Dokonalost
U Alláha[1], Velkolepého, Velikého hledám útočiště před zlořečeným Satanem. Ve jménu Alláha, Milosrdného, Milostivého. Chválíme Boha, děkujeme Mu a žádáme Ho o pomoc, rady a shovívavost. U Alláha hledáme útočiště od všeho špatného v našich duších a od hříšnosti našich skutků. ”Ten, koho Bůh vede, ten po správné cestě kráčí, avšak pro toho, komu Bůh dal zbloudit, nenajdeš ochránce ani průvodce žádného.” (PSK, 18:17)[2].
Alláh (AWJ[3]) říká, v překladu: “Bůh nezmění to, co je v lidu nějakém, pokud se tento sám nezmění.” (PSK, 13:11). Učinili jste tedy po naší předešlé lekci rozhodnutí, že se musíte zmĕnit? Pociťujete větší soucit k nuzným a chudým? Alláh nás nabádá, abychom se snažili změnit a pak sledovali, jak se nám odmění.
Možná si myslíte, že stavba vodních přehrad a továren či vyhlubování koryt řek, jsou ty nejtěžší práce. Není tomu tak. Nejtěžším lidským úkolem je zdokonalit svou vlastní bytost, aby měla dobré chování, morálku a žila tak, aby se stala vzorem celé společnosti. Naučit se modlit či dodržovat půst nebo vykonat Hadž[4] není zas tak těžké. Problémem však je napravit své vnitřní nedostatky a očistit svou vlastní duši. Alláh (SWT[5]) říká, co může být přeloženo jako: ,,Kdo ji očistí, ten jistě vydělá, a kdo ji zanedbá, ten jistě prodělá.” (PSK, 91:9-10). Ano, očista vlastní duše je ze všeho nejtěžší.
Když Omar Ibn-Abdulazíz začal před stoletími vést muslimský národ, tento národ měl spousty nedostatků. Poté, co se stal chalífou (vůdcem muslimů), řekl: ,,Zkouším napravit něco, co nemůže být nikdy napraveno bez pomoci Alláha". Ó Omare, kdybys tak mohl přijít dnes do naší společnosti a vidět, jak složitá a náročná tato náprava může být!.
Co se snažíme nyní napravit, jsou naše vnitřní nedostatky. Nepřišli jsme přece na tuto lekci jen proto, aby se neřeklo. Bratři a sestry, Prorok Muhammad (SAWS[6]) se svými společníky začal už od ranných dnů Islámu budovat řádný národ a trvalo to 25 let. Poté tento národ vedl celý svět. Byli to lidé, kteří dříve uctívali modly, pohřbívali zaživa novorozence a jedli zdechliny! Prorok (SAWS) v nich zakořenil dobré chování a morálku a připravil základy pro uctívání Alláha. A tak se z nich stal nejlepší národ na zemi. Znamená to, že změna je možná a docílení dobroty v každém z nás je reálné.
Dnes tedy budeme hovořit o způsobu chování, který je úplně ztracen; způsobu, který se stal cizincem v zemích Islámu ale ve kterém vyniká západní svět, dnešním tématem je DOKONALOST. Jsem si vědom toho, že většina lidí si zřejmě neuvědomí hodnotu dokonalosti do té doby, než o ní budou dobře poučeni. A proto jsem připravil tuto dnešní lekci.
Co je to Dokonalost?
Ve zkratce - jedná se o přesnost a správnost. Znamená to dělat dokonale vše, co činíme. Je to způsob chování? Ano, je to tak. Dokonalost je základem chování každého muslima. Být dokonalý při práci, v jednání s lidmi.... atd. Prorok (SAWS) řekl: "Bůh opravdu miluje, když člověk, cokoliv koná, to dělá dokonale"[7].
Hodnota Dokonalosti
Poslechněte si tyto verše z Koránu (arabsky ayah – ajja[8]), které pojednávají o tom, jak si Bůh cení těch, kteří se snaží o dokonalost svých skutků; nejen v uctívání, ale i při běžných denních záležitostech:
,,...kteří rozdávají almužny ve štěstí i v neštěstí a kteří krotí hněv svůj a odpouštějí lidem. Bůh věru miluje ty, kdož dobro činí”. (PSK, 3:134).
