Část 3.
Ráj v našich domovech
Ve jménu Boha, Milostivého, Milosrdného.
Vítám vás při další části seriálu ,,Ráj v našich domovech". Jak už jistě víte, cílem tohoto seriálu je vypěstování a následné udržování dobrých vztahů v našich rodinách. Abyste toho docílili, připravili jsme pro vás 30 témat a pravidel.
Zkrátka - už dost všeho odloučení a osamění v našich rodinách.
V první části tohoto seriálu jsme hovořili o tom, jak uctívat Alláha[i]společně a vysvětlili jsme 5 způsobů, jak toho docílit a také jsme se dozvěděli o odměnách, které budou náležet těm, kteří toto budou vykonávat.
Včera v druhé části jsme zase hovořili o tom, že každý by měl začít od sebe a nečekat na ostatní.
Dnes budeme hovořit o milosrdenství a soucitu mezi členy rodiny.
Manželka a já = soucit manžel a já = soucit já, závistivý bratr a moje sestra = soucit já a teta = soucit já a strejda = soucit... atd. Jestliže si to každý takhle řekne a bude se podle toho skutečně chovat, pak snad ani nepotřebuje sledovat ostatní části tohoto programu. Soucitu a milosrdenství je zapotřebí všude.
Rád bych zde oslovil hlavně ty z otců, kteří jsou na své děti příliš přísní, kvůli všemu je kritizují a nic se jim nezdá dost dobré. Ptám se jich - kde je váš soucit?
Dále pak ty tatínky, kteří se se svými dětmi nestýkají - vaše děti vás potřebují! Chci také oslovit všechny dívky, které podvádějí své rodiny tím, že chodí s klukama, chci oslovit všechny muže, kteří ponižují své manželky bitím! Také ty rodiče, kterým nevadí, že se hádají před svými dětmi! Matky, které po rozvodu nechtějí dovolit bývalým manželům, aby se stýkali se svými dětmi! Ptám se: Kde je váš soucit, alespon vůči vašim vlastním dětem?!
Je úžasné, že když Alláh (SWT)[ii] hovoří ve Svatém Koránu o rodině, tak se nikdy nezapomene zmínit o soucitu a milosrdenství. Uvedu vám alespon jeden příklad; zde Bůh hovoří o vztazích mezi manžely, v překladu: ,,A patří k Jeho znamením, že vám z vás samých manželky stvořil, abyste u nich klid nalezli. A vložil mezi vás lásku a dobro - a věru jsou v tom znamení pro lidi přemýšlivé.(PSK[iii]30:21)
Co se týče vztahů mezi rodiči a dětmi; Alláh (SWT) na toto téma říká, v překladu: ,,Skloň k nim oběma z milosrdenství křídla pokory a řekni: „Pane můj, smiluj se nad nimi oběma, tak jako oni mě vychovali, když jsem byl malý!“ .(PSK 17:24) Buďte k nim soucitní a proste za ně Alláha, aby k nim byl také milosrdný.
Co se týká našich rodičů, tet, dědečků atd., Bůh ohledně nich hovoří ústy našeho Proroka v hadísu kudsi (qudsi)[iv] : ,, Alláh řekl děloze: ,,Já jsem Al-Rahmán (nejmilosrdnější) a ty jsi al-rahm (děloha); odvodil jsme tvé jméno ze jména Svého, takže každý, kdo s tebou bude udržovat kontakt (tedy kontakt mezi pokrevnými příbuznými), o toho se Já postarám, ale ten, kdo ne, toho nechám být. " Všimněte si, že opět, když Bůh hovoří o rodině, hovoří také o milosrdenství.
Nyní jsme v první třetině Ramadánu. Tyto dny jsou dny Božího milosrdenství, soucitu, sympatie, lásky a tolerance. Soucit a milosrdenství jsou tím, co opravdu v těchto počátečních dnech potřebujeme. Hledáme Alláha (SWT) a Jeho Milosrdenství; např. touto modlitbou, která je zaznamenána na konci Súry Kráva[v]v překladu: ,,…a vymaž nám chyby naše, smiluj se nad námi a odpusť nám!” (PSK 2:286), anebo také další modlitby pro bohabojné lidi, v překladu: ,,…Pane náš, nedej odchýlit se srdcím našim poté, cos uvedl nás na cestu správnou, daruj nám milost, jež od Tebe vychází, vždyť Tys věru dárce největší. (PSK 3:8).
