Ráj v našich domovech
Část 20.
Ve jménu Boha, Milostivého, Milosrdného. Všechna chvála patří Alláhovi (SWT[1]) a modlitby a požehnání Boží ať jsou s našim Prorokem Muhammadem (SAWS[2]).
Tento seriál, jehož novou epizodu natáčíme každý den, se pomalu ale jistě blíží ke konci. Na začátku jsme hovořili o tom, že cílem tohoto seriálu je to, aby se naše domovy tady na Zemi, co se týče lásky mezi jednotlivými členy rodiny, podobaly domovům v Ráji. V každé části jsme vám dali pár návrhů, jak pomoci sobě, ale i dalším členům vaší rodiny v tom, abyste se teď v Ramadánu sobě přiblížili; a to hlavně společným uctíváním Boha, ale také dalšími způsoby.
Dnešní epizoda je ale trochu jiná. Rádi bychom vám dali pár tipů na to, jak mít k sobě blízko nejen v Ramadánu, ale i po skončení tohoto svatého měsíce. Je totiž pravděpodobné, že v rodině, ve které se všichni sblížili teprve v Ramadánu, zapadne vše zpět do starých kolejí hned po jeho skončení. Pokusme se tomu předejít podle návodu v následujících řádcích. V rodinách, které si naše rady osvojí, si budou její členové nablízku už napořád. Problémy a neshody, o kterých jsme hovořili v předešlých částech, se stanou věcí minulosti.
Pouze pár rodin bude připraveno na to, co vám zde navrhnu. Ne proto, že by to bylo tak těžké nebo nemožné, ale proto, že na něco takového nejsme zvyklí. A tak jen doufám, že i kdyby ze všech těch milionů rodin, které žijí v arabském světě, třeba jen 5000 následovalo tyto instrukce, tak by to stačilo k tomu, aby došlo k velikým změnám.
Co vám chci dnes sdělit je to, že každá rodina musí mít svůj cíl; něco, na čem se všichni domluví a o co budou společně usilovat. Co takhle si třeba po skončení dnešní epizody sednout ke stolu, společně se pomodlit a poprosit Boha o to, aby vám dal dobrý nápad na nějaký rodinný cíl, na kterém mohou všichni pracovat. Sejděte se všichni spolu, mám namysli i malé děti a položte si vzájemně tuto otázku: O čem sníš? Čeho by jsi chtěl docílit? Podle toho si vytvořte cíl, napište ho na papír a ten připíchněte na viditelné místo. Podle něho vytvořte časový a akční plán pro každého člena a až se vám ho podaří splnit, zorganizujte malou párty a společně svůj úspěch oslavte. Věřte mi, že děti, které vyrostou v takové rodině, budou opravdu úžasné a schopné, protože budou z vlastní zkušenosti vědět, jak si stanovit cíl a sestavit plán, jak se k němu dostat.
Jsem si dobře vědom toho, že uvedení této techniky do praxe nebude jednoduché, protože v arabském světě má vlastní cíl jen málokdo. Není to totiž zvykem. Naši rodiče také neměli vlastní góly a my jsme na tom stejně; je to pro nás naprostá novinka. Ale rodiny, které se naučí stanovit si gól, dobudou svět! Budou v čele a povedou ostatní, protože budou mít schopnosti, které v běžných rodinách chybí. Doufejme, že po skončení této epizody nám aspoň 5000 rodin pošle dopis nebo email s jejich góly a plány. Rádi vám pomůžeme zformulovat a upřesnit znění a význam těchto gólů a také poradíme s akčním plánem.
Nehovořím zde na tohle téma pouze proto, abych vás volal k obrození našich zemí; ale také proto, abychom docílili obrození našich rodin. Alláh (SWT) říká, v překladu: ,,A Iblís dokázal, že jeho odhad ohledně nich byl správný; následovali ho všichni, kromě skupiny věřících.” (PSK[3] 34:21) Satan totiž očekává, že rodiny, jejichž členové k sobě našli cestu v Ramadánu, se po nějaké době vrátí do starých kolejí, kromě věřících. Nechceme, aby k tomu došlo. Rodiny, které mají jasné cíle, dokážou překonat vzájemné neshody a zůstat si nablízku, protože všichni společně na něčem pracují. Společný cíl je jako kouzelný proutek. Je jako magnet, který přitahuje členy rodiny k sobě a vytváří v nich touhu dojít k cíli. A mimo jiné, stanovení cílů je jednou ze základních myšlenek Islámu. CÍLEM v Islámu je dobrý úmysl. Prorok Muhammad (SAWS) řekl, že odměna za skutky závisí na úmyslu. Říká se, že Omar Ibn Abdul Aziz nikdy neudělal ani krůček bez toho, aby k tomu neměl nějaký úmysl nebo účel.
