Ráj v našich domovech
Část 22.
Udržování rodinných svazků (I)
Dnes budeme hovořit o rodinných vztazích. Rodinu bychom si mohli představit jako dva kruhy, jeden větší a jeden menší. Ten menší znázorňuje běžnou domácnost; matku, otce a děti. O vztazích v tomto základním svazku jsme již hovořili. Ten větší kruh znázorňuje ostatní členy rodiny a pro menší kruh tvoří jakousi záchrannou síť. Malý kruh může dobře fungovat jen tehdy, je-li začleněn a spojen s velkým kruhem.
Tématem dnešní epizody je tedy návrat do objetí rozšířené rodiny. Způsob života v dnešní společnosti je izolovaný a osamělý, nejen co se týká jednotlivců, ale také na úrovni domácností. Pokud se zamyslíme nad rodinama v dnešní době, zjistíme, že existují dva typy: takové, které žijí v naprostém odcizení od členů rodiny, a to především kvůli nesporům a minimální komunikaci, anebo takové, které sice problémy nemají, ale každý si žije sám pro sebe a to jim stačí. Jeden příklad za všechny - dědeček postaví velký dům, aby v něm rodina pospolu žila, ale hned jakmile zemře, dům se prodá a komunikace se udržuje jen taktak. Rodiny tohoto typu se scházejí jen na svatbách, pohřbech a o svátcích, ale i tehdy někteří z mladých nepřijdou, raději jdou za kamarády a rodičům to nevadí. Na první pohled to asi není zřejmé, ale toto přesně poukazuje na odcizení a rozklad rodiny.
Pokud se chceme přiblížit k Bohu a zažít obnovení našeho náboženství, musíme si upevnit naše rodinné svazky. Je to povinností každého z nás a tak si nemyslete, že vaše situace je jiná. Arabské slovo pro rodinné svazky je SELAT AR-RAHEM, doslova to znamená svazky dělohy. Slovo děloha, RAHEM, pochází ze stejného slovního základu, jako slovo milosrdenství, RAHMA. V jednom hadísu [1] se Alláh (STW) [2] nazývá Nejmilosrdnějším - Al-RAHMÁN a také hovoří o děloze - AL-RAHEM. Alláh (SWT) tedy odvodil slovo DĚLOHA ze svého vlastního jména. A ti, kteří své svazky udržují, budou zahrnuti Jeho Milosrdenstvím; a naopak ti, kterým na nich nezáleží, nepoznají milosrdenství žádné.
V Soudný den budou všichni lidé mlčet. Ale příbuzenské svazky promluví. Budou si stěžovat Bohu, že se lidé o ně nestarali. A Bůh řekne, že bude nablízku pouze těm, kteří se o ně starali a všechny ostatní odmítne.
Tyto hadísy mají silná slova. A je skutečností, že kdykoliv je něco popsáno tak silně, je to tak právě proto, že se jedná o věc, která má kolosální impakt na život člověka a na obrození našeho národa.
Z rozhovorů s velkým množstvím mladých mužů a žen vyplývá, že spousta z nich dá před rodinnou sešlostí přednost odpoledni s kamarády a kamarádkami. Někteří přiznali, že rodinné akce jsou sice milé, ale někdy také dost nudné. Na otázku, zda znají všechny své příbuzné, všichni dotazovaní dojednoho odpověděli, že mají některé příbuzné, které by při náhodném setkání jen ztěží poznali.
Takhle by to nemělo být. Co takhle zorganizovat rodinnou akci na první den po Ramadánu, na Eid? Mohla by to být příležitost pro povídání a žertování, ale také pro společnou recitaci Koránu. Všechna náboženství hlásají, že udržování rodinných svazků je opravdu důležité.
Pokud vás slova hadísů, o kterých jsem před chvílí hovořil, ještě nepřesvědčila, zkusím to také jinak. Přicházíte opravdu o mnoho. Odpíráte sobě i svým dětem jednu z nejradostnějších věcí na světě. Všichni přece máme ty nejkrásnější vzpomínky na zážitky s rodinou. Proč byste něco takového odpírali svým dětem?
