Islámská slušnost al haia
Hledám ochranu u Alláha, Všeslyšícího, Vševědoucího, před Satanem prokletým. Ve jménu Alláha, Milosrdného, Slitovného. Chválíme Ho, děkujeme Mu, žádáme Jeho pomoc, vedení a odpuštění. Hledáme ochranu u Alláha od zla našich duší a hříšností našich skutků.
“Ten, koho Bůh vede, ten po správné cestě kráčí, avšak pro toho, komu Bůh dal zbloudit, nenajdeš ochránce ani průvodce žádného.” (PSK, 18:17) [Překlad Svatého Koránu, kapitola:verš]
Způsob chování, o kterém dnes budeme hovořit, se jmenuje al-Haia fi Islam (Islámská slušnost, ostýchavost, zdrženlivost) nebo-li Al Haia (slušnost, ostýchavost, zdrženlivost). Al-Haia je vždy spojována s vírou a čím více jí máme tím více jsme věřící a naopak.
Tedy, co je to Haia? A co to znamená, když řekneme, že nějaká osoba ji má?
Haia znamená, že se duše vyvaruje hříchům, přestupkům a špatným skutkům. Znamená to, že srdce nedokáže tolerovat hřích, protože nesnese ponížení vlastní duše před Bohem, před lidmi či před sebou samým. Haia je, když se vám vaše vlastní duše stane příliš drahou na to, abyste ji nechali dopustit se jakéhokoliv zla.
To je pravá islámská slušnost. Je jako vášeň, která vyzdvihuje vaši duši vysoko nad ponižující skutky... Jak se mohu dopustit hříchu? Jak se mohu dopustit krádeže? Jak bych mohl lhát? Nemohu se něčeho takového dopustit, neboť má duše je na to příliš ušlechtilá a já sám jsem příliš vznešený na něco takového. Respektujte se před Alláhem, před ostatními lidmi i před sebou samým.
Slovo Haia pochází od slova „Hayah“, které znamená „Život“. Tedy když řekneme, že nějaká osoba má Haia, znamená to, že při každém úderu srdce se dokázala vyvarovat necudnostem a hříchům. Proto také člověk mající Haia má srdce plné života. Čím více je vaše srdce naplněné životem, tím více Haia v sobě máte.
Proto často slyšíme druhé říkat věci jako:“ Nejvitálnější jsou ti, kteří mají nejvíce Haia. Životaplní jsou ti, kteří mají hodně Haia.“
Jaký je rozdíl mezi stydlivostí a Haia?
Mhoho lidí často zaměňuje oba výrazy v domněnce, že stydlivost či ostýchavost jsou stejné jako Haia. Myslí si, že když jsou stydliví, takže mají Haia, avšak jak sami uvidíte, je to mylná představa. Být stydlivý znamená být zdrženlivý v přítomnosti někoho, kdo je více vzdělaný nebo když jste středem pozornosti či si vás někdo zkoumavě prohlíží. Vy se stydíte a nejste schopni se pořádně vyjádřit. Jinak řečeno, stydlivost je přirozeným důsledkem strachu a obav u slabších osobností, které si neuvědomují svou vlastní hodnotu.
Haia, na druhé straně, je pravý opak. S touto vlastností si budete vážit sami sebe natolik, že se neponížíte k tomu, abyste se dopustili hříchu. Stydlivý je ten, kdo je ve vlastních očích příliš malý. Ale Haia má ten, kdo se dokáže vyvarovat špatných věcí, protože odmítá ponížit svou duši před Alláhem, před lidmi či před sebou samým. Jak vidíte, rozdíl je tady obrovský. Tento rozdíl nám může pomoci pochopit různé druhy chování. Neurážejte lidi, nezvěte holky na schůzky ....atd.
Zde je několik hadísů Proroka (SAWS) [Mír a požehnání Boží ať je s ním] o Haia:
Abu Huraira (RA radja Allah anhu - ať je s ním Alláh spokojen) vyprávěl, že Prorok (SAWS) řekl: „Imán (Víra) má přes sedmdesát částí a Slušnost je jednou z nich (1).
Jinými slovy, Víra má více než sedmdesát aspektů a slušnost je jedním z nich. Podivuhodné je, že Prorok (SAWS) nemluvil o žádných jiných aspektech! Proč se zmínil pouze o Haia? Protože tato jedinečná vlastnost nás zároveň dovede k těm ostatním! Pokud máte dostatek Haia, budete mít také všechny ostatní dobré vlastnosti, které k Víře patří.
Dovršením vaší Haia také dovršíte svou Víru.
Další znění tohoto hadísu je: Abu Huraira (RA radja Allah anhu - ať je s ním Alláh spokojen) vyprávěl, že Prorok Alláhův (SAWS) řekl: „Víra má více než sedmdesát nebo více než šedesát větví, z nichž tou nejvznešenější je prohlášení, že není Boha kromě Alláha a tou nejnižší je odstranění z cesty čehokoliv, co by mohlo způsobit zranění; a Haia je součástí víry.“(2)
Učenci studovali součásti Víry. Ibn-Shayban řekl, že většina z nich se týká srdce, jazyka a lidského těla.
