Milosrdenství
U Alláha hledám ochranu před Satanem prokletým. Ve jménu Alláha, Slitovného, Milosrdného. Všechny modlitby a požehnání ať jsou pro našeho učitele, nejvznešenějšího Proroka Muhammada (SAWS). Chválíme Alláha a děkujeme Mu, hledáme u Něj pomoc, vedení a odpuštění. Hledáme ochranu u Alláha před zkažeností našich duší a hříšností našich skutků. „Ten, koho Alláh vede, ten po správné cestě kráčí, avšak pro toho, komu dal Alláh zbloudit, nenajdeš ochránce ani průvodce žádného.“ (PSK, 18:17)(1)
Bratři a sestry, pamatujte, že hovoříme o způsobech chování proto, abychom se je naučili aplikovat v našem každodenním životě. Jejich používání nám zajisté dopomůže k lepšímu životu. Imám Ibn-Al-Dzawzia napsal ve své knize Saydul-Khaatir, že na jeho lekce chodívaly tisíce lidí. Slýchával od nich, že nemohli v noci ani spát, jak se už nemohli dočkat. A on jim odpovídal: ,,Pokud má lekce pro vás byla opravdu přínosná, pak byste kvůli ní měli nespat tu noc po ní, ne před ní.'' (Kvůli tomu, že jsme zjistili, co všechno ve svém životě musíme změnit).
Způsob chování, o kterém dnes budeme hovořit, je opravdu vzácný. Bohužel, většina lidí jej postrádá. Následkem toho vzrůstá kriminalita, byly vynalezeny nukleární zbraně a každou minutu umírají tisíce lidí. Dnešním tématem je Milosrdenství, vlastnost, která je v dnešní době většinou nahrazována Krutostí.
Naučíte-li se pár pouček o tom, jak být milosrdný, to je málo. Musíme se všichni naučit milosrdenství používat. Jestliže jste soucitní a milosrdní za svého života, v Den Zmrtvýchvstání bude s váma také jednáno se soucitem; a to i v případě, že jste po nějakou dobu soucit pouze předstírali (v době, kdy jste se učili, jak být soucitní a milosrdní).
Náš Prorok (SAWS) (2) řekl: ,,Ten, kdo neprojevuje soucit vůči lidem, Alláh, Vysoko Vyzdvižený a Slávyplný, neprojeví soucit vůči němu. ''(3)
Proto je třeba se k lidem chovat s citem; Bůh pak prokáže Svůj soucit nám. Milosrdenství a soucit nám zajistí spásu v Den Posledního Soudu. Proto, abyste zjistili, zda se k vám Alláh (SWT) (4) bude v ten den chovat se slitováním nebo ne, zeptejte se sami sebe: ,,Jsem opravdu soucitný k ostatním?'' Musíte si uvědomit spojitost mezi vaším soucitem k lidem na tomto světě a soucitem Alláha (SWT) vůči vám v Den Zmrtvýchvstání. Chci vás upozornit na to, že dobré chování je součástí vaší bohoslužby. Chování a náboženství jsou úzce spojeny. Opakuji; Boží Slitování v Den Zmrtvýchvstání je z většiny následek slitování a soucitu za našeho života.
Alláhovo Milosrdenství
Chtěl bych pohovořit na téma Božího Milosrdenství. Je to skvělé téma, které obměkčí srdce a kvůli kterému nás andělé právě objímají svými křídly. Milosrdenství je jednou z Božích vlastností a tedy proto, aby se jí člověk mohl naučit, napřed musí zjistit, jak Soucitný a Milosrdný vlastně Bůh je.
Alláh (SWT) říká, v překladu:,, ...On Sobě Milosrdenství jako povinnost předepsal...(PSK 6:12). Stejná myšlenka se vyskytuje v dalším verši, v súře Al-An’am: ,,Pán váš Sobě milosrdenství jako povinnost předepsal...''. (PSK 6:54) Jaký máte pocit z tohoto verše? Je vám jasné, že Milosrdenství je jednou z vlastností, která pochází od Alláha, kdežto Zloba je přechodným výsledkem našich hříchů?