,,Věru milosrdenství Boží jest blízké pro ty, kdož dobro konají.” (PSK, 7:56). Alláhovo smilování je blízko tomu, kdo se snaží provést dokonale jakýkoli skutek či úkol, který mu byl zadán.
,,Buď neochvějný, neboť Bůh nedopustí, aby ztratila se odměna těch, kdož dobré konají”. (PSK, 11:115).
,,Vždyť Bůh je věru s těmi, kdož jsou bohabojní, i s těmi, kdož dobré konají.” (PSK, 16:128).Alláh je s těmi, kdož zdokonalují své skutky, stejně tak jako je s těmi, kdož jsou oddaní; obě tyto skupiny jsou tedy srovnatelné.
Těm, kdo dobré konali, bude patřit odměna nejkrásnější a ještě jim bude přidáno …” (PSK, 10:26). "přidáno" znamená, že uvidí Alláha (AWJ). Alláh oznamuje dobré zprávy těm, kteří zdokonalují své chování; že uvidí Alláha na vlastní oči. Už rozumíte hodnotě dokonalosti?
Shaddid Ibn-Aus řekl: ,,Pamatuji si dvě věci, které řekl Posel Alláhův (SAWS): Alláh má rád dobrotu ke všemu, takže když zabiješ, zabíjej správným způsobem, a když porazíš dobytek, poraž ho dobrým způsobem. Každý z vás musí nabrousit svůj nůž a zajistit, že poražené zvíře zemře bez trápení."[9] Alláh nám tedy nařizuje, abychom byli dokonalí ve všem, co děláme, ať už je to malé či velké. Všimněte si příkladu, který Prorok (SAWS) vybral! Můžete si myslet, že když zabíjíte kuře, nemusíte se snažit o dokonalost. Ale není tomu tak. Tento příklad hovoří o té nejposlednější věci, u které byste očekávali nutnost dokonalosti, a sice zabití. Proto když jste žádáni o dokonalost i v něčem takovém, jste jistě vyzýváni k dokonalosti i ve všem ostatním.
Vidíte už, jak je tato vlastnost téměř zapomenuta!? Vidíte, jak daleko jsme se od ní vzdálili? Vždy děláme ústupky, co se týče dokonalosti, jen abychom své dílo rychle dodělali. A myslíme si přitom, že jsme rychlí a šikovní!
Vždy se musíme chovat v souladu s pravidly dokonalosti (tedy nabrousit nůž či správně zacházet se zvířetem, jak bylo uvedeno ve výše uvedeném příkladu, jinými slovy být řádně připraveni). Být rozhodnutý k dokonalosti nestačí; vždy musíte přemýšlet o správných nástrojích k dokonalosti toho, co děláte. Například, když studujete, přemýšlejte o vhodném místě a vhodné době učení.
Doufám, že teď už této vlastnosti začínáme lépe rozumět všichni!
Zamyslete se třeba nad tím, jak Alláh (AWJ) zdokonalil vše, co vytvořil.
Popřemýšlejme více o této vlastnosti, ať se můžeme něco přiučit a své znalosti pak hlavně využít v praxi.
Alláh (TWT[10]) dále říká, v překladu: ,,Ten, jenž udělal překrásně každou věc jím stvořenou a člověka nejdříve z hlíny stvořil.” (PSK, 32:7). Všimněte si výrazu "každá věc"? Najdete nějaké nedostatky v Božím stvoření? Samozřejmě ne.
A také: ,,A na nebi jsme umístili znamení zvěrokruhu a učinili jsme je pro ty, kdo na ně patří, krásnými.“ (PSK, 15:16).
,,A nespatříš ve stvoření Milosrdného nesouměrnost žádnou! Pozvedni jen zrak svůj, zda uvidíš trhlinu nějakou! (PSK, 67:3). V tomto verši nás Alláh vyzývá, abychom se podívali na oblohu jedenkrát a pak ještě jednou, zdali najdeme na nebi nějaké díry či nedostatky?
Také třeba mohl pro oblohu vybrat pouze dvě barvy – černou v noci a bílou během dne! Ale ne! On to tak neudělal! Všimněte si její krásy a jejích všech možných odstínů! Podívejte se, jak Alláh udělal svůj výtvor dokonalým! Vskutku: ,,On stvořitelem je nebes a země, a když rozhodne věc nějakou, pak řekne toliko „Staniž se!“ a stane se.” (PSK, 2:117).