Ty, které se týkají srdce jsou: Víra v Alláha, Jeho anděly, Jeho knihy, Jeho posly, Soudný den, zmrtvýchvstání, Ráj (džannah), Oheň, bohabojnost, pokání, být spokojen se svým životním údělem a vděčnost Bohu.
Ty, které se týkají jazyka: vyvarovat se špatnému mluvení, učit se a vzdělávat, čtení Koránu, podporovat, co je dobré a zakazovat, co je špatné, dhikr (zmínky o Alláhovi) a vzývání Alláha.
Ty, které se týkají lidského těla: modlitba, půst, džihád (svatá válka), hadž (povinná pouť do Mekky), umrah (návštěva Mekky), vyzývání lidí na cestu k Alláhovi a Islámu atd.
Ikdyž jsou tyto součásti Víry důležité, Prorok (SAWS) se o nich nezmínil. Hovořil pouze o Haia, protože ta automaticky vede k těm ostatním.
Nikdy nedosáhneme stavu vděčnosti a laskavosti vůči rodičům, pokud vůči nim nepociťujeme Haia. Nikdy nebudeme schopni litovat svých hříchů, pokud nebudeme mít Haia vůči Alláhovi. K čemu by bylo vykonání Hadže či Umry, pokud by člověk neměl Haia, která by mu bránila v dalším hřešení a zároveň ho poháněla k očistě. Veškeré dobré chování odráží Haia - slušnost.
Prorok (SAWS) řekl: „Haia a Imán (Víra) jsou propojeny; nedostatky v jedné se také odrazí na druhé.“(3)
Imran B. Hussein (RA) vyprávěl, že Prorok (SAWS) řekl: „Skromnost nemůže přinést nic jiného než dobro.“(4)
Prorok (SAWS) řekl: „Haia pochází z Víry a Víra vede do Ráje, naproti tomu neslušnost vychází z nenávisti (odporu) a nenávist vede do Pekla.“(5)
Prorok (SAWS) řekl: „Když Allah chce zahubit služebníka, zbaví ho nejprve cudnosti (Haia). Bez cudnosti ho shledáš pohrdáníhodným. A když ho shledáš pohrdáníhodným, bude zbaven poctivosti. Bez poctivosti ho shledáš falešným. A když ho shledáš falešným, bude zbaven slitování. Bez slitování ho neshledáš ničím jiným než prokletým a zatraceným člověkem.''(6)
Nesetkáváme se čas od času s takovými lidmi? Ať je to muž či žena, rudli byste ze studu nad tím, co dělají; jako kdyby v sobě neměli ani trochy studu a když se jim podíváte do tváře, shledáte ji zavrženíhodnou. Na základě tohoto hadísu je Haia první charakteristikou, která je člověku odebrána.
V Málikově knize Muwatta se píše: Yahya (Jan) (AS alejhi salam - mír s ním), vyprávěl, že Málik slyšel Salama ibn Safwan ibn Salama az-Zuraqi říkat, že Zayd ibn Talha ibn Rukana slyšel, že Prorok (SAWS) řekl: „Každé náboženství je něčím charakteristické. Islám je charakterizován slušností.“(7) Jaký je význam tohoto hadísu? Může to znamenat, že Islámu není nic jiného charakteristické kromě slušnosti? Jistěže ne, ale znamená to, že Haia je v Islámu tou nejvznešenější vlastností.
Prorok (SAWS) řekl: „Ze všeho, co kdy bylo řečeno předchozími posly, se dochovalo toto: „Pokud nemáš Haia, pak si můžeš dělat, co chceš.(8)
Co tento hadís znamená? Má dva významy:
1. Varování - dělej si, co se ti zachce a budeš potrestán.
2. Stydíte se za to, co děláte, před Alláhem, před ostatními nebo před sebou samým? Pokud ne, tak jen pokračujte a dělejte to tak i nadále. Není nic co by vás odradilo od hříchu.
Příklady al-Haia z Koránu a příběhů Prorokových společníků:
1. Abu Said Al-Khudri, nechť je s ním Alláh spokojen, vyprávěl: ‚Posel Alláhův (SAWS) byl zdrženlivější než panna pod závojem v den své svatby a když se mu něco nelíbilo, poznali jsme to na jeho tváři.‘(9) Umíte si představit, jak skromná a stydlivá je panna ve svatební den; můžete uvést lepší příklad?
A kde je vaše slušnost?
Zčervenáte a odvrátíte svůj zrak, když vidíte něco neslušného?
