Ráj v našich domovech
Část 2.
Ve jménu Boha, Milostivého, Milosrdného. Mír a požehnání ať jsou s naším Prorokem Muhammadem (SAWS)[i].
Nechť Alláh[ii]přijme náš půst. Pamatujte na to, že Prorok Muhammad (SAWS) řekl, že během Ramadánu je každou noc některým lidem odpuštěno a tito lidé budou zachráněni z pekelného ohně. Nezapoměňte na to, že Alláh (SWT[iii]) je velmi štědrý a jestliže vám dnes v noci nebo třeba tento rok odpustí vaše hříchy, už nikdy nebudete patřit mezi ty, kteří půjdou do Pekla. Ať nám všem Bůh odpustí.
V dnešní části budeme hovořit o tom, jaký význam Bůh přikládá rodině. Moc bych si přál, abyste si to skutečně uvědomili. Alláh (SWT) otřásá oblohou i zemí kvůli vztahům v rodině a má z lidí dvojnásobnou radost také kvůli ní. To proto, že rodina tvoří základ celého našeho světa. V dnešní době jsou rodinná pouta nedoceněna; rozvodů je stále více a často z banálních důvodů. Bratři se mezi sebou hádají o dědictví a zapomínají na to, že jsou sourozenci; naši synové se raději svěřují svým kamarádům než nám rodičům a ve svých rodinách se moc neangažují. Dojde to dokonce někdy i tak daleko, že raději přijmou radu od kamarádů, než by si nechali poradit od rodičů a to bez ohledu na to, že jim rodiče radí stejně.
Toužíte po Božím odpuštění? Chcete, abyste v letošním ramadánu získali něco tak úžasného, jako je milosrdenství na počátku měsíce, odpuštění v polovině měsíce a spásu na jeho konci? Chcete, aby se vám otevřela brána do Ráje a brána do Pekel byla uzavřena? Máte šanci toho docílit, ale musíte si uvědomit, jak cenná je vaše rodina a jakou cenu do ní vložil Bůh.
Pojďme se teď společně podívat do dějin a zamysleme se nad tím, jaký význam měly rodinné svazky v historii lidstva; jakou cenu vlastně rodina měla.
Začněme u Adama a Evy; celý vesmír začal stvořením této rodiny, ikdyž Alláh (SWT) mohl samozřejmě svořit mnoho rodin najednou. Chtěl však poukázat na hodnotu tohoto celku (rodiny) a tak stvořil jen jedinou rodinu jako první domácnost na zemi. Příbuzenské svazky byly Bohem stvořeny ještě dříve, než byl stvořen člověk a žádaly Boha, aby je (vztahy) lidé toužili udržovat. Alláh (SWT) jim odpověděl, že bude tedy spokojen s lidmi, kteří se o své svazky starají a naopak potrestá ty, kterým na nich nebude záležet.
Příbuzní v Ráji se budou dokonce přimlouvat za členy své rodiny, aby se dostali na stejný stupeň v Ráji jako oni. Uvědomme si, jak důležitá a drahocenná je rodina v očích Alláhových!!!
Také manželství, které mezi rodinné svazky nepochybně patří, je velmi silné pouto a navíc je podloženo úmluvou. Je opravdu nezbytné, aby ho lidé brali vážněji. Cílem tohoto pořadu je, aby si členové rodin uvědomili, že často žijí odděleně a aby se snažili o nápravu. Asi se vám má slova zdají plná teorie a příliš odtažená od života; uvedu vám tedy jako příklad jeden příběh, který se skutečně stal. Jedná se o příběh z období Hadže[iv], kdy Hadžár, matka Ismaelova (AS[v]), o něj měla opravdový strach, protože s ním byla v poušti a neměla u sebe žádnou vodu. Při hledání vody zaběhla 7x tam a zpátky mezi dvěma kopci, vzdálenost asi 500 metrů. V jednu chvíli zaslechla, že její syn hodně pláče a tak utíkala ještě rychleji. V upomínku na ni je tento běh mezi dvěma kopci součástí rituálů při Hadži i Umře[vi], rituálů, při kterých si každý jistě vzpomene na svou vlastní matku, její lásku k němu/ní a také na to, kolik námahy a péče vynaložila na to, aby ho/ji vychovala.