A teď se podívejte sami na sebe. Bůh říká, v překladu: ,,Stvořili jsme věru člověka v postavě nejkrásnější.” (PSK, 95:4). Podívejte se na oči a na místo, kde se nacházejí. Všimněte si svého jazyka a kde ho máte. (Naše tělo je stvořeno tak, aby všechno bylo plně využitelné. Jaké by to třeba bylo, kdyby oči byly v podpaží a jazyk visel z lokte? Pozn. překladatele.) Podívejte se na své tělo. Podívejte se na zvířata a jak skvěle byla stvořena. Učte se od Stvořitele, jak dosáhnout dokonalosti.
Bůh dále říká: ,,… on vyrovnal vás a podobu krásnou vám dal…” (PSK, 40:64).
,,Čiň dobré tak, jak Bůh učinil dobré tobě!” (PSK, 28:77). Alláh dovedl stvoření vesmíru k naprosté dokonalosti, také stvoření člověka udělal dokonalým a seslal nám i Nejlepší knihu, Svatý Korán, který popsal slovy takto: ,,Bůh seslal příběh nejkrásnější, knihu alegorickou i opakovaná vyprávění, …”(PSK, 39:23)..
Nyní bych vám rád povyprávěl pár příběhů o tom, jak by měla dokonalost být zakořeněna v našich životech:
Dokonalost v bohoslužbě
Modlitba je druhem bohoslužby, ale cesta k její dokonalosti je etickou otázkou. Existuje pevné spojení mezi bohoslužbou a etikou. Zdokonalujte proto svou bohoslužbu, jak jen můžete. A jak? Poslechněte si tento věrohodný hadís:
Jednoho dne, když Prorok seděl ve společnosti několika lidí, objevil se Gabriel (AS) a zeptal se ho: "Co je to víra?" Alláhův posel odpověděl: "Víra znamená věřit v Alláha, Jeho anděly, setkání s Ním, Jeho proroky a věřit v osud v dobrém i ve zlém." Gabriel se dále zeptal: "Co je to Islám?" Alláhův posel odpověděl: "Uctívat Alláha samotného a nikoho jiného, dokonale provádět modlitby, platit zakát[11] a dodržovat půst během měsíce Ramadánu." Gabriel (AS) se pak ještě zeptal: "Co je to Ihsan (Dokonalost)?" Alláhův posel odpověděl: "Uctívat Alláha, jako byste ho viděli a jestliže tohoto stavu oddanosti nemůžete dosáhnout, pak si musíte uvědomit, že On vás vidí.[12]
Může se nám něco takového povést? Můžete se modlit dvě raka (raka = jedna část modlitby) tak, jako kdybyste se na Něho dívali a On hleděl na vás? Proč to nezkusit! Proč nezkusit a neochutnat radost z pořádné modlitby? Pojďme uctívat Alláha, jako bychom Ho viděli, a jestliže se nám to nebude moc dařit, alespoň při modlitbě vezměme do úvahy, že On pozoruje nás! Nejen během modlitby, ale i při každém našem kroku a každém nadechnutí; když někam kráčíme, když stojíme, také když se smějeme. Uvědomme si, že Bůh nás sleduje, když mluvíme s přítelem. Také, když jdeme spát. Zvažte si, že vám může kdykoliv navždy odejmout duši! Dokážete strávit jediný den vašeho života v dokonalé bohoslužbě?
Dokonalost při jednání s rodiči: dobrota
,,Buďte dobří k rodičům … “ (PSK, 2:83).
Abdulláh Ibn-Amr vyprávěl, že jednou jeden muž přišel k Prorokovi (SAWS) a žádal ho o povolení zúčastnit se džihádu[13]. Prorok se ho zeptal: "Jsou tvoji rodiče ještě naživu?" Muž to potvrdil. Prorok mu pak řekl: "Tak jim buď nápomocen jak nejlépe dokážeš."[14]
Můžete tedy vložit své největší úsilí do služby rodičům s úmyslem získání thawábu (odměny od Alláha). Bratři a sestry, dokonalost nemá hranic. Čím lepšími se staneme, tím lepší bude naše postavení před Alláhem. Nejsme žádáni o to, abychom vykonávali přesně určené a dané skutky, pouze o snahu o dokonalost při vykonávání skutků, které děláme. Když nás Alláh žádá, abychom se dobře chovali k rodičům, neudává do jaké míry, ale nechává to na našich schopnostech.