2. V Málikově knize Muwatta je uvedeno: „Yahya (Jan) (AS), že Málik slyšel od ibn-Shihaba a ten od Salima ibn-Abdullahy a ten od Abdullahy ibn-Umara, že Posel Alláhův (SAWS) procházel okolo muže, který káral svého bratra ohledně islámské slušnosti a skromnosti. Posel Alláhův, nechť mu Alláh požehná a dá mír, řekl: „Nech ho. Slušnost je součástí Víry.'(10)
3. Tento další hadís je pro všechny bratry a sestry, které tu jsou teď s námi ve studiu. „Fatima Bint-Utba přišla k Prorokovi (SAWS) deklarovat svůj Islám a Aiša (RA radja Allah anha - ať je s ní Alláh spokojen) byla svědkem toho, když Prorok (SAWS) vyzval Fátimu, aby se věrně zapřísáhla, že nebude přidružovat nic k Alláhovi, nebude krást a nedopustí se cizoložství...atd. Při těchto slovech o cizoložství se ta žena tak zastyděla, že sklopila oči a položila si ruku zeshora na hlavu. Prorokovi (SAWS) se líbila její Haia a Aiša (RA) jí řekla: ‚Odpřisáhni to Fátimo, všechny ostatní ženy také takto přísahaly.‘ A tak se zapřisáhla.“(11) Tím chci říct, abyste porovnali tento hadís s tím, co se děje v dnešní době. Někdy by člověk rudnul při poslouchání toho, o čem se nekteré dívky baví. Fátima bint-Utba se hodně styděla už jen při zmínce onoho slova.
4. Aiša (RA) řekla: „Když jsem přišla do mého domu, kde Prorok (SAWS) a Abu-Bakr (RA) byli pochováni, říkávala jsem si - toto je můj manžel a toto je můj otec - a tak jsem se cítila pohodlně v tom, co jsem měla na sobě. Když Omar Ibn al-Khattab (RA) zemřel a byl pochován vedle nich, styděla jsem se před ním, ikdyž byl mrtvý a kvůli Haia jsem se začala zahalovat.“(12) Prosím, porovnejte si to s tím, co se děje dneska.
5. Aiša (RA) vyprávěla: „Posel Alláhův (SAWS) ležel v posteli v mém domě s odhaleným stehnem (nebo nohou), když Abu-Bakr (RA) žádal o dovolení vstoupit dovnitř. Bylo mu to povoleno a on (SAWS) si s ním povídal v té samé poloze (Prorokovo stehno nebo noha zůstaly odhaleny). Poté Omar (RA) žádal o vstup a bylo mu povoleno vstoupit a Prorok opět zůstal ve stejné poloze. Poté Othman (RA) žádal o vstup a posel Alláhův (SAWS) se posadil a upravil si oblečení. Muhammad (jeden z vypravěčů) řekl: „Neříkám že se to stalo v ten samý den.“ Othman (RA) poté vstoupil, popovídal si a odešel. Aiša (RA) řekla: „Abu-Bakr (RA) přišel a ty ses nepohnul a neupravil sis své oblečení, poté přišel Omar (RA) a ty ses nepohnul a neupravil se a když přišel Othman (RA) tak jsi vstal a upravil sis své oblečení,“ načež on řekl: „Neměl bych projevit slušnost před tím, před kým i andělé projevují slušnost?“(13)
Zajímalo by mě, komu z nás by andělé projevili slušnost? Bylo by to tomu muži, který rámusí se svým autem, pouští hlasitou hudbu a huláká po děvčatech? Anebo by to bylo té ženě oblečené v upnutých kalhotech, až se člověk diví, jak se do nich vůbec vešla a navíc má i krátké a upnuté tričko?! Mohli by tito lidé být syny či dcerami Othmana, Fátimy či Aiši? Můžeme být nazýváni nasledovníky těchto ctnostných společníků, anebo máme k Haia opravdu tak daleko?
Když mluvíme o Haia, máme na mysli dívky, neboť obzvláště od nich je to očekáváno. Například dívka, se kterou se setkal Mojžíš (Musa) (AS) a o které se pojednává v súře al-Kasass: „I napojil Mojžíš pro ně stádo jejich, potom se uchýlil do stínu a pravil: „Pane můj, jsem potřebný toho dobrodiní, které mi sešleš. A přišla k němu jedna z těch žen, kračejíc stydlivě, a řekla: „Otec můj tě zve, aby mzdou tě odměnil za to, žes pro nás napojil stádo.“ Když Mojžíš k němu přišel a vyprávěl mu příběh svůj, řekl tento: „Neboj se, vždyť ses zachránil před lidem nespravedlivým.“ (PSK, 28:24-25).(14)
Jsou zaznamenány dva výklady tohoto verše. V prvním výkladu se mluví o způsobu, jakým dívka šla (jak je výše uvedeno) a ve druhém je sloučeno „stydlivé“ s „a řekla“, aby se naznačilo, že mluvila s ostychem. Má-li to něco znamenat, pak je tím míněno to, že byla zdrženlivá celkově, každou částí svého těla. Zajímalo by mě, zda si naše dívky dávají pozor na to, jakým způsobem chodí? Líbí se jim způsob, jakým hovoří? Upřímně musím říci, že řada dívek v dnešní době naprosto ztratila veškerou slušnost a skromnost.