Nezapomínejme ještě na další věc, a sice že voda ze studánky Zamzam byla výsledkem modlitby jednoho otce; proroka Abraháma (AS). Měl obavy o svou ženu a syna (Hadžár a Ismael), protože je nechal opuštěné v poušti. Modlil se proto k Bohu, je o tom záznam ve Svatém Koránu: ,,Pane můj, usadil jsem část potomstva svého v údolí bez polí obilných poblíže chrámu Tvého posvátného, Pane náš, aby zde modlitbu konali. Učiň, aby srdce lidí se k nim přiblížila, a uštědři jim plody co obživu - snad budou vděční! (PSK[vii] 14:37) Alláh (SWT) vyslyšel modlitbu Abraháma (AS) a seslal Gabriela (AS), aby udeřil do země na místě, kde Abrahám (AS) stál; vytryskla z ní voda Zamzam a lidé z celého světa z ní mohou pít až do Dne Zmrtvýchvstání. V očích Alláhových (SWT) jsou modlitby otců opravdu významné.
Také při obětování najdeme symbol pevného pouta mezi otcem a synem. Vezměme si opět za příklad proroka Abraháma (AS). Viděl se ve snu, jak obětuje svého syna Ismaela (AS) a poznal, že to je Boží přikázání. Oznámil to tedy Ismaelovi, který nepochyboval, že to je pravda, podvolil se Božímu přání a souhlasil. Bůh ale místo něho seslal k obětování beránka a přikázal lidem, aby každý rok obětovali zvířata v upomínku na tuto jedinečnou úmluvu mezi otcem a synem.
Při každé modlitbě říkáme: ,,Všechny modlitby a požehnání ať jsou s naším Prorokem Muhammadem a jeho rodinou a také s Abrahámem a jeho rodinou."
Byly to skutečně skvělé rodiny.
Také z příběhů dalších proroků můžeme vyčíst, že členové jejich rodin měli v jejich životech často velmi důležitou roli. Ať už to byly manželské páry (Adam a Eva, Abrahám a Sára a později pak Abrahám a Hadžár), nebo otec se synem (Abrahám a Ismael, David a Šalamoun) nebo také bratři či bratranci (Mojžíš a Áron, Ježíš a Jan).
Jsou tady samozřejmě i další vztahy, ať už dobré či nikoliv:
Mezi matkou a dítětem, např. matka Mojžíšova, nebo matka Mariina.
Konflikt mezi otcem a synem, např. mezi prorokem Abrahámem (AS) a jeho otcem Azárem nebo prorokem Lotem (AS) a jeho synem.
Manželská nevěra, např. manželka Azízova.
Spiknutí Mojžíšových bratrů proti němu. Tento příběh je varováním všem rodičům, aby se chovali ke všem svým dětem stejně. Tento příběh je také důkazem toho, že ve Svatém Koránu jsou popsány všechny možné vztahy, ne jen ty krásné a ideální a že tato kniha nám dobře poslouží také jako pomocník při řešení problémů v mezilidských vztazích.
Dále vztahy mezi sourozenci, např. mezi Mojžíšem a jeho sestrou, jak se o tom píše ve Svatém Koránu, v překladu: ,, A řekla sestře jeho: ,,Sleduj jej!“ A pozorovala jej ze strany, aniž lidé něco tušili. A zakázali jsme mu již předtím prsa kojných cizích. I řekla Mojžíšova sestra: „Mám vám ukázat rodinu jednu, jež by si jej pro vás na starost vzala a laskavě s ním zacházela?“ (PSK 28:11, 12).
Žena, která toužila po dítěti, o které by se mohla starat, např. Asia, manželka faraónova a Mojžíšova macecha.
Dále pak starší lidé, kteří už byli prarodiči a toužili po dítěti, např. rodiče Marie.
Také Mojžíš (AS), když prosil Boha o pomoc v podobě svého bratra, v překladu:
,,Bratr můj Árón má jazyk výmluvnější než já, pošli jej se mnou jako oporu, aby potvrdil mou pravdomluvnost, neboť se obávám, že mne za lháře prohlásí.“ (PSK 28:34) A také když se Mojžíš s Áronem pohádal, protože za jeho nepřítomnosti nechal jejich lid modlit se
k teleti.