A všechno to začalo tím, že miniaturní kapička se usadila v babiččině děloze a po nějaké době se narodil váš tatínek, strýcové a tety. Pak to pokračovalo dál narozením vás, bratranců a sestřenic. Toto pouto chce být znovu navázáno. Mám jednoho přítele, který žije v zahraničí a kterému je po rodině opravdu smutno. Rád proto pozývá celou svou rodinu do domu svého otce, otci pak zavolá a promluví si se všemi členy rodiny. Tvrdí, že po takovémto telefonátu plném emocí má pocit, jakoby oslavoval Boha celý týden. Takový krásný pocit uspokojení v srdci můžete pocítit i vy, když se spojíte se svou rodinou. A nic se tomu nevyrovná.
Prorok Muhammad (SAWS) [3] řekl, že každý, kdo věří v Alláha (SWT) a v Poslední Den, si musí udržovat své příbuzenské svazky. Jednoho dne při pouti do Mekky stál Prorok Muhammad (SAWS) na hoře Arafa a chystal se k modlitbě. Ale ještě než začal, tak řekl, že by mezi těmi, co se s ním právě chystají modlit, neměl být nikdo, kdo přetrhl pouta ke komukoliv ze své rodiny; protože pak by na nikoho z nich nedopadlo žádné milosrdenství. A zvedl se jeden muž a odešel. Po chvíli se vrátil a Prorok se ho ptal, kde byl. Muž řekl, že má tetu, kterou už nějakou dobu neviděl, a tak šel za ní a políbil jí ruku. Rozplakala se a on taky. Když to Prorok Muhammad (SAWS) slyšel, řekl mu, ať se posadí vedle něho.
Jindy zase přišel k Prorokovi muž a svěřil se, že provedl něco opravdu špatného a chtěl vědět, jestli je možné, že mu bude odpuštěno. Prorok (SAWS) se ho zeptal, jestli ještě má matku, muž odpověděl, že už zemřela, Prorok se zeptal, jestli tedy má nějakou tetu. Muž řekl, že ano a Prorok (SAWS) mu poradil, aby se k ní choval hezky, pomáhal jí a respektoval, a Bůh mu snad odpustí.
V dnešním světě se náš život podobá perličkám z roztrhaných korálků; mnoho se jich už poztrácelo. Rodinné vztahy jsou ty poslední perličky, které nám ještě zbyly. Musíme se proto snažit ze všech sil o to, abychom je neztratili. Pokud si chcete zařídit dobrý život, sjednoťte členy svých rodin a předveďte je Alláhovi (SWT). Sejděte se se všemi, zjistěte, jestli někdo nepotřebuje finanční pomoc nebo citovou oporu. A toto bude váš příspěvek ve prospěch Islámu. Upevněte si své rodinné svazky a sledujte, jak vás všechny milosrdenství obklopí.
Nyní se podívejme blíže na rodinu našeho Proroka (SAWS) a jak on sám zvládal své rodinné svazky. Budeme se muset navrátit na úplný počátek jeho cesty s Islámem.
Když mu bylo přikázáno, aby začal rozšiřovat své poslání, jeho příkaz zněl: ,,A varuj své nejbližší příbuzné.” (PSK 26:25). [4] A tak za tím účelem Prorok pozval celou svou rodinu na hostinu k sobě domů, ale Abu-Lahab všechno pokazil. Prorok je tedy všechny pozval ještě jednou a řekl, že ikdyby vedl celý svět nesprávnou cestou, jim by něco takového neprovedl; a ikdyby lhal celému světu, jim by nikdy nelhal. Pak je vyzval, aby se zachránili tím, že přijmou Islám, protože on sám jim před Bohem nijak pomoci nemůže, ale že bude vždy udržovat své vztahy k nim a to i v tom případě, že Islám nepřijmou.
Tak takhle začalo Prorokovo poselství. A konec tohoto poselství také nebyl jiný. Jeden z posledních veršů, které mu byly zjeveny, bylo: ,,Řekni: Nežádám za to od vás žádnou odměnu, jen lásku podobnou lásce mezi příbuznými.” (PSK, 42:24). Význam rodiny je zde znovu zdůrazněn.
Abu-Lahab Islám přijmout odmítl a dokonce přikázal svým dvěma synům, kteří měli za manželky Prorokovy dcery, aby se s nima rozvedli a všem mužům z Mekky zakazoval se s nimi oženit.
Prorok (SAWS) pak vyhrál v bitvě u Mekky a vstoupil do ní jako vítěz a odpustil oběma svým bývalým zeťům a procházel se s nimi ruku v ruce přede všemi a modlil se k Bohu, aby jim ukázal správnou cestu.