Nejvyšší stupeň Haia je to, co ukazujeme v našem vztahu k Alláhovi. Všechny hříchy, ať už malé či velké, spáchané muži či ženami, dětmi či dospělými, mají jednu společnou vlastnost: těmto lidem schází Haia a zcela jim uniká skutečnost, že je Bůh vidí, když se dopouštějí hříchu. Kdyby si tento fakt pořádně uvědomili, špatných skutků by se nedopouštěli.
Z tohoto důvodu, když se někdy člověk dopustí velkého hříchu, ale následně pocítí Haia, jeho hřích se stane hříchem malým, avšak někdy se člověk dopustí malého hříchu, ale díky tomu, že poté nepocítí žádnou Haia, se jeho hřích stane hříchem velkým... Když mu poradíte, aby se toho vyvaroval, tak vám jen řekne: „Do toho ti nic není“. Alláh (SWT subhanahu-wa-ta ala - On je Slávyplný a Velkolepý) říká ve Svatém Koránu: „A když se mu řekne ‚Boj se Boha!‘, zmocní se ho hříšná pýcha. A údělem jeho bude peklo, a jak hnusné to bude lože!“ (PSK, 2:206)
Vidíte, proč je právě tato vlastnost tak důležitá? Velikost hříchu je posuzována na základě toho, jak hodně Haia (studu) po jeho vykonání cítíme. Poslechněte si, co říká Ibn al-Qayyum: „Vaše radost ze hříchu je Alláhem daleko více odsuzována než hřích samotný, kvůli nedostatku vaší Haia.“ Tedy skutečnost, že máte radost z hříchu, je mnohem horší, než hřích samotný.
Je možné, že se dopustíte hříchu v obavách a s vědomím Haia a tedy zcela bez požitku; v tomto případě by vám Alláh bezpochyby pomohl litovat vašeho činu, žádat o odpuštění a tudíž by vám prominul. Na druhé straně existují lidé, kteří hříchy vyhledávají, sní o nich a přemýšlí, jak je vykonat a pokud neuspějí, mají depresi a jsou zklamáni. Veškerá tato jejich deprese a zklamání budou přičteny k jejich špatným skutkům v Den Posledního Soudu a budou pro ně daleko horší, než ty hříchy samotné. Tito lidé si to plně zaslouží, neboť nemají vůči Alláhovi žádnou Haia.
Stejně tak snaha schovat se před zraky druhých při hřešení, je horší, než ten samotný hřích. Obáváte se snad více lidí, kteří by vás mohli vidět, nebo samotného Alláha?
Jednou přišel jeden muž k Ibrahimovi Bin Al-Adhamovi a řekl: „ O, Imáme, chtěl bych se kát a jednou provždy přestat s veškerým hřešením. Dej mi radu, která by mi pomohla navždy se vyvarovat neuposlechnutí Alláha a podpořila mne ve chvílích slabosti.“ Imám odvětil: „Pokud máš nutkání neuposlechnout Alláha (chceš hřešit), tak to vykonej někde jinde, než na Jeho území.“ Muž se zeptal: „Kde bych to pak měl vykonat?“ Imám řekl: „Mimo Jeho území.“ Muž se zeptal: „Jak bych to mohl udělat, když Alláh, Nejvyšší, je Pánem všech území (celého světa)?“ Načež Imám odpověděl:“ Což se nestydíš neuposlechnout Ho na Jeho Zemi?! Jestliže Ho pak ještě stále chceš neuposlechnout, potom alespoň přestaň jíst z Jeho bohatství.“ Muž se zeptal: „Jak můžu přežít, když nebudu jíst z Jeho bohatství?“ Imám odpověděl: „Takže se nestydíš jíst z Jeho bohatství a přitom Ho neuposlechnout! Ale pokud Ho ještě stále chceš neuposlechnout, pak to udělej na místě, kde tě nemůže vidět.“ Muž se zeptal: „Jak to můžu udělat, když On je s námi všude bez ohledu na to, kde jsme?.“ Imám odpověděl: „Nestydíš se potom Ho neuposlechnout i přesto, že On je s tebou kdekoliv se nacházíš?! Ale pokud Ho ještě stále chceš neuposlechnout, tak řekni Andělovi Smrti, až přijde pro tvou duši, aby počkal, dokud se nebudeš kát.“ Muž se zeptal: „A kdo by tohle dokázal?“ Imám odpověděl: „Pak tedy si Anděl Smrti vezme tvou duši ve chvíli, když hřešíš. Ale pokud ještě stále chceš neuposlechnout Alláha, tak řekni Andělům, kteří hlídají Peklo a přijdou si pro tebe: ‚Já s vámi nepůjdu, jestli teda můžeš. Nezastydíš se tedy?“
Pamatujte: Jíte z Alláhova bohatství a hřešíte na Jeho území, zatímco On vás vidí a je možné, že zemřete právě v tuto chvíli. Nemáte žádnou moc odvrátit od sebe smrt ani zabránit Andělům Pekla, aby vás do něj nevhodili. Nezastydíte se tedy? I přesto všechno, jestliže ještě stále chcete neuposlechnout Alláha, chtěl bych vám připomenout Jeho velikou milost a ochranu, kterou vám poskytuje, v naději, že vám bude hanba Ho neuposlechnout.