Také z biografie Proroka Muhammada[viii] (SAWS) je patrné, jak důležité jsou rodinné vztahy v životě člověka. Vidíme ho napřed jako vnuka, jeho dědeček byl na něho opravdu hodný a snažil se mu vynahradit ztrátu otce. Pak ho také vidíme jako syna, např. když poprosil Boha o to, aby mohl navštívit hrob své matky 50 let po její smrti a kde pak pro ni plakal tak, že slzeli i všichni přítomní. Vidíme ho dále jako otce, např. když si jeho dcera Fatima uvědomila, že umírá, protože když za ním přišla, nemohl se postavit a políbit ji na čelo, jako to dělával vždycky. Také nikdy nezapoměl se s ní přijít rozloučit, když odjížděl z Medíny a při svém návratu šel zase ze všeho nejdřív za ní. Také nesmíme opomenout, jak se choval jako tchán. Např. když zemřela matka Fatimina manžela Aliho (Ali Ibn Abu Talib), Prorok Muhammad (SAWS) ji z respektu k Alimu zakryl vlastním šatem.
Když byl Prorok Muhammad (SAWS) v Ráji (al-mirádž[ix]), zaslechl z jednoho paláce hlasy sluhů. Zeptal se andělů, čí to byl palác a oni mu řekli, že patří Harithovi Ibn-Noamanovi. Haritha byl totiž celý svůj život opravdu hodný a ohleduplný ke své matce a tak si zasloužil pořádnou odměnu. Náš Prorok (SAWS) v Ráji také zahlédl Umm Solaim, která se za svého života dobře starala o svého manžela a byla poslušná.
Rodina je něco tak cenného, že když vykonáte dobrý skutek společně s někým z rodiny, budete za to mít dvojnásobnou odměnu (než kdybyste ho vykonali sami). Také je dobré si uvědomit, že když manžel v noci probudí svou ženu jen pro to, aby se spolu pomodlili i třeba jen úplně kraťoučkou modlitbu, bude tímto zařazen mezi ty věřící, kteří opravdu na Boha pamatují.
Možná vás napadne otázka - proč je vlastně rodina tolik ceněna? Je to naprosto logický dotaz.
My lidé jsme byli stvořeni, abychom napravili svět a tento úkol byl zadán celému lidstvu. Je to úkol nelehký a pro to, abychom ho splnili, potřebujeme zápal s vášní pro věc a také cit. Vášeň pochází z příbuzenských svazků a rodinných pout, která nás podrží, až nastanou potíže.
V dnešní době je opravdu těžké udržovat tyto vztahy, ale pamatujme na to, že Prorok Muhammad (SAWS) řekl, že každý člověk, kterému se podaří dodržovat Boží přikázání v době, kdy většina lidí tak nekoná, za to bude odměněn tak, jako kdyby cestoval do Medíny jen proto, aby tam navštívil našeho Proroka (SAWS).
Když na západě propukla průmyslová revoluce, technologie a vědecké poznatky lidem pomohly
v mnoha sférách a tak nabyli dojmu, že k přežití už rodinu nepotřebují a tak že ji vlastně už nepotřebují vůbec. Nesnažili se porovnat situaci ve své době se situací v minulosti. A výsledek? V současné době jsou zmatení a nevyrovnaní. Máme nyní příležitost překonat západní svět tím, že se budeme starat o své rodinné svazky.
Nyní bych vám rád pustil reportáž, která byla natočena v rodině, která přišla o syna. Mým cílem není to, abyste z toho byli smutní, ale to, abychom si všichni uvědomili, jaké to je, když v rodině zemře jeden z jejích členů:
Matka: Milovala jsem svého syna Amra a byli jsme si opravdu blízcí, nejspíš proto, že byl mým jediným dítětem.
Otec: Říkal jsem si v té době, že je možné, že mě Bůh chce zbavit mých zlých skutků, a tak mi vzal syna. A tak jsem akceptoval Jeho vůli.
Matka: V minulosti mi už zemřela maminka, tatínek a také jiní příbuzní. Nikdy jsem ale z toho nebyla tak smutná, jako když zemřel náš syn. Pro něho jsem truchlila mnohem více, než pro ně všechny dohromady.
Otec: Rád bych dal vědět našemu synovi, že nezáleží na tom, jak dlouho budeme ještě žít. Jednou umřeme a pak se znovu shledáme, doufám, že v Ráji.