Jakým způsobem se na ně budete dívat (na rodiče)? Jakým tónem s nimi budete mluvit? Jak se budete tvářit, až se zeptáte maminky, zda něco nepotřebuje? Nejsem tady proto, abych vás učil, co máte říkat; mluvím pouze o tom, že byste se měli snažit o dokonalost v chování vůči nim, v tónu vašeho hlasu, ve výrazu vašeho obličeje atd.
Dokonalost v chování k děvčátkům
Prorok (SAWS) pravil: "Jestliže některý z vás má dvě dcery nebo dvě sestry a chová se k nim dobře po celou dobu, co s ním žijí či po celou dobu, co on žije s něma, ony budou příčinou jeho vstupu do Ráje."[15]
Co to znamená chovat se dobře k děvčatům? Ve způsobu, jak s nimi jednáme, jak jim radíme, jak je žádáme o poslušnost k Alláhovi. Podívejte se na Proroka (SAWS) a na to, jak zacházel se svou dcerou Fátimou (RA)[16]. Kdykoli ho navštívila, povstal a políbil ji na čelo. Podívejte se na to, jak on, otec, byl tím, kdo takto činil! Kolik je takových otců, kteří políbí svou dceru na čelo? Když se Fátima provdala za Alího (RA), Prorok nechtěl, aby bydlela daleko od něj, šel proto ke svému sousedovi a požádal ho, zda by mu nedovolil koupit jeho dům, takže by Fátima bydlela hned vedle. Soused mu odpověděl: "Ó proroku Alláhův, já i můj dům jsme zde pro Alláha." Až pojedete do Medíny a navštívíte Prorokovu Mešitu, všimněte si, že její dům se nachází hned vedle domu Proroka.
A nyní ve dvacátém prvním století, jak můžeme my docílit spravedlnosti vůči našim dcerám? Doporučuji rodičům, aby byli jejími přáteli tak, aby se vám svěřovala. Mnohým děvčatům popletou hlavu falešná slova ve jménu lásky. Vyslechněte si, co vám dcera říká a mějte s ní trpělivost. Jsem přesvědčen, že to je to nejlepší, co pro ni můžete v naší obtížné době udělat.
Dokonalost při pozdravu
Alláh (SWT) říká, v překladu: ,,Když jste pozdraveni zdvořilým pozdravem, pozdravte ještě vlídněji nebo odpovězte stejným způsobem. A Bůh věru vše počítá.” (PSK, 4:86). I při pozdravu jsme žádáni o dokonalost. Když vám někdo podá ruku k pozdravu, podejte mu ji taky. Jestliže se na vás někdo usměje, usmějte se na něj úsměvem ještě vlídnějším než on.
Dokonalost v rozporech s druhými
,,Vyzývej k cestě Pána svého moudrostí i kázáním krásným a veď s nimi spor slovy nejlepšími! Pán tvůj zná nejlépe ty, kdož z cesty Jeho zbloudili, a zná dobře i ty, kdož správně jsou vedeni.” (PSK, 16:125). Jak toho můžeme dosáhnout?
Když teď řeknu něco, s čím nebudete souhlasit, jak na to zareagujete? Bude to větou: „Ale ne, to je přece nesmysl‼?“ Anebo: „Nemohu s vámi souhlasit.“ Budete se snažit o dokonalost ve sporu? Vaše odpověď by mohla být: „Ano, co říkáte, je pravda, ale já mám jiný názor, o který bych se s vámi také rád podělil“.
Podívejte se na Proroka (SAWS) a na to, jak argumentoval tím nejlepším a nejlaskavějším způsobem!