V jednom hadísu qudsi (posvátný hadís) Prorok (SAWS) zmiňuje, že Alláh (SWT) řekl: „Já sám, lidstvo a džinnové, jsme ve velmi závažném postavení. Já je utvářím a oni pak uctívají bohy, které si sami vyrobili; požehnám jim bohatstvím a oni za ně pak děkují někomu jinému; Mé Slitování sestupuje na ně, zatímco jejich zlé skutky stoupají ke Mně; zahrnuji je dary i přesto, že žádného z nich nepotřebuji, zatímco oni se ode Me vzdalují svými hříchy i přesto, že beznadějně potřebují Mou pomoc. Kdokoliv se ke Mně navrátí, přijmu ho bez ohledu na to, jak dalece zbloudil; a kdokoliv se ode Mne odvrátí, přiblížím se k němu a zavolám ho. Kdokoliv nevykoná zlý skutek kvůli Mně, odměním ho spoustou darů a kdokoliv se Mně snaží potěšit, Já se ho snažím potěšit zrovna tak. Kdokoliv uzná Mou Vůli a Moc při všem, co dělá, i železo pro něj učiním ohnutelným. Mými drahými jsou ti, kteří jsou se Mnou (tzn. kdokoliv chce být se Mnou, nechť Mne vzývá a Mne vzpomíná.) Kdokoliv Mi děkuje, zaručím mu více požehnání; kdokoliv Mě poslouchá, povýším ho a více si ho oblíbím. Kdokoliv Mě neuposlechne, nechám mu dveře Mé Milosti otevřené; pokud se ke mě navrátí, dám mu Mou Lásku, neboť miluji ty, kteří se kají a očišťují se kvůli Mě. Pokud se nekaje, i přesto se o něho starám tak, že ho vystavím těžkostem, aby se jimi očistil. Kdokoliv Mě upřednostňuje před jinými, Já jej zrovna tak upřednostňuji před jinými. Odměním každý dobrý skutek 10x či 700x nebo i nespočetněkrát. Započítávám každý špatný skutek jako jeden, ale pokud se daná osoba kaje a žádá Mě o odpuštění, v tom případě mu odpustím. Vezmu na vědomí každý sebemenší dobrý skutek a odpouštím i ty největší hříchy. Má Milost převyšuje Můj Hněv; Má Tolerance převyšuje Mé Obviňování; Mé Odpuštění převyšuje Můj Trest, neboť Já jsem milosrdnější k Mým služebníkům než je matka ke svému dítěti.“(15)
Pořád se ještě nestydíte i potom všem, co jste si právě přečetli? Pořád ještě toužebně pohlížíte na někoho, kdo je vám nezákonný? Pořád ještě jíte jídlo, jež vám Alláh zakázal? Pořád ještě odmítáte nosit hidžáb (šátek)? Pořád ještě lžete? Pořád jste ještě falešní? Pořád ještě nevykonáváte své skutky podle toho, jak to Alláh nařídil? Pořád se ještě nemodlíte tak, jak byste měli? Pořád ještě neplatíte zakát? Pořád ještě odmítáte žít život ve jménu Alláha?
V jiném hadísu Prorok (SAWS) říká, že Alláh (SWT) řekl: „Ó, Davide, kdyby lidé, kteří se Mě straní věděli, jak hodně je miluji a jak hodně toužím po jejich návratu, vrátili by se ke Mně tryskem (nemohli by se dočkat). Jestliže taková je Má Touha vůči těm, kteří nejdou Mou Cestou, pak jak velká je Má Touha vůči lidem, kteří vytrvale Mou Cestou kráčí?“ Sláva buď Alláhovi Jedinému!
Jak byste mohli tvrdošíjně lpět na neposlušnosti vůči Alláhovi namísto abyste Ho milovali a snažili se Mu vyhovět?