Alláh (SWT) říká Prorokovi (SAWS), v překladu: ,,Prohlašují-li tě za lháře, rci: „Pán váš sice vládne nesmírným milosrdenstvím, avšak přísnost Jeho nebude odvrácena od lidu hříšného.“ (PSK 6:147) Co vlasně zahrnuje Alláh svým Milosrdenstvím? Odpoveď na tuto otázku najdeme v následujícím verši: ,,Trest Můj postihne toho, koho Já chci, ale milosrdenství Mé objímá všechny věci...(PSK 7:156)
Podívejme se kolem sebe a všimněme si všech možných znamení Alláhova Milosrdenství v širokém vesmíru. Skvělý příklad tohoto Milosrdenství je pomalé střídání dne a noci. Nestřídají se náhle, ale pomalu. Představte si, jaké by to bylo, kdybyste kráčeli krásným slunným dnem a najednou by byla hluboká noc! Jistě bychom tím byli otřeseni. Anebo si představte pravý opak: náhlou proměnu noci v žárný den. No to by byl šok!
Alláh (SWT) o tom hovoří v následujících verších: ,,Při noci, když v temno se halí, při jitru, když dechu nabírá...(PSK 81:17,18) Slova, která Bůh použil v těchto verších vysvětlují, jak pomalu a postupně se noc mění v den. Je to pozvolný proces, podobně jako s lidským dechem. Je smutné, že navzdory tomu, že jsme všichni svědky Alláhových znamení, jen málokdo je bere do úvahy.
Dalším znamením Alláhova Milosrdenství je déšť. Alláh (SWT) říká, v překladu: ,,On je ten, kdo déšť hojný sesílá poté, co lidé již naději ztratili, a milosrdenství Své rozšiřuje. On ochránce je a chvályhodný. (PSK 42:28) Déšť je jedním ze znamení Alláhova Milosrdenství na Zemi. V jiném verši se říká: ,,A On je ten, jenž větry vysílá jako poselství radostné, zvěstující milosrdenství Jeho. (PSK 7:57)
,,Pohlédni tedy na stopy milosrdenství Božího, pohlédni, jak zemi oživuje po smrti její. A On věru je ten, jenž mrtvé k životu přivádí, vždyť On věcí všech je mocen. (PSK 30:50) Umíte si představit, jaké by to bylo, kdyby nám byl odepřen déšť?
V súře Nezvratná Událost se říká: ,,Uvažovali jste někdy o vodě, kterou pijete? Sesíláte ji snad vy z mraků, anebo jsme My těmi, kdož ji sesílají? Kdybychom chtěli, učinili bychom ji hořkou a slanou - což tedy vděčni nebudete?" (PSK 56:68-70) Co by se stalo, kdyby dešťová voda byla slaná? Jak vidíte, i sladká voda je znamením Jeho milosrdenství a soucitu.
Boží Milosrdenství je také viditelné v mezilidských vztazích. Alláh vložil soucit do srdcí rodičů. Na celém světě najdete matky i otce, kteří jsou milosrdní vůči svým dětem. Ba co víc, a to je opravdu úžasné, zvířata také jsou milosrdná vůči svým mláďatům. Také co se týče příbuzných, i tam se objevuje soucit. Automaticky projevujeme svou lásku ke strýci, k tetám apod. Ze sta částí Alláhova Milosrdenství pouze jedna byla seslána na Zem, a z této části je veškeré naše pozemské milosrdenství, které na Zemi najdeme. Bůh (SWT) si ponechal těch zbývajících 99.
Také manželství jistě patří do znamení Alláhova Milosrdenství. Je to On, kdo spojí dvě srdce láskou. Alláh (SWT) o tomto říká: ,,A patří k Jeho znamením, že vám z vás samých manželky stvořil, abyste u nich klid nalezli. A vložil mezi vás lásku a dobro - a věru jsou v tom znamení pro lidi přemýšlivé." (PSK 30:21) Rodina je tedy založena na milosrdenství. Někteří manželé bohužel sami sebe ochuzují o toto milosrdenství tím, že hřeší a jsou neposlušní vůči Bohu.