Jednou ho navštívil Utba Ibn-Rabia (vyznával mnohobožství) a řekl: „Chci ti nabídnout pár věcí a výměnou za ně bych chtěl, aby ses vzdal Islámu.“ Prorok odpověděl: „Pokračuj, otče al-Wallída.“ Muž pokračoval: „Dáme ti peníze, oženíme tě s nejkrásnější dívkou z Kurajšů, dáme ti plnou vládu“ nebo ,,budeme se o tebe starat, jestli onemocníš.“ Prorok naslouchal, dokud Utba nedomluvil a svou odpověď pak začal následující větou: „Otče al-Wallída, už jsi skončil?“ Ibn-Rabia odpověděl: „Ano.“ Pak Prorok řekl: „Tak poslouchej, co říkám já …." a dále pokračoval. V průběhu této neshody byl Prorok velice klidný a nikdy neztratil trpělivost. (Navzdory tomu, že hned od začátku věděl, že by Islám nevyměnil za nic na světě; byl ale slušný a dal totmuto muži šanci promluvit. A jak bychom se zachovali my? Rázně bychom ukončili ,,nesmyslnou" debatu? Pozn. překladatele)
Na druhou stranu se podívejte na to, jak se někteří pobožní lidé dokážou hádat, jak ztrácejí trpělivost a křičí na sebe! Je to opravdu škoda. Přál bych si, abychom se naučili od Proroka, jak se hádat. Přál bych si, aby se hosté v našem satelitním pořadu naučili od Proroka etice rozhovoru a rozepře.
Dokonalost v konverzaci
Při mluvení si vždy vybírejte ta nejjemnější slova. Není lepší zeptat se vaší maminky: „Nechceš, abych ti něco přinesl?“ než jen „Chceš něco?“ Jemnost nás nic nestojí, věřte mi.
Podívejte se jak Prorok (SAWS) pozorně volil svá slova. Anas Ibn-Malek vyprávěl příběh o jednom z beduínů, který se jmenoval Zaher a byl ošklivý a tvrdého charakteru (protože žil těžkým životem pouště). Prorokovi společníci s ním neradi mluvili a vyhýbali se mu. Prorok se však k němu naopak choval hezky. Anas řekl: „Jednou stál Zaher na tržišti a snažil se něco prodat. Prorok k němu přišel zezadu a objal ho. Zaher, který byl tak tvrdý, řekl: "Kdo to je? Pusť mě." Pak se otočil a uviděl Proroka. Prorok pravil s úsměvem: "Kdo by chtěl koupit tohoto otroka … Kdo chce koupit tohoto otroka?" Zaher držel svá záda přitisknutá na hruď Proroka, aby mu byl co nejblíž, a řekl: "Obávám se, že zjistíš, že nejsem moc kvalitní zboží, ó Proroku Alláhův." Prorok pak odpověděl: "Ale pro Alláha máš opravdovou cenu“[17]. Vidíte, jak jemná a hezká byla tato slova? Umíte si představit, co tato slova znamenala pro tvrdého Zahera? Můžete být špatným zbožím v očích lidí, ale pro Alláha máte obrovskou cenu!
A existují nějaká nejlepší slova? Nejlepší slova jsou ta, kterými vzýváme Alláha. Alláh (SWT) říká, v překladu: ,,Kdo krásněji hovoří než ten, jenž k službě Bohu vyzývá, zbožné skutky koná a prohlašuje: „Já k těm, kdož do vůle Jeho se odevzdali, patřím.“ (PSK, 41:33).Jestli tedy chcete dobře hovořit, mluvte o Islámu.
Dokonalost v manželství
,,A zacházejte s nimi (manželkami) podle zvyklostí uznaných!” (PSK, 4:19).Učenci, kteří se snažili vysvětlit tento verš, řekli, že znamená – musíš k ní být dobrý i když ona není dobrá k tobě.
Při volbě životní partnerky musíte být důslední. Musíte se snažit dozvědět se co nejvíc o jejích rodičích, o její oddanosti k víře, jejím chování, zda se modlí atd. Hledejte skutečné dobré vlastnosti a ne jen vnější krásu.
Dokonalost může velice snadno pokrýt všechny aspekty našeho náboženství. Ibnul-Qayyum o ní řekl: „Je jádrem naší víry, vnitřní duší víry a úplností víry.“ Jestliže tedy dáme dohromady všechny úkony bohoslužby jako je modlitba, půst a dhikr (zmínky o Bohu, velebení Alláha), všechny by se daly shrnout slůvkem DOKONALOST.
