Ve jménu Boha, Milostivého, Milosrdného. Všechny modlitby a požehnání Boží aťjsou s našim Prorokem Muhammadem (SAWS[1]).
Je velice důležité si pamatovat, že měsíc Ramadán je podobný bance, kde si ukládáte kredity za dobré skutky, abyste z nich pak těžili po celý rok.
V předešlé části jsme hovořili o nejlepším způsobu vedení našich dětí a souhlasili jsme s tím, že nesprávné metody některých rodičů jako jsou výhrůžky, zesměšňování či porovnávání s okolím, nikam nevedou. Dnes tedy budeme pokračovat podobným tématem: principem uznání a respektu, ze kterého Prorok (SAWS) vytvořil techniku vedení dětí a mládeže. Metody můžeme rozdělit následovně:
1. První metoda: Udělej si sám
Je obecně známo, že mladí lidé kolem 14-ti, 15-ti a 16-ti let rádi objevují své okolí, aby se přesvědčili, jak jsou schopní a co všechno dokážou. Rodiče jim v jejich rozletu často brání. Rád bych tedy doporučil, abyste svým dětem v tomto věku dovolili vyzkoušet různé věci za podmínky, že je to bezpečné.
Jeden příklad použití této metody, který bych rád uvedl, pochází ze Sunny (zvyků Proroka) a týká se Bitvy u Taifu, během které Prorok (SAWS) a skupina mladých lidí byli po dobu více než dvou týdnů v obklíčení a pod útokem. Když se na muslimy snášely šípy, Prorok (SAWS) chtěl, aby se stáhli zpět a odjeli, ale mládež bez výhry odejet nechtěla. Prorok (SAWS) jim tedy řekl, že pokud chtějí, tak mohou začít s lidmi z Taifu bojovat. Nevyužil tedy své pozice a nenařídil jim okamžitý odchod; dal jim příležitost, aby si boj sami vyzkoušeli. Po bitvě bylo mnoho z nich zraněno a pak si teprve uvědomili, že Prorok (SAWS) měl pravdu. Toto je krásný příklad toho, jak Prorok (SAWS) použil pravidlo uznání a respektu.
2. Druhá metoda:Náprava škod jako způsob mírné výtky
Jestliže vaše dítě doma něco rozbije a pak uvidí, jak to opravujete, bude svého činu litovat, i když neřeknete jediné slovo.
Podobný příklad je možno nalézt opět v Sunně. Skupina mladých lidí vyprávěla, že když jednou seděli v mešitě, vstoupil Prorok (SAWS) a postavil se obličejem směrem ke kible[2], kde však uviděl plivanec. Šel bez jediného slova hledat klacík. Zahrabal to do prachu. Pak je požádal, aby donesli nějakou voňavou látku k očištění toho místa a s čištěním pokračoval do té doby, než byl s výsledkem zcela spokojen. Prorok (SAWS) se pak na ně otočil a zeptal se jich, zda někdo z nich chtěl zakusit zlobu Alláhovu. Když všichni odpověděli, že ne, vysvětlil jim, že kdykoli se modlí otočení ke kible, stojí před Alláhem (SWT)[3] a proto by nikdy v této pozici neměli dělat nic, co by mohlo způsobit, že je Bůh odmítne.
3. Třetí metoda: Vedení a učení tím, že se zúčastníme dané aktivity i my.
Tento způsob vytváří prostor pro vzájemné porozumění mezi rodiči a jejich dětmi. Uvedu jeden příklad. Říká se, že Amr Ibn-Shuried se rád nazpaměť učil básně a dělal to s takovou vášní, že sám o sobě řekl: „Byl jsem tak zblázněný do poezie, že to úplně rozrušilo mou mysl.“
Vyprávěl, že jednou potkal Proroka (SAWS), který ho vyzval, aby se spolu projeli na velbloudovi. Prorok se pak Amra zeptal, jestli se naučil některou z básní, které napsal Ummaiyah Ibn-Abu-As-Salt a Amr řekl, že ano. Prorok ho vyzval, aby mu přednesl nějaký verš. Opakoval to třikrát a tak mu Amr zarecitoval tak 100 veršů z Ummaiyahovy poezie. Prorok (SAWS) vybral tohoto básníka záměrně, protože byl známý svou hezkou a decentní poezií. Prorok (SAWS) poslouchal a pak tu poezii pochválil a dodal, že by si jen přál, kdyby byl Ummiyah muslim. Pak sám zarecitoval část z Koránu, kterou je možno přeložit následovně: „A také básníci jsou bloudícími následováni. Což nevidíš, jak v každém údolí zmámeně pobíhají a říkají to, co vůbec nekonají?" (PSK[4] 26:224,225,226). Prorok (SAWS) chtěl tímto Amrovi říct, aby se učil pouze vhodnou a slušnou poezii.