Existuje také jedna modlitba, kterou pronášel Prorok Muhammad (SAWS)[vi]a ve které žádal Alláha (SWT) o milosrdenství a soucit mezi lidmi, který by je sjednotil, spojil jejich srdce, zavedl je zpět jednoho k druhému a navrátil ty, kteří se od rodin odloučili.
Proč tedy nevyužít toho, že se nacházíme v měsíci milosrdenství, v měsíci Ramadánu? A co bychom tedy měli dělat? Buďme milosrdní k druhým. Vzájemný soucit je to, na co myslel náš Prorok (SAWS), když řekl, že soucitní a milosrdní lidé budou těmi, ke kterým bude Alláh (SWT) milosrdný. Učil nás, abychom byli k sobě navzájem milosrdní, aby pak také k nám mohl být Alláh (SWT), který je v nebi, Milosrdný.
Nyní, kdy jsme se poučili z teoretického hlediska, co to znamená milosrdenství a soucit, vysvětleme si také význam těchto slov na praktických ukázkách .
V prvé řadě by žáden z rodičů neměl být despotický. Obvzláště muži dokáží být opravdu tvrdohlaví a prosazují si svůj názor za každou cenu. Je sice pravdou, že každá loď potřebuje jen jednoho kapitána, ale proč se neporadit a nezeptat se ostatních na jejich názor. Je totiž téměř jisté, že pokud neustoupíte ze svých panovačných názorů, uzavřete tím veškeré komunikační kanály mezi vámi, manželkou a zbytkem rodiny. Muži, dejte si na to pozor, protože je to nebezpečné a bude se to jen zhoršovat. A proč by nás neměl zajímat názor ostatních? Konzultace a hledání řešení s druhými je také zapsáno ve Svatém Koránu. Píše se v něm také o tom, že by se rodiče měli navzájem poradit, kdy by měla žena odstavit svého kojence, v překladu: ,,Jestliže oba si přejí odstavení dítěte po vzájemné dohodě a poradě, pak to pro ně není hříchem." (PSK 2:233). No není to úžasná kniha? Jestliže se mají manželé spolu poradit o něčem tak běžném, jako je odstavení kojence, co potom tedy o důležitých životních rozhodnutích, např. ohledně škol, univerzit atd. A děti pak vyrostou s tím, že se rodiče o všem radí a jejich rodina je tedy založena na vzájemné dohodě.
Je zajímavé, že v počátcích islámu nebyla v arabských rodinách vzájemná rodinná diskuze vůbec běžná. Omar Ibnul-Khattab (RA)[vii]jednou něco řekl svojí ženě a ona s tím nesouhlasila. Byl opravdu zaskočen, jak si to představuje a zeptal se jí, jestli má námitky vůči jeho názoru. Ona mu řekla, že proč ne, když jeho dcera, Hafsa, která byla manželkou Proroka Muhammada (SAWS), také někdy nesouhlasila s jeho (Prorokovým) názorem. Omar byl velmi překvapen a zeptal se jí: Opravdu to tak dělá? A manželka mu odpověděla, že proč by nedělala, když ostatní Prorokovy ženy mají také námitky. Omar byl na rozpacích a hned se vydal za Prorokem (SAWS), který byl doma a zrovna diskutoval s manželkami o výživném (an-naffáka).[viii]
Tak proč bychom se neporadili? Proč my muži tak často při rozhodování opomíjíme názory druhých?