„Abu Musa (RA) slyšel Alláhova Posla (SAWS) říkat, že Alláh Povyšující, Slavný rozpřahuje Své Ruce během noci proto, aby lidé litovali hříchů, kterých se dopustili od úsvitu do setmění a rozpřahuje Své Ruce během dne proto, aby lidé litovali svých hříchů, kterých se dopustili od setmění do úsvitu. Je to jako kdyby Alláh byl Tím, kdo vás vyhledává a vyzývá vás, abyste se k Němu navrátili.(16)
Pokud ještě stále nemáte pocit studu za vaše hříchy, i poté, co jste se dozvěděli toto všechno o Alláhově Milosrdenství, pak tedy aspoň zkuste ukázat trochu Haia za všechna ta požehnání a bohatství, která vám dal. Alláh je Ten, který vás stvořil, jak Sám říká v Súře-Qaf: „My stvořili jsme člověka a dobře víme, co duše jeho mu našeptává. Vždyť blíže jsme mu než jeho tepna krční.“ (PSK, 50:16) Alláh je Ten, který stvořil vaše oči, abyste viděli, vaše uši, abyste slyšeli a vaše srdce, které teď využíváte k udržování nemravných vztahů a zapomínáte na Toho, Který vám tyto emoce a city umožnil. Alláh je Ten, který stvořil váš mozek, který teď přemýšlí a rozhoduje o neposlušnosti vůči Němu. Pokuste se zamyslet nad všemi těmito dary, tak jak vás Alláh nabádá v Súře Al-Infitar (Rozpuknutí): „Člověče, co zmýlilo tě o laskavém Pánu tvém, jenž stvořil tě, vyrovnal a souměrnost ti dal a v nové podobě tě složil, již si přál?“ (PSK, 82:6-8)
Ještě jednou nás Alláh nabádá k zamyšlení se nad jeho dary v Súře-Abasa (Zakabonil se): „Nechť člověk pohlédne na svou potravu a na to, jak spustili jsme vody záplavu a jak v zemi jsme dali puknout trhlinám a z nich vyrůst obilovinám, vinné révě a travinám, olivovníku a datlovým palmám, hustým zahradám, ovoci a pastvinám v užitek vašim stádům a vám.“ (PSK, 80:24-32)
Abyste se naučili Haia vůči Alláhovi, zkuste si vzít tužku a papír, uprostřed udělejte čáru a na první půlku začněte psát Alláhova požehnání (např. zrak, sluch, ruce, fyzická síla, emoce, city, krása, schopnost myslet, otec a matka, Islám, slunce...atd.). Na druhou půlku stránky napište své hříchy. Poté to porovnejte a zapřemýšlejte nad tím. Přísahám při Alláhovi, že se přinejmenším rozpláčete.
Jestliže ještě stále nejste schopni mít Haia vůči Alláhovi i přesto, že On je s vámi všude a poslouchá (co říkáte) a sleduje (cokoliv děláte), tak jak řekl Mojžíšovi (AS) v Súře-Taha: „Pravil Bůh: „Nebojte se, vzdyť Já s vámi jsem a slyším i vidím.“ (PSK, 20:46), pak si alespoň připomeňte, jak pokorní budete před Alláhem v Den Soudu. Představte si, jak budete stát nazí, slabí a bosí před Alláhem, aby vás soudil. Budete tam stát držíce svou knihu (ve které budou zaznamenány všechny vaše dobré i špatné skutky). Řada lidí si ani není schopna tuto situaci představit i přesto, že to bude dřív, než si myslíme; tak jak Prorok (SAWS) řekl: „Rozdíl (v čase), který je mezi mou dobou a Soudným Dnem, je takto malý (a spojil své dva prsty dohromady).“
Přemýšlejte nad hanbou, kterou budete cítit před Alláhem. Jako řekl Imám Ali (nechť je s ním Alláh spokojen): „V Soudný Den budou i tací lidé, kterým studem bude maso odpadat ze tváří, až jejich hříchy budou prezentovány před Alláhem“.
Toho Dne budeme jeden po druhém voláni hlasatelem: tato osoba (vaše jméno) syn (nebo dcera) této osoby (jméno rodiče). Daná osoba bude tak vystrašená a zostuzená, že se nebude schopna hnout, ale Andělé ji poznají podle stavu zděšení, který na ní bude viditelný. Potom ji Andělé vezmou a postaví před Alláha, který ji osloví tak, jak nám Prorok (SAWS) oznámil ve svém hadísu: „Můj služebníku, stal jsi se tak arogantním, že sis Mě nevšímal? Myslel sis, že se se Mnou nikdy nesetkáš anebo jsi na to zapomněl? Můj služebníku, nestyděl ses, když jsem tě sledoval, jak se kocháš pohledem na zakázané věci a když jsi chodil na zakázaná místa a když jsi sahal na zakázané věci? Můj služebníku, bral jsi Mě na lehkou váhu? Byl jsem pro tebe tak nicotný? Nechal jsi své nejlepší chování pro lidi a ke mně jsi přišel pouze s ošklivostí svých hříchů?“
Jak budete reagovat vy, až se vás Alláh zeptá: „Můj služebníku, nedal jsem ti dar manželství? Nedal jsem ti bohatství (majetek)? Můj služebníku, čti svou knihu.“ A vy uchopíte svou knihu a začnete číst: při čtení dobrého skutku se vaše tvář rozjasní a při čtení špatného skutku vaše tvář potemní, a tak to půjde dál a dál.