A co víc, Alláh - Nejmilosrdnější, nás za naše hříchy nepostrestá okamžitě. Naopak, dává nám spoustu příležitostí k pokání. Zapřemýšlejte nad celým svým životem; kolikrát jste zhřešili a On k vám byl přesto Milosrdný? V súře Al-Kahf (Jeskyně) Alláh (SWT) říká, v překladu: Pán tvůj je odpouštějící i pln milosrdenství. Kdyby je chtěl uchvátit za to, co si vysloužili, byl by jim jistě uspíšil trest, avšak mají lhůtu slíbenou a jinde než u Boha útočiště žádné nenajdou. (PSK 18:58)
Kdyby vás chtěl Alláh okamžitě potrestat za vaše hříchy, nikdy by vám nedovolil poslouchat tato má slova, která teď pronáším. I přesto, že jste byli vůči Němu neposlušní celá léta, On, Ten Nejmilosrdnější, vám umožnil se dostavit na dnešní lekci. (A poučit se a zlepšit se) Také zajistil, že andělé dosvědčí vaši přítomnost, až řekne: ,,Ó andělé! Před vašimi zraky uděluji Své odpuštění tomu a tomu.'' Vidíte, jak Milosrdný je Bůh! Odpustí vám hříchy, které vám vaši rodiče možná neodpustí do konce vašeho života. Dává vám spousty příležitostí k pokání a uposlechnutí Jeho slov.
Ve Svatém Koránu se píše: ,,A kdyby nebylo laskavosti Boží vůči vám a milosrdenství Jeho na tomto i onom světě, byli byste bývali věru postiženi za to, čemu jste se tak horlivě věnovali (drbání, lhaní, falši, nadávání, mluvení sprostě atd.), trestem nesmírným,...(PSK 24:14)
A také: ,,A kdyby nebylo laskavosti Boží vůči vám a milosrdenství Jeho, žádný z vás by se byl nikdy neočistil, avšak Bůh očišťuje, koho chce, a Bůh slyšící je i vševědoucí. (PSK 24:21) A kdybychom chtěli, utopili bychom je a nedostalo by se jim pomoci žádné a zachráněni by nebyli, leda z milosrdenství Našeho a pro dočasné světa tohoto užívání. (PSK 36:43,44)
Další důležitý příklad Alláhova Milosrdenství je to, že tají naše nedostatky před lidmi a neodhalí před nimi naše hříchy. Představte si, kdyby pokaždé, co zhřešíte, by byl váš hřích napsán na zeď vašeho domu? Nebo kdyby hříchy hrozně páchly a ten puch by vycházel z hříšníka a každý by to věděl? Vsadím se, že by nikdo nevydržel ani se svým přítelem. Pouze Alláhův štít nás chrání před zveřejněním našich prohřešků!
V době, kdy žil Omar Ibnul-Chattab (RA - radja lahu anhu - ať je s ním Alláh spokojen) jednou chytili jednoho muže při krádeži. Když ho přivedli před Omara, muž se bránil a říkal: ,,Přísahám při Alláhovi, že to bylo poprvé.'' Omar odpověděl: ,,Jsi lhář. Alláh (SWT) nikdy neodhalí člověka, když něco udělá poprvé.'' Omar věděl, jak Milosrdný Bůh je.
Také kajícnost, ikdyž je úplně obyčejná, poukazuje na Alláhovo milosrdenství. Alláh (SWT) říká, v překladu: ,,Adam přijal pak od Pána svého slova (Božské vnuknutí) a On mu odpustil, vždyť On odpouštějící je i slitovný.'' (PSK 2:37) Poté co Adam (AS) (5) pojedl ze zakázaného stromu, litoval svého skutku. Zatím ale nevěděl, jak prosit o odpuštění. Alláh (SWT) mu vnukl pár slov a hned poté, co je Adam vyslovil, ho Alláh (SWT) zahrnul slitováním. Subhanallah! (Oslaven buď Alláh)! Ikdyž Adam vykonal špatný skutek, Alláh, Nejmilosrdnější, ho naučil, jak prosit o odpuštění. A co to bylo za slova, která Alláh (SWT) vnukl Adamovi? Alláh řekl: ,,Adame (a Evo), řekni tato slova: „Pane náš, věru jsme sami sobě ukřivdili; jestliže se nad námi neslituješ a neodpustíš nám, budeme věru z těch, jež ztráta postihla.“ (PSK 7:23)
Když se služebník snaží přiblížit se k Bohu, tak to není nic zvláštního. Ale když se Bůh přibližuje ke svému služebníku, zahrne ho svým milosrdenstvím a to je prostě úžasné. Subhanallah!