Prorok Muhammad (SAWS) ztratil hned několik svých drahých příbuzných, konkrétně svého bratrance Džafára, syna Abu-Táliba, bratrance Obaidu (Obaida Ibnul-Hareth Ibn-Abdul-Mutálib) a Hamzu, svého strýce. Proto se tak bál, když viděl Aliho, svého dalšího bratrance, jak válčí při bitvě U příkopu s jedním z nejschopnějších kurajšovských bojovníků, Amrem Ibn-Widem. Modlil se proto k Bohu a řekl, že mu už vzal Obaidu i Hamzu a oba byli členové jeho rodiny; a prosil Ho za Aliho, že je také jeho příbuzný a aby ho (Proroka) Bůh nenechal žít bez rodiny.
Při bitvě u Badru byl Prorokův strýc, Al-Abbas, zajat a uvězněn nepřáteli. Prorok (SAWS) navzdory tomu, jak byl z boje unaven, kvůli tomu nemohl vůbec usnout. Řekl totiž, že neustále slyší křik a pláč svého strýce, protože ho špatně spoutali.
Mohli byste mít členy své rodiny také tak rádi? Budete se opravdu snažit o sjednocení své rodiny?
Už nikdy se nebudeme scházet pouze o svátcích! Budeme se scházet mnohem častěji, tak jako kdysi. A budeme si navzájem pomáhat, aby život v našich rodinách, a v našich zemích, spěl k prosperitě!
Salám alaikum.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 - Hadís - výrok Proroka Muhammada.
2 - SWT = Subhanahu Wa Taála = On je Povýšený a Slávyplný.
3 - SAWS = Mír a požehnání Boží ať jsou s ním.
4 - PSK = Překlad Svatého Koránu (kapitola:verš) Čtení tohoto překladu nemůže nikdy nahradit čtení a přesné mínění Svatého Koránu v arabském originále. Je zde uváděn pouze pro porozumění textu.
AmrKhaled.net ©Všechna práva vyhrazena.
Tento článek může být publikován a reprodukován pro soukromé účely za podmínky, že je uveden původní pramen. Pro všechny ostatní účely musíte obdržet výslovný písemný souhlas od administrátorů těchto webových stránek. Pro další informace kontaktujte:[email protected]
Část 22.
Udržování rodinných svazků (I)
Dnes budeme hovořit o rodinných vztazích. Rodinu bychom si mohli představit jako dva kruhy, jeden větší a jeden menší. Ten menší znázorňuje běžnou domácnost; matku, otce a děti. O vztazích v tomto základním svazku jsme již hovořili. Ten větší kruh znázorňuje ostatní členy rodiny a pro menší kruh tvoří jakousi záchrannou síť. Malý kruh může dobře fungovat jen tehdy, je-li začleněn a spojen s velkým kruhem.
Tématem dnešní epizody je tedy návrat do objetí rozšířené rodiny. Způsob života v dnešní společnosti je izolovaný a osamělý, nejen co se týká jednotlivců, ale také na úrovni domácností. Pokud se zamyslíme nad rodinama v dnešní době, zjistíme, že existují dva typy: takové, které žijí v naprostém odcizení od členů rodiny, a to především kvůli nesporům a minimální komunikaci, anebo takové, které sice problémy nemají, ale každý si žije sám pro sebe a to jim stačí. Jeden příklad za všechny - dědeček postaví velký dům, aby v něm rodina pospolu žila, ale hned jakmile zemře, dům se prodá a komunikace se udržuje jen taktak. Rodiny tohoto typu se scházejí jen na svatbách, pohřbech a o svátcích, ale i tehdy někteří z mladých nepřijdou, raději jdou za kamarády a rodičům to nevadí. Na první pohled to asi není zřejmé, ale toto přesně poukazuje na odcizení a rozklad rodiny.
Pokud se chceme přiblížit k Bohu a zažít obnovení našeho náboženství, musíme si upevnit naše rodinné svazky. Je to povinností každého z nás a tak si nemyslete, že vaše situace je jiná. Arabské slovo pro rodinné svazky je SELAT AR-RAHEM, doslova to znamená svazky dělohy. Slovo děloha, RAHEM, pochází ze stejného slovního základu, jako slovo milosrdenství, RAHMA. V jednom hadísu [1] se Alláh (STW) [2] nazývá Nejmilosrdnějším - Al-RAHMÁN a také hovoří o děloze - AL-RAHEM. Alláh (SWT) tedy odvodil slovo DĚLOHA ze svého vlastního jména. A ti, kteří své svazky udržují, budou zahrnuti Jeho Milosrdenstvím; a naopak ti, kterým na nich nezáleží, nepoznají milosrdenství žádné.