Do vysvětlení výše uvedeného verše: „A zacházejte s nimi podle zvyklostí uznaných!” můžeme zahrnout i řádný domov. Manželky Proroka (SAWS) žily všechny v oblasti, kde nyní stojí Prorokova mešita. Tato oblast má pouštní charakter, takže když se Prorok oženil s Marií (Egypťankou), zařídil, aby mohla pobývat v jiné části Medíny nazývané Al-Awaly, která je zelenější a svým vzhledem je tedy blíže oblasti v Egyptě, kde bydlela dříve. Podívejte se jak i Prorok, ikdyž měl plné ruce práce s reformou celého národa, dbal i na takovou drobnost při výběru obydlí pro svou manželku! Jak dokonalé!
Nevykládejte si prosím má slova mylně tak, že byste měli hledat velice drahý byt s výhledem na pobřeží, domnívaje se, že jde o dokonalost. Ne, zde zmíněná dokonalost se nacházela v tom, že se manžel snažil manželce zajistit bydlení podobné tomu, na jaké byla manželka zvyklá.
Dokonalost i při rozvodu
Ve Svatém Koránu Bůh říká: ,,Takový rozvod může být vyhlášen dvakrát; potom si je můžete ponechat, jak se sluší, nebo je v dobrém propustit. A není vám dovoleno, abyste si vzali cokoliv z toho, co jste jim (vašim manželkám) darovali; ledaže se oba obáváte, že nemůžete dodržet omezení předepsaná Alláhem. Ovšem bojíte-li se, že omezení nařízená Alláhem dodržet nemůžete, pak nebude pro žádného z vás hříchem, jestliže se žena vykoupí. Toto jsou omezení předepsaná Alláhem, tedy je nepřekračujte. A ti, kdož překračují omezení nařízená Alláhem, jsou provinilci." (PSK, 2:229).
Dokonalost v tom, čemu nasloucháme
Alláh (SWT) říká, v překladu: … těm, kdož horlivě naslouchají slovům Mým a následují nejkrásnější z nich!” (PSK, 39:18). Je to vůbec možné aby Dokonalost zasahovala tak daleko? Jak a čemu pak budete naslouchat? Ano, Dokonalost zasahuje takhle daleko a ano, neměli byste naslouchat oplzlým řečem, bulváru či planému tlachání!
Dokonalost při studiu
Studujte důkladně. Nemyslete si, že jste skvělí a že zkoušky zvládnete s minimálním úsilím neboli levou zadní. Připravujte se a pamatujte si, že Dokonalostí se snažíme zalíbít se Bohu! (A naučit se to a to, složit úspěšně zkoušku atd.)
Dokonalost žen při domácích pracích
Jedná se o co nejlepší výkon při úklidu, vaření, péči o děti atd. Když si vše zorganizujte a budete se snažit, tím dokonalejší a lepší budete před Alláhem!
Dokonalost v zacházení se zvířaty
Společnosti na ochranu zvířat by se mohly ledacos naučit od našeho Proroka (SAWS). Abdulláh Ibn-Abbas nám řekl: „Muž položil své zvíře na zem, aby ho porazil. Pak začal brousit nůž (zvíře leželo na zemi a dívalo se na něj). Prorok na to řekl: "Při Alláhovi, chceš aby zemřelo dvakrát? Nejdříve si nabrus nůž a pak polož zvíře na zem!“[18].
Jak velkolepé je toto náboženství, které nás nabádá k dokonalosti ve všech sférách našeho života!!
Dokonalost při práci (zaměstnání)
Přál bych si, abych jednou našel výrobek s nálepkou Made in Egypt = vyrobeno v Egyptě, který bychom si všichni opravdu chtěli koupit, protože by byl skvěle vyroben egyptskými muslimy. Co se ale děje ve skutečnosti je přesný opak. Kdybychom kupříkladu zjistili, že auto bylo vyrobeno v Egyptě, okamžitě by nás přepadly pochyby, zdali ho máme koupit a nejspíš by si to každý rozmyslel. Bez problému ale kupujeme auta vyrobená například ve Francii. Proč? Protože tam jsou dobří v tom, co dělají. A my bohužel nejsme.
Toto je přesně to, jak se Muslim stane záporným příkladem. Věci došly tak daleko, že jeden cizinec, který konvertoval k Islámu, prohlásil: „Děkuji Alláhovi za to, že jsem se stal Muslimem dříve než jsem poznal Muslimy.“ Proč? Protože naše chování nemá nic společného s Islámem.
