Pět pilířů Islámu - půst
Čtvrtým pilířem Islámu je půst. Postit se musí každý dospělý a zdravý Muslim od počátku lunárního měsíce Ramadánu až do konce. Ramadán je 9. měsíc v lunárním kalendáři a půst začíná, když se objeví srpek měsíce a nadejde tedy měsíc Ramadán.
Půst začíná za úsvitu a trvá do západu slunce. Postit se nemusí staří lidé, nemocní lidé, duševně choří, těhotné a kojící ženy, dívky a ženy při menstruaci, děti a ti, kteří cestují. Těhotné ženy, kojící matky, ženy při menstruaci a také ti, kteří byli nemocní či v Ramadánu cestovali, však musí zameškané dny ve stejném roce nahradit, den za den, postí se tedy jindy. Většina lidí ráda naddělává tyto dny v zimě, kdy jsou dny kratší a půst tedy také. V případě, že se člověk postit nemůže - třeba když je nemocný celý rok - tak se pak za každý den půstu platí částka, za kterou lze nakrmit chudého člověka (je to stanovené, v současné době asi 75Kč) anebo se přímo nakrmí chudého člověka.
Půst má dva aspekty, fyzický a morální. Z fyzického hlediska se jedná o zdržování se jídla, pití, kouření a sexuálního kontaktu. Z morálního hlediska se nesmí lhát, pomlouvat, hádat se, křičet, prát se apod. Děti začínají s půstem v pubertě, ale i menší děti se často postí po vzoru rodičů; buď celých několik dnů anebo se pár dnů postí - nebo částečně postí - třeba do dopolední svačiny či oběda.
Půst je pro tělo prospěšný, ale jeho hlavním smyslem je očista duše. Člověk se zřekne svého pohodlí - dobré snídaně, obědu i odpolední kávy - a pociťuje hlad, i když jen na dočasnou dobu, protože večer se narozdíl od opravdových chudých dosyta nají. Avšak půst v něm vytváří skutečné soucítění s těmi, kteří nemají co jíst. Půst člověka učí sebekontrole a odpovědnosti vůči Bohu, nikdo neví, jestli se skutečně postí anebo ne, jen on a Bůh. Půst také pěstuje pevnou vůli, protože když člověk vidí, že je schopen přestat třeba kouřit od rána až do večera po celý Ramadán, bude spíš věřit, že bude schopen tento nešvar pokořit celkově.
Půst posiluje duchovní život a podporuje trpělivost; fakt, že člověk ze dne na den změní svůj běžný rytmus života, mu pomáhá tolerovat a lépe snášet nenadálé životní změny.
Kromě postění se, se Muslimům v měsíci Ramadánu doporučuje přečíst celý Korán, vykonávat více dobrých skutků a modlit se nepovinné modlitby tarawih, které se vykonávají po večerním jídle buď v mešitě nebo doma. Tyto modlitby jsou velmi populární a Muslimové na celém světě v Ramadánu frenkventují mešity právě po setmění.
Hodně lidí také přichází do mešity s celýma rodinama už před západem slunce. Hned jak slunce zapadne, přeřuší půst zobnutím něčeho malého (oblíbené jsou datle a mléko, ale může to být cokoliv) a po modlitbě se spolu s ostatními společně najedí. Možnost přerušení půstu v mešitě se pořádá snad ve všech mešitách a trvá po celou dobu Ramadánu. Pro svůj sociální aspekt a také pomoc bližnímu to je velmi oblíbené. Senioři i seniorky, kteří nevaří, muži, kteří žijí sami nebo lidé postiženi chudobou, mohou využít této možnosti a zajít se do mešity najíst. Tato možnost je však otevřena všem, i lidem, kteří nejsou chudí. Při vstupu do mešity tedy na vás nikdo nečeká a nezkoumá váš finanční status. Zkrátka všichni mohou v Ramadánu přijít do mešity a dosyta se najíst. Jídlo v mešitách je vždy zdarma.
V posledních deseti dnech měsíce Ramadánu, není ale známo přesně kdy, je jedna noc, která se nazývá Noc úradku, neboli Noc moci, arabsky Laylat al Kadr. Je to nejlepší noc v roce a bohoslužba a uctívání Boha v tuto noc se vyrovná tisíci měsícům strávených uctíváním a bohoslužbou (1000 měsíců = přes 80 let!), Boží odměna za tuto noc je nevídaná. Tato noc nastává pravděpodobně 27. Ramadánu a mešity po celém světě, jsou za příslibem Boží odměny, v tento den plné k prasknutí. Každý chce využít požehnání Noci úradku a doufá v obrovskou Boží odměnu.
Ramadán končí příchodem nového měsíce, tedy tím, že byl na obloze spatřen srpek měsíce. První den po skončení Ramadánu je velký svátek zvaný Íd al Fitr. Každý Muslim se vykoupe, obleče si nové nebo své nejlepší šaty a dostaví se na společnou ranní modlitbu do mešity. Nálada je slavnostní, lidé mají pocit, že něco skutečně dokázali, když se postili po celý Ramadán, děti dostávají dárky. V průběhu dne lidé navštěvují příbuzné a přátele, v každé zemi mají tradiční pokrmy a cukroví, které se připravují speciálně na Íd, podobně jako u nás třeba máme vanilkové rohlíčky, bramborový salát a kapra v období Vánoc. Íd al Fitr je významným dnem v islámském kalendáři.