Věřili byste tomu, že někteří lidé se nebudou stydět ani v Soudný Den? Takový člověk řekne Alláhovi: „Nepřijímám svědectví žádné jiné osoby ani Andělů a nepřijímám ani svědectví této knihy.“ Poté Alláh řekne: „A co tedy chceš?“ Ten člověk odpoví: „Já pouze akceptuji mé vlastní svědectví.“ Alláh řekne: „Ano, tvé vlastní svědectví bude dostačující.“ Poté Alláh zapečetí ústa tohoto člověka a poručí jeho zraku, sluchu, rukám a nohám, aby svědčily, jak je zmíněno v Súře Ya-Sin (Já-Sín): „Dnes ústa jejich zapečetíme, však budou mluvit jejich ruce a svědčit jejich nohy o tom, čeho ze špatností nabyli..“ (PSK, 36:65)
Tato slova se také opakují v Súře Fussilat (Byly učiněny srozumitelnými): „A v den, kdy nepřátelé Boží budou u ohně pekelného shromážděni, budou na skupiny rozděleni, a když pak k němu přijdou, bude proti nim svědčit sluch a zrak i kůže jejich o tom, co činili. A zeptají se kůží svých: „Proč proti nám svědčíte?“ I odvětí: „Bůh, jenž věci každé promluvit dává, nám slovo udělil a On poprvé vás stvořil a k Němu budete navráceni.“ (PSK, 41:19-21)
Představte si své vlastní ruce, jak dosvědčují, co jste s nimi dělali; představte si své vlastní nohy, jak dosvědčují, kam jste chodili; představte si své srdce, které bylo svědkem všech vašich přání! Zastydíte se až pak? Představte si tedy Alláha s veškerou Jeho zlobou, jak vám říká: „Jdi pryč ty zlověstný služebníku; jsi Mnou prokletý a nic od tebe akceptováno nebude.“
Mějte Haia vůči Alláhovi dříve, než uslyšíte tato slova, neboť pak už bude příliš pozdě!
Chtěli byste vědět, jak bude zacházeno s dobrými věřícími v Den Soudu? Prorok (SAWS) řekl, že Alláh nařídí takovému člověku, aby k Němu přistoupil blíže a ještě blíž, přikryje ho, aby ho schoval před ostatními a zeptá se: „Pamatuješ si tenhleten hřích? Pamatuješ si tamten hřích?“ Dokud si ten člověk nebude myslet, že je ztracen; ale Alláh pak řekne: „Nezostudil jsem tě ani nezahanbil v životě pozemském (utajil jsem tvé hříchy před ostatními) a dnes ti odpouštím.“
Muslimští učenci rozdělují Haia vůči Alláhovi do 6 skupin:
1. Haia hříšníka: kdokoliv se dopustí velkého hříchu, se poté za to stydí. Podobně jako Haia Adamova, když pojedl ze zakázaného stromu a pobíhal po Ráji. Alláh se ho zeptal: „Utíkáš přede Mnou?“ Adam (AS) odvětil: „Ne, Alláhu; utíkám, protože se stydím.“ Zažili jste někdy podobný pocit poté, co jste se dopustili nějakého velkého hříchu? Nebo jste nemohli usnout a pobíhali jste po ulicích ve snaze najít nějakého chudáka, kterému byste dali posledních pár korun z vaší kapsy, doufajíce v Alláhovo odpuštění? Taková je hříšníkova Haia.
