Mylné názory o Islámu - omyl č. 3
Islám se šířil ohněm a mečem a je netolerantní vůči jiným náboženstvím
Když se v historii hovoří o šíření Islámu, mnoho učebnic má v této kapitole obrázek statného Araba na koni, v jedné ruce Korán, ve druhé ruce meč a za ním plameny a pohroma. Jedná se opravdu jen o ilustraci a skutečnost byla jiná.
O svobodě vyznání se ve Svatém Koránu pojednává v následujícím verši: ,,Nebudiž žádného donucování v náboženství! A již bylo jasně rozlišeno správné vedení od bloudění!” (2:256)
A také: ,,Vyzývej k cestě Pána svého moudrostí i kázáním krásným a veď s nimi spor slovy nejlepšími!” (16:125)
,,Bůh vám nezakazuje, abyste byli dobří a spravedliví vůči těm, kdož nebojovali proti vám kvůli náboženství.." (60:8)
Fakta mluví sama za sebe: V dnešní době je zemí s největším počtem muslimské populace Indonésie a také většina obyvatel sousední Malajsie jsou Muslimové. Žádná muslimská armáda však nikdy neodjela bojovat do těchto zemí. Je historickým faktem, že Islám se v Indonésii začal šířit spontánně kolem 13. století díky dobrým obchodním praktikám, jednání a chování arabských obchodníků.
A navzdory tomu, že islámské zákony i zákonodárci časem zmizeli díky nátlaku a opresi kolonizátorů z Nizozemí a Anglie, obyvatelé zůstali muslimy.
Svobodná vůle
Také v Sýrii, Jordánsku, Egyptě, Iráku, na Balkáně či severní Africe, se Islám šířil morálním přesvědčením z člověka na člověka; menšiny Křesťanů i Židů tam žily s nimi a přetrvávají tam po celá staletí.
A co Španělsko, dostal se Islám tam ohněm a mečem?
Do Španělska se Islám dostal v 8. století. V roce 711 přijel za muslimským vládcem severní Afriky Musou Julián; křesťanský vůdce ze Španělska, s prosbou o pomoc, ve Španělsku vládl krutou rukou král Roderik. Musa vyslal na pomoc armádu v čele s mladým generálem jménem Tárik bin Zijád. Lodě muslimské armády se vylodily u hory Gibraltar, anglicky Džibraltar - odvozeno z arabštiny od Džbal-al-tárik - hora Tárika neboli Tárikova hora, podle onoho mladého generála z 8. století.
Muslimská armáda zvítězila v bitvě s vojsky Roderika a Roderik byl v bitvě zabit. Část muslimů ve Španělsku zůstala, byli velmi vlivní hlavně kvůli morální a společenské pomoci, kterou nabídli místním obyvatelům, což nebylo v této době vůbec běžné.
Začala zlatá éra islámu, došlo k obrovskému rozvoji vzdělání, vznikaly knihovny, univerzity i lázně, vědy, matematika, literatura, poezie a architektura byly v rozkvětu. Na tomto rozvoji mají historický podíl jak Muslimové, tak i místní Křesťané a Židé, kteří pod nadvládou Muslimů měli privilegované postavení menšin, které jim zajišťovalo svobodu vyznání, mír a také vzájemnou spolupráci a pomoc. Tento stát, řízený islámskými zákony, tedy chalífát, existoval po dobu téměř 800 let.
Pak přišli v roce 1492 ke vládě Kastilové, španělská křesťanská dynastie, která zpočátku své vlády poskytovala Muslimům svobodu vyznání, avšak od roku 1499 ji začala omezovat a rušit, což vedlo k muslimskému povstání, které bylo potlačeno a roku 1502 byl islám kastilskou královnou Isabelou zakázán. Muslimové byli v následujících letech nuceni konvertovat ke Křesťanství, pod dohledem kruté španělské inkvizice.
Není pochyb, že většina Muslimů konvertovala jen naoko, na veřejnosti se chovala jak bylo od nich očekáváno a v soukromí nadále praktikovala Islám, avšak po dalším neúspěšném muslimském povstání, udávání a perzekuce ze strany vládních vrstev zesílily, způsobily smrt tisíců lidí a Islám v tomto regionu upadl.
Také v Indii, kde Muslimové vládli po téměř celé tisíciletí a kde jako vládní vrstva jistě měli možnosti, jak přinutit místní obyvatele ke konverzi, se nic takového nestalo a proto i dnes téměř 80 procent Indů vyznává Hinduismus a Islám jako náboženství je na druhé příčce.
Také ve východní Africe, kde je mnoho islámských zemí, se nikdy žádné nájezdy Arabů nekonaly a islám se šířil samovolně.
Dnes je Islám nejrychleji rostoucím náboženstvím v Americe i v Evropě. Muslimové, kteří tam žijí, jsou menšinami a zatímco nepochybně drží v jedné ruce Korán, jediný meč, který drží v té druhé, je meč morálky, vzájemné pomoci, lásky, pravdy a také logiky. Islám je naprosto logický a přirozený.
,,Nebudiž žádného donucování v náboženství!’ (2:256)