM ZBAVÍ LIDÍ ZRAKU. (24:43)
Meteorologové zjistili, že mrak, ze kterého padají kroupy, tzv. cumulonimbus, dosahuje vertikální výšky od 7.5 km do 9. Tyto typy mraků jsou tedy podobné jako hory.
Tento verš vznáší otázku. Proč se v něm hovoří o krupobití a hned na to o blesku? Mohlo by to znamenat, že krupobití je faktorem pro vznik blesku? Podívejme se co na to téma říká kniha Meteorologie Dnes (Meteorology Today). Pro ty čtenáře, které fyzika nebaví, přeskočte k dalšímu odstavci.
Život nevznikl náhodou
Tato kniha popisuje, že v mraku vzniká elektřina tím, že kroupy padají částí mraku tvořenou velmi studenými kapkami a ledovými krystaly. Když se kroupy sráží s kapkami, kapky při kontaktu mrznou a uvolňují latentní teplo, které zahřeje povrch kroupy, takže kroupa má vyšší teplotu než okolní ledové krystaly. Když se pak kroupa srazí s oním ledovým krystalem, z krystalu, protože je studenější než kroupa, začnou proudit elektrony směrem ke kroupě. Kroupa bude záporně nabitá. Podobný efekt vzniká ve stejnou chvíli, když se velmi studené kapky dostanou do kontaktu s kroupou a kladně nabitým drobným úlomkům ledu. Tyto lehčí, kladně nabité částice jsou vyneseny do horní části mraku. Negativně nabité kroupy padají do spodní části mraku, která se stává záporně nabitou. Tyto záporné náboje pak tvoří blesk. Došli jsme tedy k závěru, že při krupobití vzniká blesk.
Vědecké poznatky o vzniku blesku byly objeveny relativně nedávno. Až do roku 1600 našeho letopočtu byly v meteorologii dominantní myšlenky Aristotela.
Není zajímavostí, že se o horách s kroupami a vzniku blesku píše v knize, která pochází ze 7. století a kdy znalosti fyzikálních jevů byly skutečně v plenkách, ne-li v zárodku?
,,A BŮH PŮSOBÍ STŘÍDÁNÍ NOCI A DNE - A VĚRU JE V TOM POUČENÍ PRO LID PROZÍRAVÝ.” (24:44)