Podívejte se na proroka Josefa (AS), jakým skvělým vládcem své země se stal (Egypt) a jakou připravil reformu pro zásobování a spotřebu: ,,Odpověděl Josef: „Budete sít sedm let podle zvyku svého a to, co sklidíte, ponecháte v klasech kromě té malé části, již sníte.A poté později přijde sedm let suchých, jež pozřou vše, co předtím jste shromáždili, kromě malé části, již stranou uschováte.” (PSK, 12:47-48):
" podle zvyku svého" – nadbytek výroby.
" ponecháte v klasech" – zásady zásobování.
" jež pozřou vše, co předtím jste shromáždili" – mírná spotřeba.
No není to úžasné? Jedná se o Alláhova proroka nebo ministra ekonomiky? Toto je vskutku Dokonalost a její praktické uplatnění při plánování a řízení.
Jste nyní hrdí na naše náboženství? Cítíte, jak je veliké a všezahrnující?
Dokonalost ve válce
Anas Ibn-Malik řekl v bitvě u Mo'ta: „Prorok (SAWS) řekl: 'Jdi ve jménu Boha, důvěřuj Alláhovi a dodržuj víru Alláhova Posla. Nezabij nemohoucího muže, ženu, batole či dítě. Nenič domy. Nepal stromy, nekácej palmy. Zůstaň spravedlivý, Alláh miluje ty, kdo jsou spravedliví.“[19]
Alláh (SWT) říká, v překladu: ,,A když se střetnete s nevěřícími, udeřte je do šíjí, …” (PSK, 47:4). Alláh pro nás dokonce určil i způsob, jak bez mučení zabít naše nepřátele ("šíje"). Také podobně poradil i vítězným andělům v bitvě u Badru, ve verši, který může být přeložen takto: “… vy bijte je po šíjích …” (PSK, 8:12). Toto je nejsnadnější a nejrychlejší způsob, jak zabít bez mučení. Toto je vskutku víra, která hledá dobrotu i při zabíjení nevěřících.
A nakonec mám ještě dva dodatky:
1. dodatek první
Můžete se mnou nesouhlasit, v tom co jsem řekl, a namítnout: „ .. a proč to mám být jen já, kdo se má snažit o dokonalost? Proč to mám být jen já, kdo nemá odhazovat odpadky na ulici, když ostatní pohodí, co se jim zlíbí?“ Atd.
Odpověď je vcelku jednoduchá. Poslouchejte, co řekl Prorok (SAWS): „Ať nikdo z vás neimituje nikoho, který je dobrý pouze tehdy, jestliže jsou ostatní dobří, a zlý, když jsou ostatní zlí. Radši buďte dobří, když jsou ostatní dobří, a ikdyž se chovají špatně, nikdy nebuďte nespravedliví.“[20] Ať jsou všechny modlitby a požehnání Alláha s Muhammadem. Snažte se zlepšovat sami sebe a vylepšete si své chování. Takový by měl být každý Muslim; dokonalý v chování. Neříkejte: „Jsem člen společnosti, ve které žiji; nechte mě tedy dělat, co dělají oni, a nechat být, co oni nechají.“ Jaká by pak byla výhoda býti Muslimem a co by se získalo chozením do mešit, kdybyste se jen opičili po druhých?
2. dodatek druhý
Obávám se, aby někteří z vás v rámci dokonalosti, nezačali poněkup přehánět, jako třeba:
* Budete zdravit svou matku pořád dokola a každý den, abyste se ujistili, že se k ní dobře chováte.
* Nebo žena si může myslet, že není dobrou manželkou a matkou, protože v jídle chyběla trošinka koření atd.
Je pravda, že se snažíme o dokonalost, ale nesmíme věci přehánět, v Islámu neexistuje přehánění a posedlost. Každá vlastnost má své dva extrémy a Islám nás žádá, abychom nelnuli k žádnému z nich, ale abychom šli střední cestou:
* Statečnost se nachází mezi dvěma extrémy – lehkomyslností a zbabělostí.
* Štědrost leží mezi dvěma extrémy – lakotou a extravagancí.
* Dokonalost stojí mezi dvěma extrémy – nedbalostí a posedlostí.
Jednejte s dokonalostí a buďte umírnění ve všem, co děláte, co říkáte a čemu nasloucháte.