Možná jste toho názoru, že vlastně cíl máte, protože jste už vstoupili do manželství. Vaším cílem je přece rodinný život, děti a jejich výchova v dobré lidi. Ano, toto jsou krásné životní góly, ale jsou příliš obecné. Jaký je váš přesně určený gól pro celou rodinu? Jaká by vaše rodina měla být a proč? Je také dobré si uvědomit, že cíle, o kterých zde hovořím, se budou vyvíjet, tak jako se vyvíjíme a měníme my tím, jak procházíme životem. Takže když docílíme jednoho gólu, musíme stanovit gól nový a pracovat dál.
Nyní bych vám rád řekl o pár rodinách, které si stanovily své góly a pilně na nich pracovaly, až se jim podařilo jich dosáhnout.
Stephen Covey je americkým autorem, který společně se svou rodinou napsal hned několik bestsellerů. Jednou z jeho nejznámějších knih je Sedm návyků šťastné rodiny (The 7 habits of highly effective families). Tato kniha byla velmi úspěšná a je přeložena do mnoha světových jazyků, mimojiné i do arabštiny a češtiny. Autor v ní tvrdí, že důvodem jeho úspěchu je, že žil a žije v rodině, která má svůj cíl a poselství. U nich v rodině tímto cílem bylo pomáhání druhým. Pravidelně se s manželkou i dětmi scházeli u stolu a pak se dětí vždycky ptali na jejich sny a přání. Zpočátku si nikdo nic zvláštního nepřál, ale jednoho dne někoho napadlo, že by mohli napsat knihu o tom, jak pomoci mladým lidem a rodinám, aby byli efektivnější a úspěšnější. Sedávali všichni spolu, diskutovali na toto téma a dokonce i cestovali, aby se jim podařilo získat dostatek informací a nápadů na celou knihu. Výsledkem byla kniha 7 návyků skutečně efektivních lidí, jejíž autorem byl Covey a spoluautorem jeho žena. Další kniha nazvaná Sedm návyků skvělých teenagerů (The 7 habits of highly effective Teens) byla napsána za pomoci jeho dětí a tak uvedenými spoluautory jsou jeho žena i děti. Sám autor řekl, že den, kdy dopsali svou poslední knihu, byl jedním z nejšťastnějších v jeho životě. Zorganizovali oslavu a naplnění svých cílů pořádně oslavili. Taková rodina má skutečné oprávnění na to, aby vedla ostatní a zapříčinila změny. Členové této rodiny také řekli, že si nikdy nemysleli, že by si mohli být tak blízko a mít se navzájem tak rádi. Jejich vzájemná náklonnost rostla při společném díle. Neměli čas na hlouposti ani hádky, měli totiž v hlavě něco mnohem důležitějšího. Byli partnery na velkém projektu.
Možná že někdo z vás namítne, že jejich podmínky jsou jiné, tato rodina žije na Západě, má jinou kulturu a jiné zvyky než my. Uvedu vám tedy další příklad, ve kterém figuruje obyčejná egyptská rodina bydlící na venkově.
Tato rodina má 6 členů, otce, který je farmář, matku a čtyři dcery. Musím bohužel podotknout, že v této vesnici je to, že mají 4 dcery, považováno (téměř) za ostudu. Proto se oba rodiče rozhodli, že ze svých dcer vychovají takové lidi, na které budou všichni hrdí. Zapsali své dcery do kurzu Svatého Koránu, kam sice museli z daleka dojíždět, ale kde je učili nejlepší učitelé z celé země. Po úspěšném dokončení studia pak tyto slečny učily Koránu děti nejen ve své vesnici, ale také
(začíná hrát ukázka)
Otec: Subhanallah! Svůj gól jsem si stanovil tak před 15 lety. Začal jsem chodit do mešity a učit se správně recitovat slova Svatého Koránu a co jsem se naučil, jsem pak učil své dcery. Alláh (SWT) mě obdaroval čtyřmi dcerami z důvodu, který zná jen On. V naší vesnici je bohužel většina lidí toho názoru, že chlapci jsou nějakým způsobem lepší. Chtěl jsem tento předsudek změnit a dokázat lidem, že i holky mohou dokázat něco výjimečného, něco, co se většině lidí jen ztěží podaří; a tento úspěch je jejich úspěchem v pozemském životě i v životě budoucím.