2. Haia člověka, který cítí, že cokoliv dělá, nikdy toho není dost: tento pocit člověk zažívá, když si uvědomí, že navzdory tomu, jak dobré jsou jeho skutky a jak je vytrvalý na cestě Alláhově, nikdy to nemůže být dostatečné na to, jaké uctívání si Alláh zaslouží. Podobný typ Haia mají také Andělé; vydrží i po staletí oddaného uctívání Alláha. Prorok (SAWS) řekl: „Nebesa se stala tak těžkými (tzn. plnými) a mají plné právo takovými být, neboť tam není ani jediného místečka velikosti chodidla, kde by se Anděl neklaněl, neklečel nebo nestál při modlitbě k Alláhovi. A až nastane Soudný Den, povstanou a řeknou: „Sláva buď Tobě Alláhu, neuctívali jsme Tě tak, jak jsme měli, jak náleží Tvé Slávě.“
3. Haia služebníka: Musíte chápat, že jste služebníci Alláhovi a to vás nutí se mu plně oddat a následovat Jeho příkazy. Je to podobné typu Haia, kterou měl Prorok Muhammad (SAWS). Jeden příklad pro představu je, že když Alláh nařídil, že Kiblah (směr, kterým se Muslimové modlí) musí být směrem k Bait Al-Maqdis (mešita Qubba v Jeruzalémě), zatímco Prorok (SAWS) si přál, aby to bylo směrem k mešitě Al-Haram (posvátná mešita v Mecce). Byla to jeho Haia, která mu zabránila v tom, aby požádal Alláha o změnu tohoto směru. Alláh o tomto hovoří v Koránu v Súře Al-Baqara (Kráva), v překladu: „Vídáme tě často obracet tvář svou k nebi sem a tam a obrátíme tě proto ke qible, jež se ti bude líbit. Obrať tedy tvář svou směrem k Mešite posvátné! A kdekoliv budete, obracejte tvář svou ve směru jejím! Věru ti, jimž dostalo se Písma, vědí dobře, že to je pravda od Pána jejich přicházející. A není Bohu lhostejné, co dělají.“ (PSK 2:144)
4. Haia toho, kdo je vděčný za Alláhova požehnání: Prorok (SAWS) je opět příkladem tohoto typu Haia, když vyzýval Alláha říkajíc: „Nikdy Ti nemohu dostatečně poděkovat nebo vyjádřit Tvou Laskavost; Jsi takový, jak Jsi se Sám popsal.“ Tento druh Haia vyplývá z vděčnosti k Alláhovi za všechna požehnání, která nám dal, bez ohledu na to, že Mu nikdy nemůžeme dostatečně poděkovat.
5. Haia z lásky: Když hluboce milujete Alláha, pociťujete vůči Němu tento typ Haia. Vaše oči se zalijí slzami, vaše srdce se bude chvět a celé vaše tělo se Mu odevzdá. Tento pocit ani nelze popsat; pouze člověk, jehož láska k Alláhovi je tak hluboká, ví, jaké to je. Jedna dojemná prosba, kterou Prorok (SAWS) říkával, zní: „Ó, Alláhu, dej mi schopnost, abych Tě miloval, abych miloval každého, kdo miluje Tebe a miloval vše, co Ti působí potěšení.“
6. Haia pocházející z uvědomění si Alláhovy Slávy a Síly (že je Pánem světa): Podobná byla Haia Gabriela (AS), když doprovázel Proroka (SAWS) na Cestě Al-Isra a Al-Miradž.(17) Když dosáhli sedmého nebe a přistoupili k Sidrat Al-Muntaha (lotosový strom, za který se žádné stvoření nedostane), Gabriel (AS) se zastavil. Prorok (SAWS) se obrátil na Gabriela (AS), který mu připadal jako ochozený koberec (nebo onošené roucho - vyjadřujíce stydlivost a naprostou oddanost) kvůli jeho Haia vůči Alláhovi. Gabriel (AS) nemohl popojít už ani o kousek dál a uznal Alláhovu Slávu a Sílu.
Zažili jste někdy některou z právě zmíněných typů Haia?
Muslimští učenci řekli: „Kdokoliv ukazuje Haia vůči Alláhovi, je povýšen na úroveň „Awlia“ (lidí, kteří jsou správně vedeni, Alláh je miluje a chrání).
Nabádám vás, abyste se naučili Haia vůči Alláhovi a brali na vědomí, že On vidí vše, co děláte a slyší vše, co říkáte!
Salám alaikum.
---------------------------------------------------------------------------------------
(1) Sáhih Muslim, kniha 001, číslo 0055
(2) Sáhih Muslim, kniha 001, číslo 0056
(3) Al-Albáni, 2636
(4) Sáhih Muslim, kniha 001, číslo 0059
(5) Al-Albáni, 495
(6) Ibn-Madzah
(7) Kniha 47, číslo 47.2.9
(8) Sáhih Bukhari, 3483
(9) Sáhih Muslim, 4284
(10) Kniha 47, číslo 47.2.10
(11) Sáhih al-Masnad, 1636
(12) Al-Albáni, 1712
(13) Sáhih Muslim, kniha 031, číslo 5906
(14) PSK - Překlad Svatého Koránu. Tento překlad je pouze pro porozumění textu Svatého Koránu (kapitola:verš). Čtení překladu Svatého Koránu nemůže nikdy nahradit čtení arabského originálu, ve kterém byl Svatý Korán zjeven.
(15) Z knihy Madaridz Al-Salikin (Madarij Al-Salikeen), napsal Ibn-Qayyum Al-Dzawzia
(16) Sáhih Muslim, kniha 037, číslo 6644
(17) Cesta Proroka Muhammada (SAWS - Mír a požehnání ať je s ním) z mešity Al-Haram v Mecce do mešity Al-Aqsa v Jeruzalémě.
AmrKhaled.net ©Všechna práva vyhrazena.
Tento článek může být publikován a reprodukován pro soukromé účely za podmínky, že je uveden původní pramen. Pro všechny ostatní účely musíte obdržet výslovný písemný souhlas od administrátorů těchto webových stránek.