Matka: Když ukončil studium na bakaláře a rozhodl se studovat ve Velké Británii na doktorát, nechtěla jsem ho pustit, nedovedla jsem si totiž představit, že bychom ho tak dlouho neviděli. Každý mi to vyčítal, že mu bráním v zářné budoucnosti a kariéře. A teď, když je mrtev, tak nevím, jak bez něho žít. Ano, samozřejmě, že jsem na něj pyšná, vždycky se za něj modlím a nemám nic proti tomu, co kdy v životě udělal. Vždycky se mě totiž ptal, jestli mám z něho radost a (k mému úžasu) vždycky říkával, že se jednou dostanu do Ráje díky němu. Moc mi chybíš, synu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
[i]SAWS - salaláhu alejhi wa salám. Mír a požehnání ať je s ním.
[ii]Slůvko Alláh arabsky znamená Bůh. Ikdyž se toto slovo používá převážně v asociaci s Islámem, je také používáno arabskými křestany a arabsky mluvícími židy, kteří ho také používají k označení Jediného Boha. Tento výraz v arabštině mnohem lépe, než v češtině vystihuje Jedinečnost Alláha. Slovo Alláh v arabštině nemá množné číslo ale v češtině ano; slovo Alláh v arabštině neni mužského ani ženského rodu. Alláh je Bůh vyznávaný všemi proroky od Adama, Noa, Abrahama, Mojžíše, Ježíše a Muhammada.
[iii]Subhanahu Wa Taála = On je Slávyplný a Povýšený.
[iv] Povinná pouť do Mekky.
[v] AS = alejhi salám, Mír s ním.
[vi]Dobrovolná pouť do Mekky, která se může vykonat kdykoliv v průběhu roku.
[vii]PSK - překlad Svatého Koránu. Tento překlad je pouze pro porozumění textu S. Koránu (kapitola:verš). Čtení Svatého Koránu v překladu nemůže nikdy nahradit čtení arabského originálu.
[viii]Sírah /ang. seerah/
[ix]Noční cesta Proroka Muhammada (SAWS) do Ráje.
Část 2.
Ve jménu Boha, Milostivého, Milosrdného. Mír a požehnání ať jsou s naším Prorokem Muhammadem (SAWS)[i].
Nechť Alláh[ii]přijme náš půst. Pamatujte na to, že Prorok Muhammad (SAWS) řekl, že během Ramadánu je každou noc některým lidem odpuštěno a tito lidé budou zachráněni z pekelného ohně. Nezapoměňte na to, že Alláh (SWT[iii]) je velmi štědrý a jestliže vám dnes v noci nebo třeba tento rok odpustí vaše hříchy, už nikdy nebudete patřit mezi ty, kteří půjdou do Pekla. Ať nám všem Bůh odpustí.
V dnešní části budeme hovořit o tom, jaký význam Bůh přikládá rodině. Moc bych si přál, abyste si to skutečně uvědomili. Alláh (SWT) otřásá oblohou i zemí kvůli vztahům v rodině a má z lidí dvojnásobnou radost také kvůli ní. To proto, že rodina tvoří základ celého našeho světa. V dnešní době jsou rodinná pouta nedoceněna; rozvodů je stále více a často z banálních důvodů. Bratři se mezi sebou hádají o dědictví a zapomínají na to, že jsou sourozenci; naši synové se raději svěřují svým kamarádům než nám rodičům a ve svých rodinách se moc neangažují. Dojde to dokonce někdy i tak daleko, že raději přijmou radu od kamarádů, než by si nechali poradit od rodičů a to bez ohledu na to, že jim rodiče radí stejně.
Toužíte po Božím odpuštění? Chcete, abyste v letošním ramadánu získali něco tak úžasného, jako je milosrdenství na počátku měsíce, odpuštění v polovině měsíce a spásu na jeho konci? Chcete, aby se vám otevřela brána do Ráje a brána do Pekel byla uzavřena? Máte šanci toho docílit, ale musíte si uvědomit, jak cenná je vaše rodina a jakou cenu do ní vložil Bůh.
Pojďme se teď společně podívat do dějin a zamysleme se nad tím, jaký význam měly rodinné svazky v historii lidstva; jakou cenu vlastně rodina měla.