4. Čtvrtá metoda: Vedení podporováním aktivit, pro které mají děti talent.
Účelem této metody je to, aby se mladí lidé naučili pozitivně využívat svůj elán a energii. Rodiče by měli dát dětem příležitost, aby sami sobě dokázali, že jsou dobrými a přínosnými členy společnosti.
Krásný příklad použití této metody se udál v den bitvy u Mekky. Prorok Muhammad (SAWS) řekl Bilálovi, aby vylezl na střechu Káby a zavolal adhan (volání k modlitbě). Šestnáctiletý Abu-Mahthoura si z Bilála dělal legraci a Prorok (SAWS) mu tedy nařídil, aby adhan udělal on. Třásl se strachy ale k jeho úžasu se Prorok (SAWS) rozhodl využít jeho krásného hlasu, naučil ho, jak se adhan volá a vždy, když byli v Mekce, tak adhan volal on.
5. Pátá metoda: Ocenění snahy a podpora.
Dejme tomu, že dítě chce pomoci matce s domácími pracemi a při umývání nádobí něco rozbije. Moudrost nám radí, aby matka ocenila to, že jí dítě chtělo pomoci, nezlobila se a také mu poradila, jak to příště udělat lépe.
Tuto metodu Prorok (SAWS) použil, když jednou jeden mladý muž vstoupil do mešity, když už se všichni modlili, rychle se chtěl přidat k ostatním a tlačil se řadama modlících. Když modlitba skončila, Prorok (SAWS) ho pochválil za jeho nadšení a snahu, aby modlitbu vykonal s ostatními, ale varoval ho, aby příště nikoho nerušil. Svou pochvalou tohoto mladíka podpořil a ocenil jeho konání navzdory tomu, že udělal i něco špatného.
6. Šestá a poslední metoda: Vedení tím, že se daný problém prodiskutuje.
Prorok (SAWS) tuto metodu s mládeží hodně používal. Naučil se jí od svého praotce Abrahama (AS)[5]. Alláh (SWT) v Koránu říká o Abrahamovi, v překladu: „ … řekl Abraham: „Synáčku, viděl jsem ve snu, že tě mám obětovat; uvaž a řekni, jaké mínění máš?“ I odvětil: „Otče můj, učiň, co ti bylo poručeno; a bude-li Bůh chtít, mne věru neochvějným shledáš.“(PSK 37:102). Z těchto veršů je patrné, že otec a syn spolu o tomto problému diskutovali.
Prorok (SAWS) také využil této metody, když za ním jednou přišel jeden mladý muž a požádal ho, jestli by mu dovolil vykonat zinu (nemanželský sexuální styk). Prorokovi společníci se opravdu rozlobili a chtěli ho zabít, ale Prorok se ho raději zeptal, jak by se mu líbilo to, kdyby zinu prováděly jeho příbuzné. Muž to samozřejmě zavrhl a uvědomil si, proč to Prorok (SAWS) zakázal. Podařilo se mu tedy odradit mladíka od tak hanebného činu právě diskuzí. Je to pro nás názorný příklad, jak tuto metodu používat v praxi a jak jednat s mladými lidmi.
Zkrátka je nutné, abychom následovali našeho Proroka (SAWS) a naučili se používat těchto metod při jednání s mladými lidmi. Ve skutečnosti existuje hned několik metod, které je možno použít a všechny se zakládají na principu uznání a respektu.
Taková byla cesta Proroka Muhammada (SAWS) a znamená pro nás jedinou cestu, jak dosáhnout respektu a uznání v rodině.
[3]Subhanahu Wa Taála - On je Povýšený a Slávyplný.
[4]PřekladSvatého Koránu. Tento překlad je pouze pro porozuměnítextu Svatého Koránu. (kapitola:verš).Čtenípřekladu nemůženikdy nahraditčteníSvatého Koránu v arabském originále.