První z dcer: Otec nám navrhl, že bychom se mohly učit Svatý Korán. Spolu se sestrama jsme hodně debatovaly o tom, co právě děláme a co bychom chtěly dělat. Otec nám často vyprávěl o Islámu i o Svatém Koránu a vysvětlil nám, že když se ho naučíme, bude naše postavení v tomto životě i v životě budoucím mnohem lepší.
Otec: Jestliže chceme, aby někdo něco dělal, musíme ze všeho nejdřív začít u sebe. Začal jsem se učit recitaci Koránu, abych byl svým dcerám dobrým příkladem.
Druhá z dcer: Otec nás napřed učil to, co se sám naučil v mešitě. Soutěžily jsme jedna s druhou a těšily se na ceny, které jsme dostávaly, když nám šlo učení dobře. Také jsme musely poslouchat oba rodiče.
Otec: Když lidé z naší vesnice zjistili, jak hodně se toho naše dcery naučily, přišli za mnou s nápadem, abych založil malou školu; a tak se i stalo, začal jsem učit přímo u nás doma.
(ukázka skončila)
A teď, když jste se dodívali, se vás, lidí tady ve studiu, ptám: Jaký cíl a gól má vaše rodina?
Mám pro vás překvapení - rodina, kterou jste právě viděli v této ukázce, tady s námi sedí dnes ve studiu - pan Hamad a jeho rodina! Jeho dcery se naučily nazpaměť celý Korán a do dnešního dne se s nimi učilo na 150 studentů, někteří z nich ho umí už skoro celý nazpaměť! Chci vám poděkovat za to, že jste dnes přišli sem k nám do studia a rád bych také řekl, že jste dokázali opravdu velkou věc ve prospěch Islámu a našich dětí.
Mám k dispozici ještě další příklady.
Saladin by nikdy nebyl schopen dosáhnout tak obrovských úspěchů, kdyby mu jeho matka nestanovila životní gól!
Mohamed Dobyvatel by nikdy nedobyl Konstantinopol, kdyby mu jeho rodina nepomohla se stanovením a dosažením jeho cíle! Žáden velikán minulosti či přítomnosti by se nedostal tam, kam se dostal, kdyby mu jeho rodina už od dětství nepomáhala stanovit si cíl a jít za ním. Musíte mít svůj gól, určitý cíl, za kterým půjdete za pomoci své rodiny.
A jak si stanovit takový gól?
Ze všeho nejdřív vyřešte všechny neshody a hádky doma.
Za druhé se pomodlete k Alláhovi (SWT) a poproste o to, aby vám ukázal, co je pro vás nejlepší.
Za třetí: Nikdy si nestanovujte svůj cíl o samotě. Posaďte se se svou rodinou, prodiskutujte toto téma a společně si stanovte nějaký cíl. Můžete například začít pouze s jedním členem rodiny; někým o kom víte, že bude věřit tomu, že tato taktika je užitečná a dobrá, např. vaše žena. Děti a mladí lidé mohou také začít sami bez rodičů, ale věřte tomu, že pokud to budou brát vážně a poctivě se snažit svého cíle dosáhnout, přesvědčí tak o této taktice i rodiče a pak budou pracovat všichni společně. Je důležité se nestydět za své myšlenky a nápady. Je možné, že to z počátku bude těžké, protože se jistě najdou lidé, kteří se budou vašim myšlenkám vysmívat, nebudou vás brát vážně a možná vás ani nebudou chtít vyslechnout. Ale můžete si být jisti tím, že hned jak si stanovíte jasný gól a začnete na něm opravdu pracovat, vaše rodina se spojí a pomůže vám ho docílit.
Za čtvrté: Nezapomeňte na to, že musíte svůj gól napsat na papír a vyvěsit ho na viditelném místě.
Za páté: Vy sami se občas znovu nad svým gólem zamyslete a až ho docílíte, stanovte si gól nový, aby celá rodina mohla dál spolupracovat.
Prorok Muhammad (SAWS) řekl, že v tomto národu (národu muslimů), bude ležet dobro až do Soudného Dne. V rámci obrození našich zemí potřebujeme rodiny, muslimské i jiné, aby si stanovily své cíle a žily pro jejich dosažení.
[1]
[2]
[3]