Začněme u Adama a Evy; celý vesmír začal stvořením této rodiny, ikdyž Alláh (SWT) mohl samozřejmě svořit mnoho rodin najednou. Chtěl však poukázat na hodnotu tohoto celku (rodiny) a tak stvořil jen jedinou rodinu jako první domácnost na zemi. Příbuzenské svazky byly Bohem stvořeny ještě dříve, než byl stvořen člověk a žádaly Boha, aby je (vztahy) lidé toužili udržovat. Alláh (SWT) jim odpověděl, že bude tedy spokojen s lidmi, kteří se o své svazky starají a naopak potrestá ty, kterým na nich nebude záležet.
Příbuzní v Ráji se budou dokonce přimlouvat za členy své rodiny, aby se dostali na stejný stupeň v Ráji jako oni. Uvědomme si, jak důležitá a drahocenná je rodina v očích Alláhových!!!
Také manželství, které mezi rodinné svazky nepochybně patří, je velmi silné pouto a navíc je podloženo úmluvou. Je opravdu nezbytné, aby ho lidé brali vážněji. Cílem tohoto pořadu je, aby si členové rodin uvědomili, že často žijí odděleně a aby se snažili o nápravu. Asi se vám má slova zdají plná teorie a příliš odtažená od života; uvedu vám tedy jako příklad jeden příběh, který se skutečně stal. Jedná se o příběh z období Hadže[iv], kdy Hadžár, matka Ismaelova (AS[v]), o něj měla opravdový strach, protože s ním byla v poušti a neměla u sebe žádnou vodu. Při hledání vody zaběhla 7x tam a zpátky mezi dvěma kopci, vzdálenost asi 500 metrů. V jednu chvíli zaslechla, že její syn hodně pláče a tak utíkala ještě rychleji. V upomínku na ni je tento běh mezi dvěma kopci součástí rituálů při Hadži i Umře[vi], rituálů, při kterých si každý jistě vzpomene na svou vlastní matku, její lásku k němu/ní a také na to, kolik námahy a péče vynaložila na to, aby ho/ji vychovala.
Nezapomínejme ještě na další věc, a sice že voda ze studánky Zamzam byla výsledkem modlitby jednoho otce; proroka Abraháma (AS). Měl obavy o svou ženu a syna (Hadžár a Ismael), protože je nechal opuštěné v poušti. Modlil se proto k Bohu, je o tom záznam ve Svatém Koránu: ,,Pane můj, usadil jsem část potomstva svého v údolí bez polí obilných poblíže chrámu Tvého posvátného, Pane náš, aby zde modlitbu konali. Učiň, aby srdce lidí se k nim přiblížila, a uštědři jim plody co obživu - snad budou vděční! (PSK[vii] 14:37) Alláh (SWT) vyslyšel modlitbu Abraháma (AS) a seslal Gabriela (AS), aby udeřil do země na místě, kde Abrahám (AS) stál; vytryskla z ní voda Zamzam a lidé z celého světa z ní mohou pít až do Dne Zmrtvýchvstání. V očích Alláhových (SWT) jsou modlitby otců opravdu významné.
Také při obětování najdeme symbol pevného pouta mezi otcem a synem. Vezměme si opět za příklad proroka Abraháma (AS). Viděl se ve snu, jak obětuje svého syna Ismaela (AS) a poznal, že to je Boží přikázání. Oznámil to tedy Ismaelovi, který nepochyboval, že to je pravda, podvolil se Božímu přání a souhlasil. Bůh ale místo něho seslal k obětování beránka a přikázal lidem, aby každý rok obětovali zvířata v upomínku na tuto jedinečnou úmluvu mezi otcem a synem.
Při každé modlitbě říkáme: ,,Všechny modlitby a požehnání ať jsou s naším Prorokem Muhammadem a jeho rodinou a také s Abrahámem a jeho rodinou."
Byly to skutečně skvělé rodiny.
Také z příběhů dalších proroků můžeme vyčíst, že členové jejich rodin měli v jejich životech často velmi důležitou roli. Ať už to byly manželské páry (Adam a Eva, Abrahám a Sára a později pak Abrahám a Hadžár), nebo otec se synem (Abrahám a Ismael, David a Šalamoun) nebo také bratři či bratranci (Mojžíš a Áron, Ježíš a Jan).