Vysílání poslů a sesílání svatých knih s ustanovením islámských zákonů nepochybně také patří mezi znamení Alláhova milosrdenství. Obvzláště islámské zákony na ně poukazují. Alláh (SWT) říká, v překladu: ,,A také toto Písmo, jež seslali jsme nyní, je požehnané; následujte je a buďte bohabojní - snad dosáhnete milosti!'' (PSK 6:155) Islámské právo je založeno na milosrdenství. Všichni by se měli naučit tuto větu nazpaměť. Nikdy si nesmíte myslet, že islámské zákony jsou nespravedlivé. Jsou lidé, kteří řeknou: ,,Jak je islámské právo založeno na milosrdenství, když povoluje useknutí ruky zlodějům, bičování cizoložníků atd.?'' Považují tyto zákony za nespravedlivé zatímco ony jsou nepochybně dalším znamením Alláhova milosrdenství. Tyto zákony chrání veřejnost před kriminalitou. V dnešní době, kdy se společnost vzdala těchto zákonů, je množství zločinů, znásilnění apod. mnohem vyšší, než kdykoliv předtím.
Je ohromující, že i Den Posledního Soudu patří mezi znamení Alláhova milosrdenství. Alláh (SWT) o tom říká: ,,Zeptej se: „On Sobě milosrdenství jako povinnost předepsal a On shromáždí vás v Den Zmrtvýchvstání, o němž pochyby není.“ (PSK 6:12) A jak může být shromáždění lidí v Den Zmrtvýchvstání znamením Alláhova Milosrdenství? Je to proto, že dobří věřící budou spravedlivě odměněni a hříšníci budou potrestáni.
Všechna chvála patří Alláhovi, který pro nás stvořil Soudný Den. V ten den budou někteří lidé přešťastní; budou vypadat jako cestovatelé, kteří se konečně vrátili po dlouhých cestách zpátky ke svým rodinám. Všichni ti, kteří si pro sebe připravili vše dobré, ti, kteří trpěli nespravedlností, ti, kteří se postili, ti, kteří se pravidelně modlili, ti, kteří se modlili v noci /modlitba Qijam/, ženy, které nosily šátek /hidžáb/, ti, kteří klopili své zraky před tím, co je zakázané..... atd. Tito všichni budou, podobně jako cestovatelé, opravdu šťastni.
Na druhé straně budou hříšníci, kteří sešli z Alláhovy přímé cesty a budou vypadat jako vězni, kterým se sice podařilo utéct na pár desítek let, ale teď už jsou zase zpátky ve vězení. Uvědomme si, jaký to bude rozdíl! Opravdu, Den Zmrtvýchvstání je dalším ze znamení Alláhova milosrdenství.
Také stvoření ženy bylo jedním ze znamení Alláhova milosrdenství. Alláh, Nejmilosrdnější, stvořil ženu, aby byla zdrojem vášně v životě muže. Kdyby ženy stvořeny nebyly, nebyla by na světě ani vášen, ani soucit. Podklady k tomu, co říkám, jsem našel v příběhu Adama (AS). Prorok Muhammad (SAWS) o tom vyprávěl takto: Adam žil v Ráji, ale cítil se osaměle. Když jednou usnul, Bůh pro něj stvořil Evu (arabsky Hawwa). Když se Adam probudil, uviděl ji a zeptal se: ,,Kdo jsi? Proč jsi byla stvořena?" ,,Já jsem Hawwa. Byla jsem stvořena, aby jsi ve mně nalezl klid," odpověděla Eva. Alláh (SWT) jasně říká: ,, .... že vám z vás samých manželky stvořil, abyste u nich klid nalezli. (PSK 30:21) Vidíte, jak mimořádný je vztah mezi mužem a ženou! Vidíte, jak důstojné je postavení ženy v Islámu, je jako mužova sestra! Podle islámského zákona není rozdílu mezi mužem a ženou.
Také to, že člověk byl seslán na Zem, je jedním ze znamení Alláhova milosrdenství. Asi si většina z nás pomyslí, že by bylo lepší, kdyby byl člověk poslán přímo do Ráje. Je ale skutečností, že lidé si neváží toho, co lehce získali. Začne je to nudit. Na druhé straně to, čeho člověk docílil navzdory překážkám a těžkostem, je opravdu ceněno.
Představte si otce, který si odpíral a šetřil peníze celý život, aby si mohl koupit auto. Určitě si bude dávat velký pozor, když s ním bude jezdit. Oproti tomu kupříkladu jeho syn, kterému na auto moc nezáleží a jeden den ho nabourá, se pak se svým otcem bude hádat: ,,Proč se tak zlobíš, tati, vždyt je to jenom auto." Vůbec si neuvědomuje, jakou cenu toto auto má, protože na něj nešetřil a dostal ho jen tak.