V Soudný den budou všichni lidé mlčet. Ale příbuzenské svazky promluví. Budou si stěžovat Bohu, že se lidé o ně nestarali. A Bůh řekne, že bude nablízku pouze těm, kteří se o ně starali a všechny ostatní odmítne.
Tyto hadísy mají silná slova. A je skutečností, že kdykoliv je něco popsáno tak silně, je to tak právě proto, že se jedná o věc, která má kolosální impakt na život člověka a na obrození našeho národa.
Z rozhovorů s velkým množstvím mladých mužů a žen vyplývá, že spousta z nich dá před rodinnou sešlostí přednost odpoledni s kamarády a kamarádkami. Někteří přiznali, že rodinné akce jsou sice milé, ale někdy také dost nudné. Na otázku, zda znají všechny své příbuzné, všichni dotazovaní dojednoho odpověděli, že mají některé příbuzné, které by při náhodném setkání jen ztěží poznali.
Takhle by to nemělo být. Co takhle zorganizovat rodinnou akci na první den po Ramadánu, na Eid? Mohla by to být příležitost pro povídání a žertování, ale také pro společnou recitaci Koránu. Všechna náboženství hlásají, že udržování rodinných svazků je opravdu důležité.
Pokud vás slova hadísů, o kterých jsem před chvílí hovořil, ještě nepřesvědčila, zkusím to také jinak. Přicházíte opravdu o mnoho. Odpíráte sobě i svým dětem jednu z nejradostnějších věcí na světě. Všichni přece máme ty nejkrásnější vzpomínky na zážitky s rodinou. Proč byste něco takového odpírali svým dětem?
A všechno to začalo tím, že miniaturní kapička se usadila v babiččině děloze a po nějaké době se narodil váš tatínek, strýcové a tety. Pak to pokračovalo dál narozením vás, bratranců a sestřenic. Toto pouto chce být znovu navázáno. Mám jednoho přítele, který žije v zahraničí a kterému je po rodině opravdu smutno. Rád proto pozývá celou svou rodinu do domu svého otce, otci pak zavolá a promluví si se všemi členy rodiny. Tvrdí, že po takovémto telefonátu plném emocí má pocit, jakoby oslavoval Boha celý týden. Takový krásný pocit uspokojení v srdci můžete pocítit i vy, když se spojíte se svou rodinou. A nic se tomu nevyrovná.
Prorok Muhammad (SAWS) [3] řekl, že každý, kdo věří v Alláha (SWT) a v Poslední Den, si musí udržovat své příbuzenské svazky. Jednoho dne při pouti do Mekky stál Prorok Muhammad (SAWS) na hoře Arafa a chystal se k modlitbě. Ale ještě než začal, tak řekl, že by mezi těmi, co se s ním právě chystají modlit, neměl být nikdo, kdo přetrhl pouta ke komukoliv ze své rodiny; protože pak by na nikoho z nich nedopadlo žádné milosrdenství. A zvedl se jeden muž a odešel. Po chvíli se vrátil a Prorok se ho ptal, kde byl. Muž řekl, že má tetu, kterou už nějakou dobu neviděl, a tak šel za ní a políbil jí ruku. Rozplakala se a on taky. Když to Prorok Muhammad (SAWS) slyšel, řekl mu, ať se posadí vedle něho.
Jindy zase přišel k Prorokovi muž a svěřil se, že provedl něco opravdu špatného a chtěl vědět, jestli je možné, že mu bude odpuštěno. Prorok (SAWS) se ho zeptal, jestli ještě má matku, muž odpověděl, že už zemřela, Prorok se zeptal, jestli tedy má nějakou tetu. Muž řekl, že ano a Prorok (SAWS) mu poradil, aby se k ní choval hezky, pomáhal jí a respektoval, a Bůh mu snad odpustí.
V dnešním světě se náš život podobá perličkám z roztrhaných korálků; mnoho se jich už poztrácelo. Rodinné vztahy jsou ty poslední perličky, které nám ještě zbyly. Musíme se proto snažit ze všech sil o to, abychom je neztratili. Pokud si chcete zařídit dobrý život, sjednoťte členy svých rodin a předveďte je Alláhovi (SWT). Sejděte se se všemi, zjistěte, jestli někdo nepotřebuje finanční pomoc nebo citovou oporu. A toto bude váš příspěvek ve prospěch Islámu. Upevněte si své rodinné svazky a sledujte, jak vás všechny milosrdenství obklopí.