Jsou tady samozřejmě i další vztahy, ať už dobré či nikoliv:
Mezi matkou a dítětem, např. matka Mojžíšova, nebo matka Mariina.
Konflikt mezi otcem a synem, např. mezi prorokem Abrahámem (AS) a jeho otcem Azárem nebo prorokem Lotem (AS) a jeho synem.
Manželská nevěra, např. manželka Azízova.
Spiknutí Mojžíšových bratrů proti němu. Tento příběh je varováním všem rodičům, aby se chovali ke všem svým dětem stejně. Tento příběh je také důkazem toho, že ve Svatém Koránu jsou popsány všechny možné vztahy, ne jen ty krásné a ideální a že tato kniha nám dobře poslouží také jako pomocník při řešení problémů v mezilidských vztazích.
Dále vztahy mezi sourozenci, např. mezi Mojžíšem a jeho sestrou, jak se o tom píše ve Svatém Koránu, v překladu: ,, A řekla sestře jeho: ,,Sleduj jej!“ A pozorovala jej ze strany, aniž lidé něco tušili. A zakázali jsme mu již předtím prsa kojných cizích. I řekla Mojžíšova sestra: „Mám vám ukázat rodinu jednu, jež by si jej pro vás na starost vzala a laskavě s ním zacházela?“ (PSK 28:11, 12).
Žena, která toužila po dítěti, o které by se mohla starat, např. Asia, manželka faraónova a Mojžíšova macecha.
Dále pak starší lidé, kteří už byli prarodiči a toužili po dítěti, např. rodiče Marie.
Také Mojžíš (AS), když prosil Boha o pomoc v podobě svého bratra, v překladu:
,,Bratr můj Árón má jazyk výmluvnější než já, pošli jej se mnou jako oporu, aby potvrdil mou pravdomluvnost, neboť se obávám, že mne za lháře prohlásí.“ (PSK 28:34) A také když se Mojžíš s Áronem pohádal, protože za jeho nepřítomnosti nechal jejich lid modlit se
k teleti.
Také z biografie Proroka Muhammada[viii] (SAWS) je patrné, jak důležité jsou rodinné vztahy v životě člověka. Vidíme ho napřed jako vnuka, jeho dědeček byl na něho opravdu hodný a snažil se mu vynahradit ztrátu otce. Pak ho také vidíme jako syna, např. když poprosil Boha o to, aby mohl navštívit hrob své matky 50 let po její smrti a kde pak pro ni plakal tak, že slzeli i všichni přítomní. Vidíme ho dále jako otce, např. když si jeho dcera Fatima uvědomila, že umírá, protože když za ním přišla, nemohl se postavit a políbit ji na čelo, jako to dělával vždycky. Také nikdy nezapoměl se s ní přijít rozloučit, když odjížděl z Medíny a při svém návratu šel zase ze všeho nejdřív za ní. Také nesmíme opomenout, jak se choval jako tchán. Např. když zemřela matka Fatimina manžela Aliho (Ali Ibn Abu Talib), Prorok Muhammad (SAWS) ji z respektu k Alimu zakryl vlastním šatem.
Když byl Prorok Muhammad (SAWS) v Ráji (al-mirádž[ix]), zaslechl z jednoho paláce hlasy sluhů. Zeptal se andělů, čí to byl palác a oni mu řekli, že patří Harithovi Ibn-Noamanovi. Haritha byl totiž celý svůj život opravdu hodný a ohleduplný ke své matce a tak si zasloužil pořádnou odměnu. Náš Prorok (SAWS) v Ráji také zahlédl Umm Solaim, která se za svého života dobře starala o svého manžela a byla poslušná.
Rodina je něco tak cenného, že když vykonáte dobrý skutek společně s někým z rodiny, budete za to mít dvojnásobnou odměnu (než kdybyste ho vykonali sami). Také je dobré si uvědomit, že když manžel v noci probudí svou ženu jen pro to, aby se spolu pomodlili i třeba jen úplně kraťoučkou modlitbu, bude tímto zařazen mezi ty věřící, kteří opravdu na Boha pamatují.
Možná vás napadne otázka - proč je vlastně rodina tolik ceněna? Je to naprosto logický dotaz.