Změníme se? Budeme se snažit neškodit našemu náboženství svým špatným chováním? Přítomnost na této přednášce a to, že se rozhodnete nosit hidžáb[21] není cíl, je to jen začátek. Jste žijícím vzorem Muslima, buďte tedy dobrým příkladem. Dokonalost je opravdu skvělá vlastnost, snažme se v ní tedy všichni vynikat!
Dostali jsme se tak ke konci naší přednášky, mír a požehnání Boží ať jsou s vámi.
Salám alaikum.
---------------------------------------------------------------------------------------
[1] Slovo Alláh arabsky znamená Bůh. I když se toto slovo používá převážně v asociaci s Islámem, je také používáno arabskými křesťany a arabsky mluvícími židy, kteří ho také používají k označení jediného boha. Tento výraz v arabštině mnohem lépe než v češtině vystihuje Jedinečnost Alláha. Slovo Alláh v arabštině nemá množné číslo a v češtině ano; slovo Alláh v arabštině není mužského ani ženského rodu. Alláh je Bůh vyznávaný všemi proroky od Adama (AS), Noa (AS), Abraháma (AS), Mojžíše (AS), Ježíše (AS) a Muhammada (SAWS).
[2] PSK= Překlad Svatého Koránu. Překlad je pouze pro porozumění textu Svatého Koránu (kapitola 18, verš 17). Čtení překladu Svatého Koránu nemůže nikdy nahradit čtení arabského originálu, ve kterém byl Svatý Korán zjeven.
[3] AWJ=Aza-Wa-Džál = On je Slávyplný a Velkolepý.
[4] Pouť do Mekky během první poloviny měsíce Dhul-Hidžáh a pátý pilíř Islámu.
[5] SWT=Subhanahu wa Ta'ala = On je Slávyplný a Povýšený.
[6] SAWS= sallahu alejhi wa salam – mír a požehnání Alláha ať jsou s ním.
[7] Vyprávěl Al-Albany z autority Aiši (RA), ze série věrohodných hádisů, č./stránka: 1113.
[8] Ajja: verš Svatého Koránu.
[9] Sahih Muslim, kniha 21, číslo 4810: "Dobrý přístup i při zabíjení a broušení velkých nožů".
[10] TWT=Tabaraka Wa Ta`ala = On je Nejpožehnanější a Povýšený.
[11] Podíl z majetku, který musí každý Muslim zaplatit každý rok ve prospěch chudých a společnosti celkově. Je stanoven sazbou 2,5% z majetku nad určitou výši.
[12] Věrohodný Hádis, vyprávěl Abú-Hurajra. Sahih Bukhari, Svazek 1, Kniha 2,Číslo 47.
[13] Veškeré vynaložení úsilí a snahy pro Alláha, osobní, fyzické, intelektuální či vojenské, pro dobrotu a proti zlému. Menší džihád - boj k ochraně Islámu před útokem či utlačováním. V takovém boji nesmí být poraněna žena, dítě či nevinný civilista a nesmí být poraženy stromy. Velký džihád - vnitřní boj s vlastní duší (nafs) proti zlu, např. překonat pokušení ke spánku, když je čas pro ranní motlitbu, je velký džihád.
[14] Sahih Muslim, kniha 32, č. 6184.
[15] Vyprávěl Ibn-Madžah: 3670.
[16] RA= Radja Allah anhu/anha= Ať je s ním/ní Alláh spokojen.
[17] Věrohodný Hádis, vyprávěl Anas Ibn-Malek, Al-Isaba, č. nebo strana: 1/542.
[18] Věrohodný Hádis. Vyprávěl Al-Albany v "Ghayat Al-Maram", stránka nebo číslo: 40.
[19] Věrohodný Hádis. Sunan Abu-Dawud, Kniha 14,Číslo 2608.
[20] Slabý Hádis. Al-Albany, 345.
[21] Hidžáb: doslova pokrytí. Je to zakrytí těla za účelem zachování skromnosti a důstojnosti. V širším smyslu by měl být vnímán jako předepsaný systém chování, týkající se skromnosti a důstojnosti.
AmrKhaled.net ©Všechna práva vyhrazena.
Tento článek může být publikován a reprodukován pro soukromé účely za podmínky, že je uveden původní pramen. Pro všechny ostatní účely musíte obdržet výslovný písemný souhlas od administrátorů těchto webových stránek.