Nyní se podívejme blíže na rodinu našeho Proroka (SAWS) a jak on sám zvládal své rodinné svazky. Budeme se muset navrátit na úplný počátek jeho cesty s Islámem.
Když mu bylo přikázáno, aby začal rozšiřovat své poslání, jeho příkaz zněl: ,,A varuj své nejbližší příbuzné.” (PSK 26:25). [4] A tak za tím účelem Prorok pozval celou svou rodinu na hostinu k sobě domů, ale Abu-Lahab všechno pokazil. Prorok je tedy všechny pozval ještě jednou a řekl, že ikdyby vedl celý svět nesprávnou cestou, jim by něco takového neprovedl; a ikdyby lhal celému světu, jim by nikdy nelhal. Pak je vyzval, aby se zachránili tím, že přijmou Islám, protože on sám jim před Bohem nijak pomoci nemůže, ale že bude vždy udržovat své vztahy k nim a to i v tom případě, že Islám nepřijmou.
Tak takhle začalo Prorokovo poselství. A konec tohoto poselství také nebyl jiný. Jeden z posledních veršů, které mu byly zjeveny, bylo: ,,Řekni: Nežádám za to od vás žádnou odměnu, jen lásku podobnou lásce mezi příbuznými.” (PSK, 42:24). Význam rodiny je zde znovu zdůrazněn.
Abu-Lahab Islám přijmout odmítl a dokonce přikázal svým dvěma synům, kteří měli za manželky Prorokovy dcery, aby se s nima rozvedli a všem mužům z Mekky zakazoval se s nimi oženit.
Prorok (SAWS) pak vyhrál v bitvě u Mekky a vstoupil do ní jako vítěz a odpustil oběma svým bývalým zeťům a procházel se s nimi ruku v ruce přede všemi a modlil se k Bohu, aby jim ukázal správnou cestu.
Prorok Muhammad (SAWS) ztratil hned několik svých drahých příbuzných, konkrétně svého bratrance Džafára, syna Abu-Táliba, bratrance Obaidu (Obaida Ibnul-Hareth Ibn-Abdul-Mutálib) a Hamzu, svého strýce. Proto se tak bál, když viděl Aliho, svého dalšího bratrance, jak válčí při bitvě U příkopu s jedním z nejschopnějších kurajšovských bojovníků, Amrem Ibn-Widem. Modlil se proto k Bohu a řekl, že mu už vzal Obaidu i Hamzu a oba byli členové jeho rodiny; a prosil Ho za Aliho, že je také jeho příbuzný a aby ho (Proroka) Bůh nenechal žít bez rodiny.
Při bitvě u Badru byl Prorokův strýc, Al-Abbas, zajat a uvězněn nepřáteli. Prorok (SAWS) navzdory tomu, jak byl z boje unaven, kvůli tomu nemohl vůbec usnout. Řekl totiž, že neustále slyší křik a pláč svého strýce, protože ho špatně spoutali.
Mohli byste mít členy své rodiny také tak rádi? Budete se opravdu snažit o sjednocení své rodiny?
Už nikdy se nebudeme scházet pouze o svátcích! Budeme se scházet mnohem častěji, tak jako kdysi. A budeme si navzájem pomáhat, aby život v našich rodinách, a v našich zemích, spěl k prosperitě!
Salám alaikum.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 - Hadís - výrok Proroka Muhammada.
2 - SWT = Subhanahu Wa Taála = On je Povýšený a Slávyplný.
3 - SAWS = Mír a požehnání Boží ať jsou s ním.
4 - PSK = Překlad Svatého Koránu (kapitola:verš) Čtení tohoto překladu nemůže nikdy nahradit čtení a přesné mínění Svatého Koránu v arabském originále. Je zde uváděn pouze pro porozumění textu.
AmrKhaled.net ©Všechna práva vyhrazena.
Tento článek může být publikován a reprodukován pro soukromé účely za podmínky, že je uveden původní pramen. Pro všechny ostatní účely musíte obdržet výslovný písemný souhlas od administrátorů těchto webových stránek. Pro další informace kontaktujte:[email protected]