My lidé jsme byli stvořeni, abychom napravili svět a tento úkol byl zadán celému lidstvu. Je to úkol nelehký a pro to, abychom ho splnili, potřebujeme zápal s vášní pro věc a také cit. Vášeň pochází z příbuzenských svazků a rodinných pout, která nás podrží, až nastanou potíže.
V dnešní době je opravdu těžké udržovat tyto vztahy, ale pamatujme na to, že Prorok Muhammad (SAWS) řekl, že každý člověk, kterému se podaří dodržovat Boží přikázání v době, kdy většina lidí tak nekoná, za to bude odměněn tak, jako kdyby cestoval do Medíny jen proto, aby tam navštívil našeho Proroka (SAWS).
Když na západě propukla průmyslová revoluce, technologie a vědecké poznatky lidem pomohly
v mnoha sférách a tak nabyli dojmu, že k přežití už rodinu nepotřebují a tak že ji vlastně už nepotřebují vůbec. Nesnažili se porovnat situaci ve své době se situací v minulosti. A výsledek? V současné době jsou zmatení a nevyrovnaní. Máme nyní příležitost překonat západní svět tím, že se budeme starat o své rodinné svazky.
Nyní bych vám rád pustil reportáž, která byla natočena v rodině, která přišla o syna. Mým cílem není to, abyste z toho byli smutní, ale to, abychom si všichni uvědomili, jaké to je, když v rodině zemře jeden z jejích členů:
Matka: Milovala jsem svého syna Amra a byli jsme si opravdu blízcí, nejspíš proto, že byl mým jediným dítětem.
Otec: Říkal jsem si v té době, že je možné, že mě Bůh chce zbavit mých zlých skutků, a tak mi vzal syna. A tak jsem akceptoval Jeho vůli.
Matka: V minulosti mi už zemřela maminka, tatínek a také jiní příbuzní. Nikdy jsem ale z toho nebyla tak smutná, jako když zemřel náš syn. Pro něho jsem truchlila mnohem více, než pro ně všechny dohromady.
Otec: Rád bych dal vědět našemu synovi, že nezáleží na tom, jak dlouho budeme ještě žít. Jednou umřeme a pak se znovu shledáme, doufám, že v Ráji.
Matka: Když ukončil studium na bakaláře a rozhodl se studovat ve Velké Británii na doktorát, nechtěla jsem ho pustit, nedovedla jsem si totiž představit, že bychom ho tak dlouho neviděli. Každý mi to vyčítal, že mu bráním v zářné budoucnosti a kariéře. A teď, když je mrtev, tak nevím, jak bez něho žít. Ano, samozřejmě, že jsem na něj pyšná, vždycky se za něj modlím a nemám nic proti tomu, co kdy v životě udělal. Vždycky se mě totiž ptal, jestli mám z něho radost a (k mému úžasu) vždycky říkával, že se jednou dostanu do Ráje díky němu. Moc mi chybíš, synu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
[i]SAWS - salaláhu alejhi wa salám. Mír a požehnání ať je s ním.
[ii]Slůvko Alláh arabsky znamená Bůh. Ikdyž se toto slovo používá převážně v asociaci s Islámem, je také používáno arabskými křestany a arabsky mluvícími židy, kteří ho také používají k označení Jediného Boha. Tento výraz v arabštině mnohem lépe, než v češtině vystihuje Jedinečnost Alláha. Slovo Alláh v arabštině nemá množné číslo ale v češtině ano; slovo Alláh v arabštině neni mužského ani ženského rodu. Alláh je Bůh vyznávaný všemi proroky od Adama, Noa, Abrahama, Mojžíše, Ježíše a Muhammada.
[iii]Subhanahu Wa Taála = On je Slávyplný a Povýšený.
[iv] Povinná pouť do Mekky.
[v] AS = alejhi salám, Mír s ním.
[vi]Dobrovolná pouť do Mekky, která se může vykonat kdykoliv v průběhu roku.
[vii]PSK - překlad Svatého Koránu. Tento překlad je pouze pro porozumění textu S. Koránu (kapitola:verš). Čtení Svatého Koránu v překladu nemůže nikdy nahradit čtení arabského originálu.
[viii]Sírah /ang. seerah/
[ix]Noční cesta Proroka Muhammada (SAWS) do Ráje.