Z tohoto důvodu můžeme říct, že to bylo Boží milosrdenství, že jsme se napřed ocitli zde na Zemi a toužíme po Ráji. Podobně jako člověk, který uctívá Alláha a modlí se k Němu 60, 70 let, ikdyž Ho nikdy neviděl. Dělá to, protože Ho touží uvidět. Lidé, kteří uctívají Alláha, ikdyž Ho nikdy neviděli, budou těmi, kterým to, že Ho před sebou uvidí v Den Posledního Soudu, udělá největší radost. Vzdali se hřešení proto, aby Ho mohli vidět. Vidíte, jak je Alláh milosrdný!
Ke všem těmto znamením jistě také patří útrapy a bolest; jasné to známky Božího milosrdenství. Postihují nás proto, aby nám bylo nepohodlně v životě a toužili jsme po Ráji. Alláh (SWT) chce, aby cílem našeho snažení byl Ráj, a ne tento život. (Mnoho lidí se snaží vydělat spoustu peněz, aby mohli dělat všechno to, po čem touží a koupit si vše, co chtějí bez jakékoliv myšlenky na život příští; jejich cílem je tento život /pozn. překladatele/). Ikdyž je život na světě těžký a plný překážek a utrpení, lidé jej opouštějí neradi a s velkým smutkem. Jak by jej opouštěli v případě, kdyby byl život samé pohodlí a radovánky?
Chápete, jak jedinečné je Alláhovo milosrdenství?!
A neposledním v řadě Alláhových milosrdenství je to, že je milosrdný i vůči nevěřícím. Dává svá požehnání všem lidem, i nevěřícím. Ikdyž je to On, Komu všechno patří, neodepírá nevěřícím vzduch k dýchání, pitnou vodu ani jídlo, někteří mají paláce, svůj vlastní ostrov atd. Je opravdu Milosrdný.
Prorok Abraham (AS) pozval jednoho dne k sobě domů jednoho muže. Ve chvíli, kdy zažehl oheň, aby mohl začít vařit, se ten muž vrhnul k ohništi a začal se před ním klanět. Modlil se k ohni. Abraham ho napomenul: ,,Vstaň! Uctíváš oheň?" A rozhodl se, že s ním jíst nebude. Anděl Gabriel (AS) přišel k Abrahamovi a řekl: ,,Abrahame! Alláh (SWT) ti vzkazuje toto: ,Nedokážeš ho tolerovat ani hodinu, když Já ho toleruji už 60 let?" Když to Abraham (AS) uslyšel, utíkal za oním mužem a pozval ho zpátky k sobě. ,,Jakto, že sis to rozmyslel?", ptal se ho ten muž. ,,Bůh mě kvůli tobě kárá", řekl Abraham. ,,Tak milosrdný Bůh jako ten tvůj, musí být uctíván", odpověděl ten muž a začal uctívat Boha Jediného (konvertoval k Islámu).
V súře Al-Baqara (Kráva), je popsána Abrahamova prosba k Alláhovi (SWT), v překladu: ,,A hle, pravil Abraham: „Pane můj, učiň zemi tuto bezpečnou a obdaruj obyvatele její plody - ty z nich, kdož v Boha a v den soudný uvěřili!“ Ale Alláh, Nejmilosrdnější, k tomu dodal: ,,I odvětil Pán: „Těm pak, kdož neuvěřili, těm krátké užívání poskytnu...." (PSK 2:126) Abraham (AS) žádal Boha o požehnání jen pro věřící, ale Alláh, Nejmilosrdnější, do jeho prosby zahrnul i nevěřící.
Salám alaikum.
---------------------------------------------------------------------------------------
(1) Zkratka PSK znamená Překlad Svatého Koránu. Tento překlad je pouze pro porozumění textu Svatého Koránu (kapitola:verš). Čtení překladu Svatého Koránu nemůže nikdy nahradit čtení arabského originálu, ve kterém byl Svatý Korán zjeven.
(2) SAWS - Salalláhu alejhi wa salám - mír a požehnání ať je s ním.
(3) Vyprávěl Abu Huraira v Sahih Muslim.
(4) SWT - Subhánahu wa Taála - ať je Oslavován a Vysoko Vyzdvižen.
(5) AS - alejhi salám - Mír Alláhův ať je s ním.
AmrKhaled.net ©Všechna práva vyhrazena.
Tento článek může být publikován a reprodukován pro soukromé účely za podmínky, že je uveden původní pramen. Pro všechny ostatní účely musíte obdržet výslovný písemný souhlas od administrátorů těchto webových stránek.