V době, kdy se Omar Ibnul-Khattab (RA) stal druhým chalífou islámu, za ním přišel jeden muž, který si stěžoval na to, že na něho jeho žena zvýšila hlas. Když přicházel k Omarovu domu, uslyšel, jak Omarova manželka zvyšuje hlas na Omara. Otočil se tedy a šel zpátky, když tu Omar (RA), který tušil, že před jeho domem někdo je, otevřel dveře a uviděl ho. Zavolal na něj a zeptal se, jestli něco nechtěl. Muž mu řekl, že si k němu přišel postěžovat na svou ženu, protože na něho křičela ale pak si to rozmyslel, když zjistil, že on - chalífa, má stejný problém. Omar (RA) mu na to odpověděl, že jeho žena mu pere šaty, ustýlá postel a stará se i o děti. Dělá toto všechno a ještě s ním i vydrží; tak proč by jí neměl tolerovat to, že na něho někdy zvýší hlas? Tohle je pravá tvář milosrdenství a soucitu a vede bezpochyby k harmonii v rodině.
Jindy zase přišla za Prorokem (SAWS) jedna žena s tím, že přichází jménem všech žen. Říkala, že si ženy stěžují na to, že muži shrábnou veškeré Boží odměny - za džihád[ix], za páteční modlitby v mešitě, za společné modlitby atd. Prorok Muhammad (SAWS) na to řekl, že dobrým manželkám náleží stejné odměny. Není to krásné? Ó ženy, buďte milé a jednejte s lidmi s porozuměním. Pak také budete mít nárok na všechny odměny.
Prorok Muhammad (SAWS) jednou vyprávěl příběh o jednom věřícím, který se jmenoval Džoraidž. Džoraidž se modlíval i nepovinné modlitby a tak když ho jeho matka volávala, neodpovídal (protože se modlil). Ona pak kvůli tomu žádala Boha, aby ho potrestal a tak se taky stalo. Prorok Muhammad (SAWS) pak prosil Alláha (SWT), aby se nad ním slitoval, říkajíc, že kdyby byl Džoraidž učencem v islámu, pak by jistě věděl, že odpovědět matce, když nás volá, je důležitější než nepovinná modlitba.
Často se také stává, že spolu někteří příbuzní nemluví. Myslíte si, že to je správné v tomto měsíci milosrdenství? Dokážete skontaktovat i takového příbuzného, který vám třeba ukradl peníze? Dokázala by se mladá slečna přenést přes to, že ji její sestřenice pomluvila, zavolat jí a říct, že navzdory tomu, že o ní nemluvila dobře, s ní chce udržovat kontakt?
Ve Svatém Koránu je zaznamenám příběh o Mustahovi. Byl bratrancem Aiši (RA), manželky Proroka (SAWS) a byl vychován jejím otcem, Abu Bakrem (RA). Jednou Aišu pomluvil a Abu Bakr ho proto už nechtěl finančně podporovat.
Alláh (SWT) pak seslal následující verše, v překladu: ,,Nechť ti z vás, kteří těší se přízni a dostatku, nepřísahají, že přestanou dávat příbuzným, chudákům a vystěhovalcům na cestě Boží; nechť raději odpouštějí a promíjejí. Což byste nebyli rádi, aby vám Bůh odpustil - a Bůh je odpouštějící, slitovný." (PSK 24:22).Často si říkáme - ne, tak tohle mu nikdy neodpustím! Pokud si ale přečteme předešlý verš (ayah), zjistíme, že to je přesně to, co po nás Bůh požaduje.
Na závěr vám připomenu ještě jeden příběh, a sice příběh proroka Josefa (AS). Vytrpěl si mnoho díky nespravedlnosti, mimo jiné byl vhozen do studny, prodán do otroctví a také se dostal do vězení. A přesto odpustil všem, kteří mu ukřivdili. Dokážete být také milosrdní?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[i]Slovo Alláh arabsky znamená Bůh. Ikdyž se toto slovo používá převážně v asociaci s Islámem, je také používáno arabskými křestany a arabsky mluvícími židy, kteří ho také používají k označení Jediného Boha. Tento výraz v arabštině mnohem lépe než v češtině vystihuje Jedinečnost Alláha. Slovo Alláh v arabštině nemá množné číslo, ale v češtině ano; slovo Alláh v arabštině není mužského ani ženského rodu. Alláh je Bůh vyznávaný všemi proroky od Adama, Noa, Abrahama, Mojžíše, Ježíše a Muhammada.
[ii]SWT - Subhanahu wa taála - On je Slávyplný a Povýšený
[iii]PSK - překlad Svatého Koránu (kapitola:verš). Tento překlad je pouze pro porozumění textu Svatého Koránu. Čtení překladu Svatého Koránu nemůže nikdy nahradit čtení arabského originálu, ve kterém byl Svatý Korán zjeven.
[iv] Boží slova, která pronesl Prorok Muhammad a které pak byly zapsány, se známým řetězcem lidí, kteří tento hadís vyprávěli.
[v]Súra = kapitola Koránu.
[vi]SAWS - salaláhu alejhi wa salám. Mír a požehnání Boží at je s ním.
[vii]RA - radialláhu anhu/radialláhu anha - at je s ním/ní Bůh spokojen.
[viii]Výživné, které platí manžel ženě, se kterou se rozvedl.
[ix] Cílevědomá snaha o dobro a proti zlu; ve jménu Boha, at už fyzická, osobní, intelektuální nebo vojenská.
Ráj v našich domovech
Vítám vás při další části seriálu ,,Ráj v našich domovech". Jak už jistě víte, cílem tohoto seriálu je vypěstování a následné udržování dobrých vztahů v našich rodinách. Abyste toho docílili, připravili jsme pro vás 30 témat a pravidel.
Zkrátka - už dost všeho odloučení a osamění v našich rodinách.
V první části tohoto seriálu jsme hovořili o tom, jak uctívat Alláha
Včera v druhé části jsme zase hovořili o tom, že každý by měl začít od sebe a nečekat na ostatní.
Dnes budeme hovořit o milosrdenství a soucitu mezi členy rodiny.
Dále pak ty tatínky, kteří se se svými dětmi nestýkají - vaše děti vás potřebují! Chci také oslovit všechny dívky, které podvádějí své rodiny tím, že chodí s klukama, chci oslovit všechny muže, kteří ponižují své manželky bitím! Také ty rodiče, kterým nevadí, že se hádají před svými dětmi! Matky, které po rozvodu nechtějí dovolit bývalým manželům, aby se stýkali se svými dětmi! Ptám se: Kde je váš soucit, alespon vůči vašim vlastním dětem?!
Co se týče vztahů mezi rodiči a dětmi; Alláh (SWT) na toto téma říká, v překladu: ,,Skloň k nim oběma z milosrdenství křídla pokory a řekni: „Pane můj, smiluj se nad nimi oběma, tak jako oni mě vychovali, když jsem byl malý!“ .(PSK 17:24) Buďte k nim soucitní a proste za ně Alláha, aby k nim byl také milosrdný.
Tak proč bychom se neporadili? Proč my muži tak často při rozhodování opomíjíme názory druhých?
Prorok Muhammad (SAWS) jednou vyprávěl příběh o jednom věřícím, který se jmenoval Džoraidž. Džoraidž se modlíval i nepovinné modlitby a tak když ho jeho matka volávala, neodpovídal (protože se modlil). Ona pak kvůli tomu žádala Boha, aby ho potrestal a tak se taky stalo. Prorok Muhammad (SAWS) pak prosil Alláha (SWT), aby se nad ním slitoval, říkajíc, že kdyby byl Džoraidž učencem v islámu, pak by jistě věděl, že odpovědět matce, když nás volá, je důležitější než nepovinná modlitba.
Alláh (SWT) pak seslal následující verše, v překladu: ,,Nechť ti z vás, kteří těší se přízni a dostatku, nepřísahají, že přestanou dávat příbuzným, chudákům a vystěhovalcům na cestě Boží; nechť raději odpouštějí a promíjejí. Což byste nebyli rádi, aby vám Bůh odpustil - a Bůh je odpouštějící, slitovný." (PSK 24:22).Často si říkáme - ne, tak tohle mu nikdy neodpustím! Pokud si ale přečteme předešlý verš (ayah), zjistíme, že to je přesně to, co po nás Bůh požaduje.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------